Aktualizacja: 14.01.2021
Dni wolne na dziecko zdrowe przysługują pracującym rodzicom w wymiarze 2 dni na rok kalendarzowy. Jest to więc dodatkowy urlop na opiekę nad dzieckiem. Kto może skorzystać z tego uprawnienia? Wolne odbiera się w dniach czy w godzinach? Czy niewykorzystane dni przechodzą na rok następny? Jak złożyć wniosek? »
2 dni opieki nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim
Aktualizacja: 30.11.2020
2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym lub 16 godzin to uprawnienie rodzicielskie przewidziane w art. 188 Kodeksu pracy. Wymiar ten przysługuje raz na rok kalendarzowy jednemu z rodziców. Czy można skorzystać z dwóch dni na opiekę bezpośrednio po urlopie macierzyńskim? Kiedy zgłosić chęć skorzystania z tzw. opieki pracodawcy? »
2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym w 2020/2021 r.
Aktualizacja: 28.09.2020
Czy w 2020 i 2021 roku przysługuje prawo do 2 dni lub 16 godzin opieki nad zdrowym dzieckiem? Do ilu lat dziecka można wykorzystywać dni wolne? Jak skorzystać z tego uprawnienia? Czy opieka przysługuje matce lub ojcu dziecka wykonującemu pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło? »
Mama w pracy – jakie masz prawa? (wywiad cz. IV)
Aktualizacja: 01.07.2020
Kiedy w końcu mama decyduje się na powrót do pracy, ma wiele wątpliwości. Czy pracodawca powinien podnieść jej wynagrodzenie w celu wyrównania z innymi pracownikami? Czy może ją zwolnić? Co może zmienić się w uprawnieniach rodziców w pracy po dostosowaniu polskich przepisów do dyrektywy UE? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak. »
Mama w pracy – jakie masz prawa? (wywiad cz. III)
Aktualizacja: 01.07.2020
Będąc młodą mamą, nie musisz wracać do pracy. Możesz zdecydować się na urlop wychowawczy. Z czym wiąże się skorzystanie z tego urlopu? Jakie jeszcze uprawnienia przewiduje Kodeks pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak. »
Mama w pracy – jakie masz prawa? (wywiad cz. II)
Aktualizacja: 01.07.2020
Jednym z podstawowych uprawnień rodzicielskich jest urlop macierzyński i rodzicielski (nazywane łącznie rocznym urlopem macierzyńskim). Kiedy złożyć o nie wniosek? Ile wynosi zasiłek macierzyński? Czy można pracować w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak. »
Mama w pracy – jakie masz prawa? (wywiad cz. I)
Aktualizacja: 01.07.2020
Wciąż wiele jest wątpliwości wokół tematu pracownicy w ciąży i mamy w pracy. Na czym polega kodeksowa ochrona kobiet w ciąży? Kiedy poinformować pracodawcę o ciąży? Co w sytuacji, gdy kończy się zwolnienie lekarskie, a jeszcze nie było porodu? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak. »
Dyrektywa unijna o urlopach rodzicielskich - czy jesteśmy na nią gotowi?
Aktualizacja: 27.05.2020
Dyrektywa work-life balance czyli unijna dyrektywa o urlopach rodzicielskich ma wejść w życie do połowy 2022 r. Będzie dotyczyła także urlopu ojcowskiego i elastycznej organizacji pracy. Czy jesteśmy na nią gotowi? »
Urlop i zasiłek macierzyński w 2020 r.
Aktualizacja: 26.05.2020
Kobieta po urodzeniu dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, następnie z urlopu rodzicielskiego, które łącznie dają 52 tygodnie wolnego o pracy. Coraz częściej po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu dla mam kobiety wracają do pracy, a opiekę nad dzieckiem przejmują ojcowie. Sprawdź, ile wynosi zasiłek macierzyński. »
Koronawirus: pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy - co zrobić aby go dostać, ile wynosi
Aktualizacja: 25.06.2020
O zasiłek opiekuńczy mogą się starać pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę, jak i pracujący na umowach zlecenie lub prowadzący własną działalność gospodarczą - w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły. Co musi zrobić rodzic, aby otrzymać zasiłek? »
Urlop wychowawczy 2020 - zasady, ile trwa, wniosek-wzór
Aktualizacja: 13.01.2021
Urlop wychowawczy w 2020 roku się nie zmienił. Jakie są zasady korzystania z urlopu wychowawczego? Ile wynosi wymiar urlopu wychowawczego? Jak i do kiedy z niego skorzystać? Poniżej wzór wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego. »
Zwolnienie kobiety w ciąży tylko w ściśle określonych sytuacjach
Aktualizacja: 09.12.2019
Przepisy prawa pracy zapewniają kobietom w ciąży szczególną ochronę przed zwolnieniem. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży oraz w czasie urlopu macierzyńskiego pracownicy. »
Świadczenia dla niepracujących mam
Aktualizacja: 09.08.2019
Jakie świadczenia przysługują niepracującym mamom? Co przysługuje mamom, których umowa o pracę została zawarta na bardzo krótki okres? »
Urlop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy i inne prawa pracownika-ojca 2019/2020
Aktualizacja: 24.06.2019
Pracownikom-ojcom przysługuje szereg uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Do najważniejszych z nich należy m.in. urlop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy, zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia dziecka. »
Jak rozliczyć i ustalić prawo do odroczonego urlopu rodzicielskiego
Aktualizacja: 10.06.2019
Warunkiem skorzystania z 16 tygodni odroczonego urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie przynajmniej jednej części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć
Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »