REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpłaty do PPK i dopłaty Państwa

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Wpłaty do PPK i dopłaty Państwa.
Wpłaty do PPK i dopłaty Państwa.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wpłaty do PPK można podzielić na 3 rodzaje - wpłaty uczestnika PPK (pracownika), wpłaty podmiotu zatrudniającego (pracodawcy) oraz wpłaty Państwa (tzw. dopłaty). Jaka jest ich wysokość?

Wpłaty i dopłaty (PPK)

Na rachunek PPK trafiają środki pochodzące z wpłat uczestnika PPK, podmiotu zatrudniającego i Państwa. Wpłaty uczestnika i jego pracodawcy przekazywane są w określonej wysokości procentowej wynagrodzenia uczestnika PPK. Wpłatę powitalną i dopłaty roczne każdy uczestnik PPK otrzymuje w takiej samej wysokości. 

REKLAMA

Autopromocja

Wpłaty finansowane przez uczestnika PPK i jego pracodawcę naliczane są procentowo od wynagrodzenia uczestnika PPK. Przez „wynagrodzenie” należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy: PPK dla pracownika

Wpłata powitalna i dopłaty roczne są przekazywane na rachunek PPK w takiej samej wysokości dla każdego uczestnika PPK, który spełni warunki uprawniające do ich otrzymania. Niezależnie od tego, ile zarabia uczestnik PPK, wpłaty od Państwa otrzyma takie jak inni uczestnicy.

Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę

Pracodawca, który zapisze pracownika do PPK, finansuje wpłaty podstawowe do PPK w wysokości 1,5% wynagrodzenia pracownika. Może również zadeklarować finansowanie wpłat dodatkowych w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Wpłaty dodatkowe pracodawcy mogą zostać ustalone dla wszystkich pracowników w tej samej wysokości. Mogą też zostać zróżnicowane ze względu na staż pracowników albo na podstawie innych kryteriów wskazanych w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy. Na wysokość wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę nie wpływa wysokość wpłat finansowanych przez samego pracownika. Łącznie maksymalne wpłaty pracodawcy trafiające na rachunek uczestnika PPK wynoszą 4% wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpłaty do PPK finansowane przez pracownika

Uczestnik PPK finansuje wpłatę podstawową w wysokości 2% wynagrodzenia. Pracownicy, których wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekroczyło kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2020 roku jest to 3120 zł) mogą do PPK przekazywać mniej niż 2%, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia.

To, czy pracownik może finansować wpłatę podstawową do PPK niższą niż 2%, sprawdza przede wszystkim pracodawca. Weryfikuje on łączne wynagrodzenie osiągnięte - w tym podmiocie - przez uczestnika PPK na koniec każdego miesiąca, a następnie ustala, czy uwzględni deklarację pracownika dotyczącą obniżenia wpłaty podstawowej. Jedynie w sytuacji, w której uczestnik uzyskuje wynagrodzenie z różnych źródeł w związku z zatrudnieniem w różnych podmiotach, on sam musi zadbać o to, aby w miesiącach, kiedy nie jest uprawniony do obniżenia wpłaty podstawowej do PPK, wpłata ta została naliczona w wysokości 2% wynagrodzenia.

Pracownik może również w każdej chwili zadeklarować wpłatę dodatkową do PPK na poziomie do 2% wynagrodzenia. Może również zrezygnować z jej finansowania albo zmienić zadeklarowaną wysokość tej wpłaty. Łącznie maksymalne wpłaty pracownika trafiające na rachunek PPK wynoszą 4% wynagrodzenia.

Dopłaty od Państwa

Na rachunek PPK każdego uczestnika, który spełnił warunki określone w ustawie, poza wpłatami samego uczestnika i jego pracodawcy, trafią wpłata powitalna i dopłaty roczne. Wpłata powitalna przekazywana jest jednorazowo w wysokości 250 zł. Dopłaty roczne przekazywane są w wysokości 240 zł.

REKLAMA

Warunkiem otrzymania wpłaty powitalnej jest bycie uczestnikiem PPK przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe i dokonanie za co najmniej ten okres wpłat podstawowych do PPK, finansowanych przez uczestnika. Wpłata powitalna jest ewidencjonowana na rachunku uczestnika PPK w terminie 30 dni po zakończeniu kwartału, w którym uczestnik oszczędza.

Dopłata roczna przysługuje uczestnikowi PPK, jeżeli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający i tego uczestnika w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Uczestnikowi, który korzysta z obniżenia wpłaty podstawowej poniżej 2% wynagrodzenia, dopłata roczna przysługuje w przypadku, gdy kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający i uczestnika PPK w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej 25% kwoty wpłat podstawowych należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

art. 2 ust. 1 pkt 40, art. 25, art. 26, art. 27, art. 31, art. 32 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA