REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – rezygnacja wszystkich pracowników

PPK – rezygnacja wszystkich pracowników
PPK – rezygnacja wszystkich pracowników

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja wszystkich pracowników z PPK może mieć miejsce w najmniejszych firmach. Czy pracodawca musi zawierać umowę o prowadzenie PPK? A co z umową o zarządzanie PPK? Czy każdy mikroprzedsiębiorca musi przystąpić do PPK? do kiedy można wypisać się z programu?

Kto?

W 2021 r. podmioty zatrudniające do 19 pracowników mają obowiązek podpisania w imieniu i na rzecz swoich pracowników umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK. Są to więc najmniejsze firmy, mikroprzedsiębiorcy. Mają na to czas do 10 maja 2021 r.

REKLAMA

Autopromocja

Podobny obowiązek mają podmioty zatrudniające z sektora finansów publicznych. Podmioty te mają jednak czas do 10 kwietnia 2021 r.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Rezygnacja wszystkich pracowników

Szczególnie w małych firmach może zdarzyć się tak, że nikt nie będzie chciał oszczędzać w programie. Co jeśli wszystkie osoby zatrudnione u danego przedsiębiorcy zrezygnują z PPK jeszcze przed podpisaniem przez pracodawcę umowy wdrażającej PPK z instytucją finansową?

Dla przypomnienia podmioty zatrudniające do 19 pracowników muszą zawrzeć umowę o zarzadzanie PPK do 23 kwietnia 2021 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 r. Ta druga umowa jest równoznaczna z utworzeniem PPK dla swoich pracowników.

Umowa o zarządzanie PPK a umowa o prowadzenie PPK

Otóż każdy przedsiębiorca musi wybrać instytucję finansową i podpisać z nią pierwszą umowę, a więc umowę o zarządzanie PPK. Ma na to czas do 23 kwietnia. Jeśli po tej dacie, a przed 10 maja wszyscy pracownicy złożą deklaracje o rezygnacji z PPK, wówczas nie ma potrzeby zawierania drugiej umowy czyli umowy o prowadzenie PPK.

Podpisanie pierwszej umowy z wybraną instytucją nie rodzi po stronie pracodawcy żadnych kosztów, a umożliwia utworzenie rachunków w PPK dla pracowników, którzy zmienią zdanie i wyrażą chęć oszczędzania w PPK, a także zapewnia możliwość dołączenia do programu nowym pracownikom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kiedy?

REKLAMA

Rezygnacji można dokonać w każdym czasie. Jeśli pracownik zrezygnuje jednak przed podpisaniem przez pracodawcę umowy o prowadzenie PPK, wówczas nie tworzy się dla niego imiennego rachunku w PPK. Wypisanie się z programu już po zawarciu wspomnianej umowy powoduje wstrzymanie wpłat na rachunek pracownika/uczestnika PPK, ale sam rachunek nie ulega usunięciu.

Warto wspomnieć, co dzieje się jeśli w terminie późniejszym wszyscy pracownicy zrezygnują z programu. Wówczas pracodawca nie odprowadza żadnych składek na PPK, ale imienne rachunki pracowników w PPK nie są likwidowane. Pracownik będzie mógł w każdym czasie wznowić oszczędzanie w programie.

Mikroprzedsiębiorca

Zgodnie z tym, co zostało napisane powyżej, zobowiązani do utworzenia PPK w 2021 r. są także mikroprzedsiębiorcy (art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców). Mikroprzedsiębiorcy zatrudniają mniej niż 10 pracowników. Przepisy dotyczące PPK wprowadzają dla nich pewne ułatwienia. Mikroprzedsiębiorca jest bowiem wyłączony spod działania ustawy o PPK, gdy wszystkie osoby przez niego zatrudnione złożą mu deklaracje o rezygnacji. Mikroprzedsiębiorca nie musi więc zawierać nawet pierwszej umowy, a więc umowy o zarządzanie PPK.

Jeśli chociażby jednej z pracowników mikroprzedsiębiorcy, który nie zawarł umowy o  zarządzanie PPK, pomimo złożenia deklaracji o rezygnacji, w terminie późniejszym wyrazi chęć przyłączenia się do programu, zatrudniający jest zobowiązany do podpisania umów z wybraną instytucją finansową wdrażających PPK.

Podsumowanie – obowiązki pracodawcy

Przedsiębiorcy mający przystąpić wiosną 2021 r. do PPK mogą spotkać się z sytuacją rezygnacji wszystkich pracowników z tego programu zanim jeszcze zostanie on wprowadzony w danym zakładzie pracy. Czy taki podmiot musi więc podpisywać umowy z wybraną instytucją, która miałaby prowadzić PPK dla pracowników? Wydaje się to nieracjonalne. Prawo nakazuje jednak co do zasady wybór instytucji i podpisanie z nią umowy o zarządzanie PPK. Nie ma jednak konieczności nawiązywania drugiej z umów – umowy o prowadzenie PPK.

Wyjątek stanowi mikroprzedsiębiorca, a więc przedsiębiorca zatrudniający do 9 pracowników. Jeśli w jego przypadku wszyscy pracownicy zrezygnują z PPK, nie musi on ani podpisywać umowy o zarządzanie, ani umowy o prowadzenie PPK.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1102)

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1342

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA