REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kto nie musi wdrażać PPK? Mikroprzedsiębiorca.
Kto nie musi wdrażać PPK? Mikroprzedsiębiorca.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kto nie musi wdrażać PPK? Mikroprzedsiębiorca. Kim jest mikroprzedsiębiorca? Zwolnienie z wdrożenia PPK przysługujące mikroprzedsiębiorcy nie dotyczy pracodawcy, który nie ma tego statusu. Jednostka sektora finansów publicznych nie może być zwolniona z przystąpienia do PPK.

Czy jednostka sektora finansów publicznych może być zwolniona z przystąpienia do PPK?

Pytanie:

REKLAMA

Autopromocja

Czy jednostka sektora finansów publicznych, która zatrudnia 50 funkcjonariuszy, a tylko 5 pracowników cywilnych (tylko tych 5 pracowników może być uczestnikami PPK), będzie - z uwagi na niski stan zatrudnienia - na takich zasadach jak mikroprzedsiębiorca, zwolniona z obowiązku utworzenia PPK, jeśli wszyscy pracownicy złożą deklaracje o rezygnacji z udziału w tym programie?

Polecamy: 20 problemów z wdrażaniem i prowadzeniem PPK (PDF)

Odpowiedź:

Nie. 1 stycznia 2021 r. rozpoczął się ostatni już etap wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Na tym etapie obowiązek utworzenia PPK dotyczy podmiotów zatrudniających mniej niż 20 osób (na 31 grudnia 2019 r.) oraz jednostek sektora finansów publicznych. Podmioty zatrudniające, będące jednostkami sektora finansów publicznych, są zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie PPK do 26 marca 2021 r., a umowy o prowadzenie PPK do 10 kwietnia 2021 r. Dla pozostałych podmiotów z IV etapu wdrożenia PPK termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK upływa 23 kwietnia 2021 r., a umowy o prowadzenie PPK - 10 maja 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mikroprzedsiębiorca

W myśl art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1342) z obowiązku utworzenia PPK może skorzystać mikroprzedsiębiorca. Warunkiem tego zwolnienia jest złożenie przez wszystkie osoby zatrudnione przez ten podmiot - przed zawarciem umowy o zarządzanie PPK - deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 162) za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z ostatnich dwóch lat spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Kto nie musi wdrażać PPK?

Ze zwolnienia z wdrożenia PPK, przewidzianego dla mikroprzedsiębiorcy, nie może skorzystać podmiot niemający tego statusu – tylko z uwagi na niski stan zatrudnienia (w przypadku opisanym w pytaniu 5 pracowników, spełniających definicję „osoby zatrudnionej” z art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK). Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Natomiast, w myśl art. 3 ustawy - Prawo przedsiębiorców, działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Tylko podmiot będący przedsiębiorcą i dodatkowo spełniający przesłanki wymagane dla uznania go za mikroprzedsiębiorcę (zgodnie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców) skorzysta ze zwolnienie z obowiązku wdrożenia PPK, po złożeniu mu przez wszystkie osoby zatrudnione deklaracji o rezygnacji z tego programu (zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK). Pracodawca nieobjęty tym wyłączeniem ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK – nawet, gdy wszyscy pracownicy złożą mu deklaracje o rezygnacji z oszczędzania w tym programie.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA