REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie urlopowe w 2024 r. Wysokość, uprawnieni, wypłata świadczenia

urlop, dni wolne, plaża, wypoczynek, długi weekend
Świadczenie urlopowe w 2024 r. Wysokość, uprawnieni, wypłata świadczenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie urlopowe to dofinansowanie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego pracownika. Zasady przyznawania i wysokość świadczenia urlopowego określają przepisy ustawy o zakładowym funduszu socjalnym.

Pracodawcy wypłacający świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe mogą wypłacać pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

REKLAMA

Autopromocja

Zasada ustalania zatrudnienia według stanu na 1 stycznia danego roku oznacza, że nie ma znaczenia ewentualne późniejsze zwiększenie lub zmniejszenie stanu zatrudnienia. 

Ważne

Liczba zatrudnionych pracowników według stanu na 1 stycznia danego roku przesądza o wypłacie świadczenia urlopowego.

Świadczenia urlopowego nie należy mylić z tzw. „wczasami pod gruszą”, które jest świadczeniem wypłacanym pracownikom przez pracodawców tworzących zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Podstawa do obliczenia wysokość świadczenia urlopowego

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. 

Podstawą ustalenia wysokości odpisu podstawowego (i tym samym świadczenia urlopowego) jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

16 lutego 2024 r. Prezes GUS wydał obwieszczenie w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r. Podane w nim kwoty wynagrodzeń wynoszą odpowiednio 6246,13 zł i 6445,71 zł. Wyższa kwota jest podstawą do obliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i świadczenia urlopowego.

Maksymalna wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

Biorąc pod uwagę wysokość przeciętnego wynagrodzenia będącego podstawą ustalenia wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r., świadczenie urlopowe wynosi:

  • 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy,

  • 3222,86 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat i wykonującemu pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych,

  • 322,29 zł dla pracownika młodocianego w pierwszym roku nauki,

  • 386,74 zł dla pracownika młodocianego w drugim roku nauki,

  • 451,20 zł dla pracownika młodocianego w drugim roku nauki.

Zasady wypłaty świadczenia urlopowego

REKLAMA

Chociaż świadczenie urlopowe wiąże się z zatrudnieniem u danego pracodawcy, to nie jest uzależnione od stażu pracy pracownika, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy czy pełnionej funkcji. W przeciwieństwie do tzw. „wczasów pod gruszą” wypłata świadczenia urlopowego nie zależy też od sytuacji życiowej, rodzinnej czy materialnej pracownika. 

Pracodawca wypłaca świadczenie „z urzędu”, a pracownik nie jest zobowiązany do składania jakichkolwiek wniosków w tej sprawie. Do pracodawcy należy pilnowanie terminów wypłaty świadczenia poszczególnym pracownikom. 

Świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego obejmującego co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych – obejmującego zarówno dni robocze, jak i niedziele oraz święta. W efekcie, w tych 14 kolejnych dniach liczba dni urlopu (który jest udzielany na dni robocze) może być znacznie mniejsza. Nie ma znaczenia, czy wykorzystywany przez pracownika 14-dniowy urlop jest urlopem zaległym z poprzednich lat czy przysługuje za bieżący rok.

Przykład

Pracownik złożył wniosek o urlop wypoczynkowy w dniach od 20 do 31 maja 2024 r. Urlop obejmuje 16 kolejnych dni kalendarzowych – od 18 maja do 2 czerwca. Nie ma znaczenia, że w ciągu tych 14 dni są trzy soboty (18 i 25 maja oraz 1 czerwca), trzy niedziele (19 i 26 maja oraz 2 czerwca) oraz jedno święto (30 maja – Boże Ciało), a roboczych jest tylko 9 dni. Pracownikowi przysługuje świadczenie urlopowe.

Wypłata następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli w danym roku pracownik w ogóle nie skorzysta z urlopu wypoczynkowego bądź urlop nie obejmie kolejnych 14 dni, wówczas świadczenie urlopowe nie przysługuje. Podobnie jest, jeśli pracodawca nie udzieli urlopu wypoczynkowego mimo wniosku pracownika w tej sprawie.

Świadczenie urlopowe jest kosztem działalności pracodawcy

Świadczenia urlopowe wypłacone pracownikom obciążają koszty działalności pracodawcy.

Świadczenie to nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne pracowników. W związku z tym świadczenie to nie jest także objęte składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 288)

  • obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r. (M.P. z 2024 r. poz. 137) 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Młody nauczyciel nie ma dodatku do pensji 1183 zł brutto. Dlatego 20 000 z nich odeszło, a wróciło 60 000 emerytów (i blisko emerytury)? Bez znaczenia podwyżki pensji nauczycieli?

W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 nauczycieli. Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel-emeryt ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Tego dodatku w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

REKLAMA

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

REKLAMA

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

REKLAMA