REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPK, Zarządzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zarządzanie personelem w nowej rzeczywistości

Zarządzanie personelem w czasie pandemii nie jest proste. Mimo zmęczenia epidemią, nowa rzeczywistość przyniosła także dobre rozwiązania. Przykładem jest praca zdalna i hybrydowy model pracy. Pracodawcy muszą być elastyczni.

Nowy pracodawca - termin na wdrożenie PPK

Termin na wdrożenie PPK dla nowego pracodawcy jest inny niż 23 kwietnia 2021 r. Pracodawca, który rozpoczął działalność w 2021 r., sam oblicza kiedy musi podpisać umowę o zarządzanie PPK. Jakie są uprawnienia mikroprzedsiębiorcy? Jak PPE wpływa na PPK?

Jak organizować zespoły, by stawiały czoła wyzwaniom?

Organizacja zespołów w czasie pandemii może przynieść wiele korzyści. Rynek pracy podlega dynamicznym przeobrażeniom. Zmiany te wpływają na funkcjonowanie nie tylko całych firm, ale również poszczególnych zespołów. Jak więc je organizować, by skutecznie stawiały czoła wyzwaniom? Oto 3 wskazówki.

Jak komunikować się z pracownikami w dobie niepewności?

Komunikacja z pracownikami składa się na sukces przedsiębiorstwa. Od zawsze odgrywała kluczową rolę w rozwoju działalności – personel, który otrzymuje jasne, precyzyjne komunikaty, działa bowiem efektywniej. Jednak teraz, w dobie niepewności, jest szczególnie ważna. Oto wskazówki, jak komunikować się z pracownikami w dobie niepewności?

Protokół z wyboru instytucji finansowej PPK

Protokół z wyboru instytucji finansowej PPK stanowi udokumentowanie tej czynności. Podmiot zatrudniający powinien zdecydować o instytucji w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub reprezentacją pracowników. Do kiedy trzeba zawrzeć umowy?

Termin zapisania do PPK a wcześniejsze zatrudnienie

Termin zapisania do PPK może być uzależniony od wcześniejszego zatrudnienia u innego pracodawcy. Przy zapisywaniu do PPK pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy w dniu objęcia tego pracodawcy ustawą o PPK, nie trzeba sprawdzać jego stażu pracy. Jeżeli jednak pracownik został zatrudniony po tej dacie, istotny jest jego okres zatrudnienia.

Jak budować relacje w pracy zdalnej?

Relacje w pracy zdalnej są utrudnione poprzez odległość. Czym jest bliskość symboliczna? Jak budować relacje w zdalnie pracującym zespole? Jakie zadania ma menedżer wirtualnego zespołu? Jakie 4 ćwiczenia warto zadać pracownikom?

PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym

PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym - czy trzeba zapisać przebywających na urlopie macierzyńskim lub nieobecnych w pracy z powodu choroby? Jakie obowiązki ma pracodawca? Czy pracownik może zrezygnować z PPK?

Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK zobowiązuje pracodawcę do odpowiedzi. PFR sprawdzi, czy podmioty, które powinny wdrożyć PPK, nie zapomniały o tym obowiązku. Te, które nie zawarły w terminie umowy o zarządzanie PPK, otrzymają stosowne przypomnienia.

Wypalenie zawodowe - jak przeciwdziałać?

Wypalenie zawodowe jest to problem zarówno dla pracownika jak i dla pracodawcy. Co to jest? Jak przeciwdziałać wypaleniu? Podajemy 4 przykłady profilaktyki.

PPK - jak naliczać wpłaty?

Wpłaty na PPK odprowadzane są od wynagrodzenia pracownika. Jak naliczać wpłaty? Jaka jest podstawa wymiaru wpłat? Jakie wynagrodzenie bierze się pod uwagę? Czy to też abonament medyczny? Kiedy dokonać pierwszej wpłaty? Czy przychód z tytułu wpłat na PPK jest opodatkowany? Przykładowa lista płac znajduje się poniżej.

Rezygnacja z PPK - co ile lat?

Co ile lat rezygnacja z PPK powinna być składana? Obowiązek ten dotyczy pracownika, który nie chce być uczestnikiem programu. Jak zrezygnować z PPK przed podpisaniem umowy o prowadzenie PPK, a jak po przystąpieniu do PPK?

Rezygnacja z PPK – druk, do kiedy

Rezygnacja z PPK - do kiedy można złożyć rezygnację? Od kiedy obowiązuje? Jakie są jej skutki? Jak odzyskać pieniądze wpłacone do PPK? Gdzie przechowywać dokumentację związaną z PPK? Czy można zrezygnować na urlopie macierzyńskim i wychowawczym? Jakie obowiązki ma pracodawca? Co w przypadku zmiany pracy?

Kto nie musi wdrażać PPK?

Kto nie musi wdrażać PPK? Mikroprzedsiębiorca. Kim jest mikroprzedsiębiorca? Zwolnienie z wdrożenia PPK przysługujące mikroprzedsiębiorcy nie dotyczy pracodawcy, który nie ma tego statusu. Jednostka sektora finansów publicznych nie może być zwolniona z przystąpienia do PPK.

Tolerancja niepewności w miejscu pracy

Tolerancja niepewności w miejscu pracy czyli jak sobie radzić, gdy zasady gry są niejasne, a przyszłość niepewna. Odporność to najważniejsze słowo ubiegłego roku. Jak być zatem odpornym na niepewność? Czym jest tolerancja niepewności? Kto się nią charakteryzuje? Dlaczego teraz jest szczególnie ważna? Ekspert podaje 6 sposobów na budowanie tolerancji niepewności.

PPK – jakie koszty ponoszą pracodawcy?

PPK oznacza także koszty po stronie pracodawcy. Pracodawca musi przede wszystkim finansować wpłaty do PPK. Jaki procent wynosi wpłata pracodawcy na PPK? Sprawdź, ile w sumie wdrożenie PPK kosztuje pracodawcę.

PPK – rezygnacja wszystkich pracowników

Rezygnacja wszystkich pracowników z PPK może mieć miejsce w najmniejszych firmach. Czy pracodawca musi zawierać umowę o prowadzenie PPK? A co z umową o zarządzanie PPK? Czy każdy mikroprzedsiębiorca musi przystąpić do PPK? do kiedy można wypisać się z programu?

PPK 2021 – kto, od kiedy, rezygnacja

PPK w 2021 roku muszą wdrożyć najmniejsze firmy i podmioty sektora publicznego. Co to jest? Kto musi przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Od kiedy? Czy możliwa jest rezygnacja z PPK? Jaka kara grozi za nieprzystąpienie do PPK w terminie?

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem a wpłaty do PPK

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem rodzi pytanie, czy od wynagrodzenia z dzieła odprowadza się wpłaty do PPK. Inną kwestią jest dzieło z własnym zleceniobiorcą. co w tym przypadku należy zrobić? Kim jest osoba zatrudniona zgodnie z ustawą o PPK?

Darmowe szkolenia online z PPK

Szkolenia PPK w darmowej formule online odbędą się po Świętach. Polski Fundusz Rozwoju zachęca do uczestnictwa w PPK i możliwości zaoszczędzenia dodatkowych pieniędzy. Czego można dowiedzieć się na szkoleniu? Jak się zapisać? Ile osób przystąpiło do PPK?

Ile osób przystąpiło do PPK?

PPK jest już po trzech etapach wdrażania - w dużych, średnich i małych firmach. Jak na chwilę obecną przedstawia się partycypacja Polaków w programie długoterminowego oszczędzania? Jaki procent pracujących przystąpił do PPK? Kto najczęściej decyduje się na oszczędzanie w PPK, a kto rezygnuje?

Nieutworzenie PPK w terminie – konsekwencje

Nieutworzenie PPK w terminie do 27 października 2020 r. przez pracodawców z II i III etapu wdrażania programu pociąga za sobą pewne konsekwencje. PFR zweryfikuje, czy wywiązali się z tego obowiązku i wezwie spóźnionych. Utworzenie PPK na wezwanie PFR nie wyłącza odpowiedzialności pracodawcy za naruszenie terminu. Jakie kary grożą za niewywiązanie się z obowiązku utworzenia PPK?

Naliczanie składek PPK [PORADNIK]

Naliczanie składek PPK to ostatnio częsty przedmiot pytań i wątpliwości kadr. Czy składka powinna być zaokrąglona do 10 gr? Kiedy przedstawicielstwo zagranicznej spółki powinno zawrzeć umowę o prowadzenie i zarządzanie PPK? Czy wpłaty do PPK pobiera się także od dofinansowania z NFZ? Czy przystąpienie do PPK wymaga zmiany wysokości wynagrodzenia członka zarządu? Co w przypadku finansowania składek za czas przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy? Jak prawidłowo naliczyć pierwszą składkę PPK? Poradnik wskazuje konkretny przykład, jak zrobić to krok po kroku.

PPK – kiedy pierwsza wpłata?

Pierwsza wpłata do PPK powinna zostać pobrana już od pierwszego wynagrodzenia po zapisaniu się do programu. Wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) naliczane są procentowo od wynagrodzenia uczestnika PPK. Kiedy najpóźniej trafi na rachunek uczestnika PPK?

Kiedy PPK dla pracowników sektora publicznego?

Od przyszłego roku pracownicze plany kapitałowe będą dostępne również dla zatrudnionych w sektorze publicznym. Pracodawcy należący do tego sektora do 10 kwietnia 2021 r. powinni zapisać swoich pracowników do tego programu.

Wpłaty do PPK i dopłaty Państwa

Wpłaty do PPK można podzielić na 3 rodzaje - wpłaty uczestnika PPK (pracownika), wpłaty podmiotu zatrudniającego (pracodawcy) oraz wpłaty Państwa (tzw. dopłaty). Jaka jest ich wysokość?

PPK jako benefit

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to dla podmiotu zatrudniającego obowiązek ustawowy, ale program stwarza szansę na wprowadzenie atrakcyjnego kosztowo systemu motywacyjnego dla pracowników.

PPK a wiek osoby zatrudnionej

PPK zaczynają obowiązywać w średnich i małych firmach. Od wieku osoby zatrudnionej zależy, czy zostanie zapisana do PPK automatycznie, czy też, aby rozpocząć oszczędzanie w tym programie, będzie musiała złożyć wniosek do pracodawcy. 70-latek będzie liczony do stanu zatrudnienia, ale umowy o prowadzenie w jego imieniu pracodawca już nie podpisze.

Kiedy uczestnik może płacić mniej do PPK?

Czy uczestnik ze względu na niskie wynagrodzenie może obniżyć wpłatę podstawową do PPK? Co się dzieje, kiedy pracownik przestanie spełniać warunki pozwalające mu obniżyć wpłatę podstawową? Jakie są konsekwencje nieuprawnionego obniżenia wpłaty podstawowej do PPK?

Pracownik i pracodawca mogą zadeklarować także dodatkowe wpłaty do PPK

Deklaracja finansowania wpłaty dodatkowej obowiązuje od dnia jej złożenia przez uczestnika PPK. Już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi po złożeniu tej deklaracji trzeba naliczyć i pobrać wpłatę dodatkową.

Nowe wyzwania HR w postpandemicznym świecie

Koronawirus w sposób szczególny wpłynął na organizację pracy i wyzwania HR. Jak rekrutować w postpandemicznym świecie? Jak zarządzać zespołem rozproszonym?

Które podmioty są zwolnione z płacenia składek na PPK?

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215) przewiduje, iż od dnia 1 lipca 2019 roku systematycznie co 6 miesięcy kolejne grupy przedsiębiorców włączane są do nowego pracowniczego programu emerytalnego. Sprawdźmy, które podmioty muszą płacić, a które są zwolnione z płacenia składek na PPK?

Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK

Czy po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa były małżonek uczestnika PPK będzie mieć dostęp do środków zgromadzonych w PPK przez swego byłego małżonka?

Jak budować odporność psychiczną pracowników?

Przeprowadzone badania wskazują na negatywne działanie stresu pracowników na ich efektywność w pracy. Jak zatem budować ich odporność psychiczną, aby pomimo różnych przeszkód zawsze działali i szukali rozwiązań? Czym jest rezyliencja?

Podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK

Czy uczestnik  może sam zadecydować, kto po jego śmierci otrzyma oszczędności w PPK? Czy może  wskazać tylko osoby z rodziny, czy spoza niej? Czy osobą uprawnioną może zostać osoba prawna? Jak uregulowano podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK?

Czym są PPK? 30% Polaków nie zna odpowiedzi

Polacy zostali zapytani o to, czym są PPK. Okazuje się, że niemal 30% pracowników nie słyszało nic o Pracowniczych Planach Kapitałowych, a 53% niewiele wie o programie. Najmniejszą świadomość o PPK mają osoby z małych firm.

Zdrowy styl życia pracowników wyzwaniem pracodawców

Promocja zdrowego stylu życia pracowników do współcześnie wyzwanie pracodawców. Zdrowy styl życia zatrudnionych ma bowiem wpływ na zrównoważony rozwój i to nie tylko przedsiębiorstw. Jakie korzyści wynikają z prozdrowotnych działań firmy?

Pracownicze Plany Kapitałowe w małych i średnich firmach – ostatni dzwonek (wywiad)

Dobiega końca drugi i trzeci etap wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w firmach. W październiku 2020 r. kolejne podmioty, tym razem zatrudniające co najmniej 20 osób, zobligowane są do wprowadzenia PPK w swoich zakładach pracy. Na temat wdrażania PPK w małych i średnich firmach redaktor Emilia Panufnik (infor.pl) rozmawia z Sylwią Prokorym, Dyrektor Biura Redakcyjnego PFR Portal PPK.

"PPK" w Wielkiej Brytanii z partycypacją na poziomie 80-90% - wywiad

Polskie PPK zostały uregulowane na przykładzie programów długoterminowego oszczędzania funkcjonujących z powodzeniem w innych państwach. Brytyjskie plany kapitałowe zaczęły obowiązywać w 2012 roku i mogą pochwalić się partycypacją na poziomie 80-90% w zależności od wielkości firm. Jakie są warunki uczestnictwa w "PPK" w Wielkiej Brytanii? Na pytania Emilii Panufnik z redakcji Infor.pl odpowiada Malcolm Goodwin, dyrektor odpowiedzialnym za plany kapitałowe w Aviva UK.

PPK: Minął termin na konsultacje z pracownikami - co zrobić?

Dnia 25 września 2020 r. minął termin na konsultacje z pracownikami wyboru instytucji zarządzającej PPK. Czy z niedopełnieniem obowiązku konsultacji wiąże się sankcja finansowa? Co zrobić, gdy pracodawca nie wybrał na czas instytucji finansowej w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych?

PPK – Jak ustalić liczbę osób zatrudnionych?

Co do zasady, to kiedy należy wprowadzić PPK, zależy od stanu zatrudnienia. Ustawa wprowadza własną definicję osoby zatrudnionej. Jak obliczyć stan zatrudnienia na potrzeby określenia wielkości podmiotu zatrudniającego?

Aplikacja iPPK z dostępem do konta w PPK dla każdego pracownika

Wybierając ofertę PPK z Compensy Życie, klient otrzymuje dostęp do Pracowniczych Planów Kapitałowych poprzez przejrzystą i intuicyjną aplikację iPPK. Kto może z niej korzystać? Do czego służy? Czy można sprawdzić stan rachunku uczestnika PPK?

PPK i biura rachunkowe - 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi

Biura rachunkowe zajmują się wdrażaniem swoich klientów do PPK. Dla podmiotów zatrudniających od 20 do 249 pracowników muszą zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 27 października 2020 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 listopada 2020 r. O co najczęściej księgowi pytają Compensę Życie – jedną z instytucji finansowych PPK? Oto 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Co wyróżnia Compensę spośród innych instytucji finansowych?

Instytucje finansowe PPK posiadają wspólne cechy, takie jak wymóg kapitałowy, doświadczenie i zarządzanie funduszami zdefiniowanej daty. Są nimi fundusze inwestycyjne i emerytalne. Wyjątek stanowi Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group. Co wyróżnia Compensę spośród innych instytucji finansowych?

Kto wybiera podmiot zarządzający PPK?

Podmiotem zarządzającym pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK) w danej firmie jest instytucja finansowa uprawniona  do oferowania PPK. Wybiera ją zawsze podmiot zatrudniający w porozumieniu z przedstawicielami załogi.

Jak krok po kroku przystąpić do PPK?

Jesienią 2020 r. do PPK mają obowiązek przystąpić podmioty zatrudniające od 20 do 249 osób. Jest to ogromna rzesza średnich i małych firm. Przed nimi bardzo ważne zadanie. Artykuł zawiera poradnik Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group, jak krok po kroku przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Compensa Życie jako instytucja finansowa PPK – kompleksowe wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu

Pracowniczymi Planami Kapitałowymi zarządza i prowadzi je dla pracowników poszczególnych firm instytucja finansowa. Do grona instytucji, z którymi pracodawca w imieniu i na rzecz pracowników zawiera umowy, należy Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ze swoim doświadczeniem zapewnia bezpieczeństwo środków oraz kompleksowe wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu PPK.

Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy

Każdy pracodawca musi przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Terminy przystąpienia do PPK są uzależnione od liczby osób zatrudnianych przez daną firmę. Najwięksi pracodawcy już wybrali instytucje finansowe zarządzające PPK i dokonują wpłat na konta pracowników będących uczestnikami programu. Teraz czas na średnie i mniejsze firmy. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group zapewnia, że szybsze zawarcie umów o zarządzanie PPK umożliwi sprawne i bezproblemowe wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmach.

Hybrydowy model pracy - 3 podstawowe rodzaje

Hybrydowy model pracy to połączenie pracy zdalnej z pracą stacjonarną. Zyskał na znaczeniu w dobie epidemii koronawirusa. Poznaj 3 podstawowe rodzaje hybrydowego modelu pracy. Jakie są jego zalety?

Absencje i rotacje pracowników - jak zapewnić ciągłość pracy w firmie?

Ze zjawiskiem absencji i rotacji pracowników spotykamy się często w sezonie wakacyjnym, ale także jesienno-zimowym, kiedy wzrasta liczba pracowników na zwolnieniach lekarskich. W tym roku sytuacja może być szczególnie ciężka z powodu koronawirusa. Już teraz warto opracować procedury na wypadek licznych i nagłych absencji pracowników. Jak zapewnić ciągłość pracy i prawidłowe funkcjonowanie firmy?

REKLAMA