Kategorie

Rezygnacja z PPK - co ile lat?

Emilia Panufnik
Co ile lat rezygnacja z PPK
Co ile lat rezygnacja z PPK
Shutterstock
Co ile lat rezygnacja z PPK powinna być składana? Obowiązek ten dotyczy pracownika, który nie chce być uczestnikiem programu. Jak zrezygnować z PPK przed podpisaniem umowy o prowadzenie PPK, a jak po przystąpieniu do PPK?

Co ile lat rezygnacja z PPK?

Prawo przewiduje, że co pewien czas należy ponownie rezygnować z PPK. W przeciwnym razie nastąpi automatyczny zapis do programu. Co ile lat trzeba składać deklarację o rezygnacji z PPK pracodawcy? W świetle art. 23 ust. 5 ustawy o PPK co 4 lata. Wiąże się z tym obowiązek podmiotu zatrudniającego do poinformowania danego pracownika, który wcześniej zrezygnował z PPK, o tym, że ponownie będą dokonywane wpłaty za tego uczestnika. Pracodawca ma czas na poinformowanie pracownika do końca lutego danego roku kalendarzowego. Pracodawca informuje instytucję o wznowieniu wpłat na PPK.

Polecamy: 20 problemów z wdrażaniem i prowadzeniem PPK (PDF)

Reklama

Następnie pracownik ma czas do końca marca na złożenie ponownej rezygnacji, jeśli podtrzymuje brak chęci uczestniczenia w programie. Niezłożenie deklaracji w terminie powoduje rozpoczęcia dokonywania wpłat za tego pracownika od dnia 1 kwietnia. Jeśli zatrudniony złoży deklarację już w kwietniu, a pracodawca zdążył dokonać wpłat na rachunek w PPK, zostają one zwrócone. Gdyby pracownik zrezygnował dopiero w maju, wpłata kwietniowa nie zostanie zwrócona.

Jeśli pracownik złożył wcześniej deklarację o rezygnacji z PPK, a przed 1 kwietnia ukończył 70 lat, pracodawca nie wznawia wpłat na PPK. Natomiast jeśli pracownik przed 1 kwietnia ukończył 55 lat, pracodawca może wznowić składki tylko na stosowny wniosek pracownika - nie robi tego z automatu.

Rezygnacja z PPK przed podpisaniem umowy

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny ogólnopolski program długoterminowego oszczędzania. Skoro jest dobrowolny, każdy może z niego zrezygnować w każdym czasie. Zapis jest bowiem automatyczny dla osób w wieku 18-54 lata.

Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o PPK rezygnacja z PPK przez pracownika następuje na piśmie. Należy złożyć w tym celu deklarację o rezygnacji z PPK. Pełna nazwa tego druku to: "Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)". Jeśli pracownik złoży pracodawcy rezygnację z PPK jeszcze przed podpisaniem umowy o prowadzenie PPK, wówczas pracodawca bierze to pod uwagę przy wgrywaniu listy pracowników w programie kadrowym, która zostanie wysłana do instytucji finansowej. Instytucja tworzy dla każdego zainteresowanego oszczędzaniem w programie imienne rachunki. Tymczasem dla osoby, która zrezygnowała z PPK, taki rachunek nie zostaje utworzony.

Rezygnacja z PPK po przystąpieniu

Nieco inaczej wygląda procedura rezygnacji z PPK już po przystąpieniu danej firmy do programu. Wraz z przesłaniem wspomnianej wyżej listy pracowników do instytucji finansowej dochodzi do nawiązania umowy o prowadzenie PPK, a więc w tym momencie wdraża się PPK w danej firmie. Jeśli do tej pory rezygnacja nie została złożona, instytucja finansowa zakłada dla każdego pracownika zgłoszonego przez pracodawcę imienne rachunki. Będą na nie odprowadzane wpłaty począwszy od następnego wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi. Jeśli jednak pracownik, będąc już uczestnikiem PPK, zdecyduje, że nie chce oszczędzać w programie, również może złożyć rezygnację. Deklarację składa się do pracodawcy, a ten informuje w ciągu 7 dni instytucję finansową prowadzącą PPK. Od miesiąca złożenia deklaracji zaprzestaje się odprowadzania wpłat na PPK. Jeśli zaś w tym miesiącu zostały one poczynione, dokonuje się ich zwrotu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1342)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?