REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacja iPPK z dostępem do konta w PPK dla każdego pracownika

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając ofertę PPK z Compensy Życie, klient otrzymuje dostęp do Pracowniczych Planów Kapitałowych poprzez przejrzystą i intuicyjną aplikację iPPK. Kto może z niej korzystać? Do czego służy? Czy można sprawdzić stan rachunku uczestnika PPK?

Do czego służy iPPK?

Aplikacja iPPK służy do administrowania PPK. Za jej pośrednictwem dochodzi do zawarcia umowy o prowadzenie PPK (umowa o zarządzanie PPK zostaje podpisana elektronicznie poprzez platformę www.naszeppk.compensa.pl). Po podpisaniu i zatwierdzeniu pierwszej umowy, czyli umowy o zarządzanie PPK, do administratora wskazanego w procesie zawierania umowy zostanie przesłany link do zalogowania się w iPPK. Aplikacja jest bowiem niezbędna do zawarcia kolejnej umowy z instytucją finansową.

REKLAMA

Autopromocja

Podmiot zatrudniający wczytując do iPPK listę zatrudnionych pracowników, zawiera umowę o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Każda zmiana na liście zatrudnionych powinna być odnotowywana w aplikacji. Ponadto, zamieszcza się w niej informacje o złożonych deklaracjach o rezygnacji z dokonywania wpłat w PPK, a także wnioskach o przystąpienie do programu przez osoby od 55. do 69. roku życia.

Dodatkową funkcją jaką pełni aplikacja jest udostępnianie wszystkim uczestnikom PPK (a więc osobom zatrudnionym, które przystępują do programu) informacji na temat stanu ich rachunku.

Dostęp dla uczestników PPK

Każda instytucja finansowa prowadząca PPK zakłada wszystkim przystępującym do oszczędzania w PPK uczestnikom imienny rachunek. Na to konto wpływają wpłaty pracownika (2-4%), pracodawcy (1,5-4%) oraz wpłat państwa (wpłata powitalna 250 zł i wpłaty roczne 240 zł). Ustawa o PPK zapewnia prywatny charakter gromadzonych środków, które można w każdym czasie wypłacić i podlegają dziedziczeniu. Dla pracowników duże znaczenie ma więc bieżący dostęp do ich indywidualnych rachunków. Instytucje finansowe obsługujące PPK są zobligowane do umożliwienia uczestnikom programu wglądu w swoje konta za pośrednictwem Internetu. Nałożony jest na nie również obowiązek informacyjny w tym temacie. W związku z tym Compensa Życie wyposażyła w taką funkcjonalność aplikację iPPK. Aby znaleźć się na swoim rachunku, należy znać swój login i hasło. Jak je uzyskać?

Po zawarciu umowy o prowadzenie PPK, każdy pracownik niezwłocznie otrzyma pakiet powitalny zawierający najważniejsze informacje, m.in. dane dotyczące logowania w aplikacji. Jest to numer uczestnika oraz adres strony iPPK do logowania. Przede wszystkim pracownik musi mieć przekazane takie dane, jak: dane instytucji finansowej oraz podmiotu zatrudniającego, wysokość wpłat do PPK, informację o możliwości złożenia przez siebie dyspozycji w zakresie środków zgromadzonych na rachunku, a także trybie składania dyspozycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy mają więc wgląd w historię wpłat do PPK wzbogaconą o możliwość dokonania zmian w zakresie wysokości wpłaty dodatkowej pracownika albo odwołania wpłaty dodatkowej, rezygnacji z PPK czy przywrócenia PPK.

Logując się na podany adres iPPK, należy podać numer uczestnika oraz jedną z trzech informacji:

  • adres e-mail,
  • numer telefonu,
  • dokument tożsamości.

Są to dane podawane przez pracodawcę instytucji finansowej w procesie przystępowania do PPK.

Brak przekazania chociażby jednej z powyższych informacji o pracowniku uniemożliwi zalogowanie się do aplikacji.

Jeśli pracownik będzie miał kilka rachunków PPK z racji zatrudnienia w różnych podmiotach, mogą one być założone w innych instytucjach finansowych. W związku z powyższym w każdej z instytucji należy logować się oddzielnie.

Planowana funkcjonalność

Na oficjalnym portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych www.mojeppk.pl pojawiła się jednak informacja o planowanym ułatwieniu w zakresie funkcjonalności. Ma ono pojawić się najpóźniej dnia 1 stycznia 2022 r. Otóż portal PPK zamierza uruchomić możliwość logowania się do wszystkich rachunków jednego uczestnika PPK. W jednym miejscu będzie więc można sprawdzić wartość ogółu środków zgromadzonych w programie.

Aplikacja iPPK a systemy kadrowo-płacowe

Compensa Życie zapewnia, że aplikacja iPPK jest w pełni kompatybilna z funkcjonującymi na rynku systemami kadrowo-płacowymi. Proces integracji iPPK z programami kadrowo-płacowymi rozpoczyna się po podpisaniu umowy o zarządzanie PPK. Do administratora podanego instytucji finansowej zostają przesłane dane do logowania się na iPPK. Następnie z użytkowanego programu kadrowo-płacowego należy wygenerować listę pracowników zatrudnionych w danym podmiocie i wczytać ją do iPPK. Dzień wgrania pliku będzie tożsamy z datą zawarcia umowy o prowadzenie PPK. Nie da się zmienić tej daty, ponieważ z chwilą wczytania pliku dochodzi do wygenerowania pliku PDF i zapisania w bazie danych aplikacji. Plik ten zawiera również umowę o prowadzenie PPK.

Aplikacja iPPK jest bardzo przejrzysta i przyjazna dla użytkownika. Zarówno przystępowanie do PPK jak i dalsze administrowanie za jej pośrednictwem jest bardzo intuicyjne i nie stwarza problemów. Jednak w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, zapraszamy do kontaktu: https://www.compensa.pl/ppk/.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA