Dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne 2020/2021
Aktualizacja: 07.09.2020
Dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne jest niezbędny w sytuacji, gdy system eWUŚ nie potwierdzi prawa do ubezpieczenia. Jaki dokument wówczas należy przedstawić? »
Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny bezrobotnego
Aktualizacja: 25.08.2020
Bezrobotny ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Co więcej, może on zgłosić do tego ubezpieczenia członka swojej rodziny. Kogo dokładnie można zgłosić? Kiedy należy wyrejestrować członka rodziny z ubezpieczenia? »
Dodatek solidarnościowy a prawo do świadczeń zdrowotnych
Aktualizacja: 21.07.2020
Czy osoby, które utraciły pracę od 15 marca 2020 r. w związku z epidemią koronawirusa, które otrzymały dodatek solidarnościowy, mają prawo do świadczeń zdrowotnych z NFZ? Co trzeba wziąć ze sobą do lekarza? »
Ubezpieczenie zdrowotne dla członka rodziny bez obowiązku informacyjnego
Aktualizacja: 26.05.2020
Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO) zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego może odbywać się bez dopełniania obowiązku informacyjnego. Pracodawca może skorzystać ze zwolnienia z tej powinności. »
ABC koronawirusa (profilaktyka, objawy, zarażenie, informacja medyczna) - wyjaśnienia NFZ
Aktualizacja: 13.03.2020
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował 13 marca 2020 r. odpowiedzi na najczęstsze pytania z infolinii dot. koronawirusa. 32 tys. połączeń ws. koronawirusa odebrali dotąd konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta - infolinii, gdzie pod numerem 800 190 590 można uzyskać informacje m.in. o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia. »
Ubezpieczenie chorobowe a zdrowotne - różnice
Aktualizacja: 02.12.2019
Ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie zdrowotne to dwa zupełnie różne ubezpieczenia. Czym się różnią? »
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego - zmiana tytułu ubezpieczenia
Aktualizacja: 12.10.2018
Jak zgłaszać i wyrejestrowywać członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku zmiany tytułu ubezpieczenia? Jaka jest podstawa prawna? »
Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 1 grudnia 2018 r.
Aktualizacja: 08.10.2018
Elektroniczne zwolnienie lekarskie czyli e-ZLA od 1 grudnia 2018 r. będą wyłączną formą udzielania zaświadczenia o niezdolności pracownika do pracy. Zwolnienia papierowe mogą być stosowane tylko do 30 listopada 2018 r. Jak wystawić e-ZLA? »
Jak zgłosić i wyrejestrowywać członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego
Aktualizacja: 27.06.2018
Członkowie rodziny, po zgłoszeniu ich do ubezpieczenia, uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Jak prawidłowo zgłosić i wyrejestrowywać członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego? »
Bezpłatna opieka zdrowotna po ustaniu zatrudnienia
Aktualizacja: 11.10.2018
Czy ustanie zatrudnienia powoduje utratę prawa do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej? Sprawdź, kiedy możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. »
Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne
Aktualizacja: 21.07.2014
Osoby wykonujące umowy cywilnoprawne poza ubezpieczeniem społecznym mogą podlegać także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, aby prawidłowo zgłosić i opłacić składki? »
Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym
Aktualizacja: 18.07.2014
Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie posiadają żadnego innego tytułu do tego ubezpieczenia. Jaka jest podstawa wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne? »
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne niani
Aktualizacja: 30.06.2014
Zgodnie z głównym celem ubezpieczenia zdrowotnego jakim jest zapewnienie pracownikom kompleksowej ochrony zdrowotnej poniżej wyjaśnione zostały zasady ustalania podstawy wymiaru tych składek i ich wysokość. »
Naliczanie i ewidencja wynagrodzenia chorobowego pracowników
Aktualizacja: 21.03.2014
Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w wymiarze 33 dni w roku. Podstawą wymiary wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby. »
Kwestionowanie opinii lekarza orzecznika ZUS
Aktualizacja: 17.02.2014
Kwestionowanie opinii lekarza orzecznika ZUS następuje poprzez złożenie sprzeciwu przez osobę zainteresowaną do komisji lekarskiej. Komisje są instancją odwoławczą od orzeczeń lekarza orzecznika. Termin do złożenia sprzeciwu wynosi 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Małopolski Instytut Studiów Podatkowych
Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »