REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z PPK - co ile lat?

Co ile lat rezygnacja z PPK
Co ile lat rezygnacja z PPK
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co ile lat rezygnacja z PPK powinna być składana? Obowiązek ten dotyczy pracownika, który nie chce być uczestnikiem programu. Jak zrezygnować z PPK przed podpisaniem umowy o prowadzenie PPK, a jak po przystąpieniu do PPK?

Co ile lat rezygnacja z PPK?

Prawo przewiduje, że co pewien czas należy ponownie rezygnować z PPK. W przeciwnym razie nastąpi automatyczny zapis do programu. Co ile lat trzeba składać deklarację o rezygnacji z PPK pracodawcy? W świetle art. 23 ust. 5 ustawy o PPK co 4 lata. Wiąże się z tym obowiązek podmiotu zatrudniającego do poinformowania danego pracownika, który wcześniej zrezygnował z PPK, o tym, że ponownie będą dokonywane wpłaty za tego uczestnika. Pracodawca ma czas na poinformowanie pracownika do końca lutego danego roku kalendarzowego. Pracodawca informuje instytucję o wznowieniu wpłat na PPK.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: 20 problemów z wdrażaniem i prowadzeniem PPK (PDF)

Następnie pracownik ma czas do końca marca na złożenie ponownej rezygnacji, jeśli podtrzymuje brak chęci uczestniczenia w programie. Niezłożenie deklaracji w terminie powoduje rozpoczęcia dokonywania wpłat za tego pracownika od dnia 1 kwietnia. Jeśli zatrudniony złoży deklarację już w kwietniu, a pracodawca zdążył dokonać wpłat na rachunek w PPK, zostają one zwrócone. Gdyby pracownik zrezygnował dopiero w maju, wpłata kwietniowa nie zostanie zwrócona.

Jeśli pracownik złożył wcześniej deklarację o rezygnacji z PPK, a przed 1 kwietnia ukończył 70 lat, pracodawca nie wznawia wpłat na PPK. Natomiast jeśli pracownik przed 1 kwietnia ukończył 55 lat, pracodawca może wznowić składki tylko na stosowny wniosek pracownika - nie robi tego z automatu.

Rezygnacja z PPK przed podpisaniem umowy

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny ogólnopolski program długoterminowego oszczędzania. Skoro jest dobrowolny, każdy może z niego zrezygnować w każdym czasie. Zapis jest bowiem automatyczny dla osób w wieku 18-54 lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o PPK rezygnacja z PPK przez pracownika następuje na piśmie. Należy złożyć w tym celu deklarację o rezygnacji z PPK. Pełna nazwa tego druku to: "Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)". Jeśli pracownik złoży pracodawcy rezygnację z PPK jeszcze przed podpisaniem umowy o prowadzenie PPK, wówczas pracodawca bierze to pod uwagę przy wgrywaniu listy pracowników w programie kadrowym, która zostanie wysłana do instytucji finansowej. Instytucja tworzy dla każdego zainteresowanego oszczędzaniem w programie imienne rachunki. Tymczasem dla osoby, która zrezygnowała z PPK, taki rachunek nie zostaje utworzony.

Rezygnacja z PPK po przystąpieniu

Nieco inaczej wygląda procedura rezygnacji z PPK już po przystąpieniu danej firmy do programu. Wraz z przesłaniem wspomnianej wyżej listy pracowników do instytucji finansowej dochodzi do nawiązania umowy o prowadzenie PPK, a więc w tym momencie wdraża się PPK w danej firmie. Jeśli do tej pory rezygnacja nie została złożona, instytucja finansowa zakłada dla każdego pracownika zgłoszonego przez pracodawcę imienne rachunki. Będą na nie odprowadzane wpłaty począwszy od następnego wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi. Jeśli jednak pracownik, będąc już uczestnikiem PPK, zdecyduje, że nie chce oszczędzać w programie, również może złożyć rezygnację. Deklarację składa się do pracodawcy, a ten informuje w ciągu 7 dni instytucję finansową prowadzącą PPK. Od miesiąca złożenia deklaracji zaprzestaje się odprowadzania wpłat na PPK. Jeśli zaś w tym miesiącu zostały one poczynione, dokonuje się ich zwrotu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA