REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pilne! Aż o 14,87 procent zostaną zwaloryzowane 1 czerwca składki emerytalne. Wcześniej poznaliśmy wskaźnik waloryzacji subkont

Znany jest już wskaźnik waloryzacji subkont emerytalnych za 2023 rok, ciągle oficjalnie nie wiadomo, jaki wskaźnik waloryzacji kont emerytalnych ZUS
Znany jest już wskaźnik waloryzacji subkont emerytalnych za 2023 rok, ciągle oficjalnie nie wiadomo, jaki wskaźnik waloryzacji kont emerytalnych ZUS
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2023 r. wynosi 114,87 %, obwieściła właśnie minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Obwieszczenie ukazało się 22 maja 2024 r. w Monitorze Polskim w poz. 382.Konta emerytalne ZUS zostaną zwaloryzowane o 14,87 procent. To oznacza, że każde 100 tys. zł, które są na nich w tej chwili z dnia na dzień zamieni się na nich w 114,78 tys. zł.

Ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2023 r. wynosi 114,87 %, obwieściła właśnie minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Obwieszczenie ukazało się 22 maja 2024 r. w Monitorze Polskim w poz. 382.
Konta emerytalne ZUS zostaną zwaloryzowane o 14,87 procent. To oznacza, że każde 100 tys. zł, które są na nich w tej chwili z dnia na dzień zamieni się na nich w 114,78 tys. zł.

Autopromocja

MONITOR POLSKI DZIENNIK URZĘDOWY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 22 maja 2024 r.
Poz. 382
OBWIESZCZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1) z dnia 20 maja 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2023 r.
Na podstawie art. 25 ust. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429 i 1672) ogłasza się, że wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2023 r. wynosi 114,87 %. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: A. Dziemianowicz-Bąk
1) Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 2715).

Nieco niższa będzie waloryzacja kapitałów zgromadzonych na subkoncie, ale ono średnio ma udział w kapitałach, na podstawie których ZUS wylicza wysokość emerytury na poziomie 20 procent – reszta to składki i kapitał początkowy.
Wskaźnik dla subkonta już znamy. 15 maja 2024 roku w Monitorze Polskim w poz. 370 ukazał się KOMUNIKAT
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO z dnia 15 maja 2024 r. w sprawie wskaźnika rocznej waloryzacji:

"Na podstawie art. 40c ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 
z 2024 r. poz. 497) ogłasza się, że wskaźnik rocznej waloryzacji składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym 
przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach konta ubezpieczonego, równy średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich 5 lat poprzedzających termin waloryzacji, wyniósł 109,91 (wzrost o 9,91 %)."
 

Co to oznacza do osób, przed którymi dopiero złożenie wniosku o emeryturę, a w pewnych przypadkach - także dla ich rodzin?

Waloryzacja 1 czerwca 2024 roku: konto emerytalne, subkonto i będą nowe wyższe emerytury

Zgodnie z przepisami 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wysokość wskaźnika waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponieważ w 2023 r. wysoka była inflacja – 11,4 proc., a jeszcze wyższy był niż wcześniej był wzrost przypisu składek, według wstępnych szacunków ZUS wskaźnik rocznej waloryzacji składek i kapitału początkowego wyniesie 14,8 lub 14,9 proc.
Rok wcześniej ten wskaźnik był również wysoki – 14,4 proc., o czym zdecydowała przede wszystkim wysoka inflacja.
Z kolei za 2021 rok w czerwcu 2022 r. waloryzacja składek emerytalnych była o 9,33 proc.

To oznacza, że na przestrzeni trzech lat suma składek zgromadzonych na koncie emerytalnym, w tym kapitału początkowego  została podwyższona o 38,5 procent, a uwzględniając kapitalizację roczną za lata 2021-2022 z pewnością przekroczyła 40 procent.
Oczywiście to wzrost nominalny, wartość realna kapitału wskutek inflacji nie wzrosła aż tak bardzo, choć z pewnością trzy kolejne waloryzacje uchroniły kapitał emerytalny przed utratą wartości a być może nawet nieznacznie podwyższyły ich wartość realną.

Inny wskaźnik waloryzacji pieniędzy na koncie emerytalnym, a inny na subkoncie - dlaczego

Nieco mniejsze są za to wzrosty środków zgromadzonych na subkontach. Tutaj zasady rocznej waloryzacji dokonywanej także z dniem 1 czerwca są nieco inne.
Zgodnie z przepisami przywołanej już ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskaźnik rocznej waloryzacji składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach konta ubezpieczonego, równy jest średniorocznej dynamice wartości produktu krajowego brutto w cenach bieżących za okres ostatnich pięci lat poprzedzających termin waloryzacji.

Tu z rekordową waloryzacją subkont mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku – wtedy wskaźnik waloryzacji wyniósł 9,2 procent.
Za 2021 r. waloryzacja przeprowadzona 1 czerwca 2022 roku a dotycząca środków emerytalnych na subkontach wynosiła 7,07 proc.
Na wskaźniku tegorocznej waloryzacji mocno zaciąży niewielki wzrost PKB w 2023 r., aktualnie szacowany przez GUS na tylko 0,2 proc. Rok wcześniej, w 202 r. PKB urósł tymczasem o 5,3 proc.

Ile wynosi korzyść z przesunięcia terminu przejścia na emeryturę o miesiąc lub dwa

Jeśli senior osiągnie wiek emerytalny w kwietniu 2024 r. lub w kolejnych dwóch miesiącach, składając od razu wniosek o emeryturę straci sporo na jej wysokości.
Dla przykładu porównajmy emeryturę mężczyzny, który wiek emerytalny osiągnie w kwietniu – i to bez uwzględniania części należnej z subkonta emerytalnego.

Załóżmy, że ma on na koncie emerytalnym uwzględniając kapitał początkowy 900 tyś. zł.
Jeśli złoży wniosek o emeryturę w kwietniu, ZUS wyliczy mu emeryturę w wysokości 4 111,47 zł (900 000 podzielone przez 218,9 z tablicy dalszego średniego trwania życia).
Jeśli złoży wniosek w lipcu, konto i kapitał początkowy zostaną podwyższone (zwaloryzowane) o 14,9 proc. i wyniesie 1 034 100 zł.

ZUS wyliczy emeryturę w wysokości 4 769,83 zł – zakładając, że już nie wpłyną na konto składki za kolejne miesiące, a z tablic ZUS weźmie dane dla wieku 65 lat i 3 miesięcy czyli 1 034 100 zł podzieli tym razem przez 216,8.
Jeszcze raz podkreślmy, że dla uproszczenia nie uwzględniamy środków z subkonta, które ostateczną wysokość emerytury podwyższą o stosowną kwotę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA