REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: Minął termin na konsultacje z pracownikami - co zrobić?

Krzysztof Papliński
Analityk ds. projektów konsultingowych w PKF Consult
PPK: Minął termin na konsultacje z pracownikami - co zrobić? / fot. Shutterstock
PPK: Minął termin na konsultacje z pracownikami - co zrobić? / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 25 września 2020 r. minął termin na konsultacje z pracownikami wyboru instytucji zarządzającej PPK. Czy z niedopełnieniem obowiązku konsultacji wiąże się sankcja finansowa? Co zrobić, gdy pracodawca nie wybrał na czas instytucji finansowej w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych?

Zakończone konsultacje z reprezentacją osób zatrudnionych

Niezauważenie, w piątek [red. 25 września 2020 r.] upłynął termin ważny dla prawie 80 tys. firm i ponad 3 mln pracowników. Przedsiębiorstwa objęte ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych w ramach II i III etapu wprowadzania PPK (odpowiednio podmioty zatrudniające powyżej 50 osób wg stanu na dzień 30.06.2019 oraz powyżej 20 osób wg stanu na 31.12.2019) powinny były zakończyć konsultacje z reprezentacją osób zatrudnionych do piątku 25 września 2020 r.

REKLAMA

Autopromocja

Nie wszystko stracone

Z pewnością nie wszyscy pracodawcy zdążyli z wypełnieniem tego obowiązku, jednak nie wszystko stracone. Jako jedyny termin związany z wdrożeniem PPK, niedopełniony termin konsultacji nie jest obłożony karami przez ustawodawcę. Wskazuje on, że w przypadku nieosiągnięcia porozumienia w wyznaczonym czasie, pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję o wyborze Instytucji Zarządzającej. Mogłoby się wydawać, że jest to wygodne rozwiązanie dla pracodawcy, który pomija w ten sposób czasochłonny proces konsultacji z załogą. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zaangażowanie osób zatrudnionych w ten wybór jest korzystne dla obu stron. Pracownicy mogą w ten sposób wyrazić swoje potrzeby i zwrócić uwagę na najważniejsze z ich perspektywy kryteria wyboru. Pracodawca w tym samym momencie wzmacnia zaangażowanie pracowników, zdejmuje z siebie przynajmniej część odpowiedzialności za wybór oraz chroni przed ewentualnym roszczeniami w przyszłości, gdyby okazało się, że wybór nie był do końca trafiony.

Warto jak najszybciej przeprowadzić nawet spóźnione konsultacje z reprezentacją osób zatrudnionych, tak aby kolejne kroki wdrożenia realizować już z poparciem strony pracowniczej.

Polecamy: PPK dla pracownika

Przesunięte terminy dla II tury PPK

Zmiana terminów na wdrożenie PPK dla podmiotów z II tury (przypomnijmy, chodzi o firmy, które według stanu na dzień 30.06.2019 zatrudniały powyżej 50 osób), przyniosła im chwilę wytchnienia i możliwość skupienia się na bardziej palących problemach, wynikających z sytuacje epidemicznej. Walka o przetrwanie i organizacja pracy w nowej normalności pochłonęły uwagę zarządów, które z ulgą przyjęły informację o wydłużeniu terminów na wdrożenie PPK. Jednak przesunięcie myślenia o wdrożeniu PPK „na przyszłość”, już się zakończyło i pracodawcy muszą pochylić się nad swoimi nowymi obowiązkami związanymi z PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wdrożenie PPK w podmiotach zatrudniających co najmniej 50 osób pierwotnie miało zakończyć się 11 maja, który wskazany był w ustawie o PPK jako ostatni dzień na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Z powodu sytuacji epidemicznej, Sejm wydłużył terminy wdrożenia PPK w ramach ustaw tworzących tzw. Tarczę Antykryzysową. Zmiany te weszły w życie już po terminie, w którym pracodawcy powinni byli zakończyć konsultacje z reprezentacją osób zatrudnionych. Mimo to, spodziewając się przesunięcia terminów, które jako propozycja PFR S.A., były komunikowane przez portal mojeppk.pl jeszcze przed wejściem w życie zmian, wielu pracodawców odłożyło proces konsultacji na przyszłość. Czas się skończył – w  piątek minął ustawowy termin, aby dopełnić tego obowiązku według nowych, przedłużonych terminów.

Wspólne terminy podmiotów z II i III tury

Ten sam termin, 25 września, obowiązywał podmioty należące do III etapu wdrożenia PPK, czyli zatrudniające co najmniej 20 osób (na dzień 31.12.2019). Tak samo wspólny termin obowiązuje na zawarcie umów o zarządzanie PPK (najpóźniej do 27 października) oraz o prowadzenie PPK (najpóźniej do 10 listopada).  Nałożenie się na siebie dwóch etapów wdrożenia to dodatkowy aspekt, który sprawia, że wdrożenie PPK może być większym wyzwaniem niż pierwotnie planowano i to zarówno dla pracodawców, jak i instytucji zarządzających. Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 50 osób konkurują o uwagę i zasoby instytucji zarządzających, niezbędne do indywidualnego przedstawienia oferty, czy przeprowadzenia szkoleń, z przedsiębiorstwami zatrudniającymi powyżej 20 osób, dla których trwa nieprzesunięty okres wdrażania PPK.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA