Kategorie

Podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK

Anna Chmiel
ekspert PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Dyspozycje o podziale środków w przypadku śmierci uczestnika PPK.
Fotolia
Czy uczestnik  może sam zadecydować, kto po jego śmierci otrzyma oszczędności w PPK? Czy może  wskazać tylko osoby z rodziny, czy spoza niej? Czy osobą uprawnioną może zostać osoba prawna? Jak uregulowano podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK?

Dyspozycje o podziale środków w przypadku śmierci uczestnika PPK

Uczestnik PPK może wskazać w formie pisemnej instytucji finansowej imiennie jedną lub więcej osób, które po jego śmierci otrzymają jego oszczędności w PPK (osoby uprawnione). Może być to każda osoba fizyczna, nie tylko członkowie rodziny. Osoby prawne, jak fundacja, nie mogą zostać wskazane przez uczestnika PPK jako osoby uprawnione, ale mogą dziedziczyć po zmarłym uczestniku na zasadach ogólnych.  

Kogo uczestnik PPK może wskazać jako osobę uprawnioną?

Reklama

Ustawa o PPK nie określa, kogo można wskazać jako osobę uprawnioną. Daje  w ten sposób uczestnikowi całkowitą dowolność przy ich wyborze. Uczestnik może więc wskazać kogoś z rodziny (np. małżonka, dziecko, rodzeństwo itp.), ale może również zdecydować, aby po jego śmierci jego oszczędności w PPK otrzymały osoby w ogóle z nim niespokrewnione (np. partner życiowy). 

Wskazanie osoby uprawnionej nie wymaga jej zgody. Osoba uprawniona nabędzie prawo do zgromadzonych przez uczestnika PPK oszczędności z chwilą jego śmierci niezależnie od swojej wiedzy.

Polecamy: INFORLEX Pracownicze Plany Kapitałowe

Ile osób uczestnik PPK może wskazać?

Uczestnik PPK może wskazać imiennie jedną lub więcej osób, które po jego śmierci otrzymają zgromadzone przez niego oszczędności. Może również dowolnie oznaczyć udział każdej z osób uprawnionych w otrzymywanych przez nie środkach. Jeśli udziałów nie oznaczy, uważa się, że udziały tych osób są równe.

Czy wybór osób uprawnionych można zmienić?

Uczestnik PPK może w dowolnym momencie złożyć, zmienić albo odwołać dyspozycję wyznaczającą osoby uprawnione. Aby taka dyspozycja była ważna, powinna zostać złożona instytucji finansowej w formie pisemnej. Uczestnik PPK może zarówno wskazać nowe osoby uprawnione, ograniczyć ich liczbę, zmienić udziały osób uprawnionych przy podziale zgromadzonych środków, jak również odwołać wcześniejsze dyspozycje, nie wskazując w ogóle osób uprawnionych.

A jeśli zmarły uczestnik PPK miał małżonka?

Wskazanie osób uprawnionych przez uczestnika PPK nie oznacza, że zgromadzone przez niego oszczędności trafią do nich w całości. Jeżeli uczestnik PPK w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, połowa zgromadzonych przez niego oszczędności na rachunku PPK (w zakresie, w jakim stanowiły one przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej) trafi do jego małżonka. Dopiero pozostała ich część przekazana będzie osobom uprawnionym. 

Co stanie się ze środkami, jeżeli uczestnik nie wskaże osób uprawnionych?

Reklama

Jeżeli uczestnik PPK nie wskaże osób uprawnionych, to tak czy inaczej środki zgromadzone na jego rachunku PPK będą przysługiwały w połowie małżonkowi zmarłego, ta pozostała część w takiej sytuacji będzie podlegać dziedziczeniu na podstawie przepisów ogólnych dotyczących dziedziczenia. Ponadto, w przypadku prowadzenia rachunku PPK przez zakład ubezpieczeń osobami uprawnionymi, jeżeli uczestnik nie wskazał osoby uprawnionej do otrzymania sumy ubezpieczenia, będą członkowie najbliższej rodziny ubezpieczonego w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia, chyba że umowa między zakładem ubezpieczeń a ubezpieczonym, a więc umowa o prowadzenie PPK będzie przewidywała inną kolejność.

Dyspozycja złożona przez uczestnika PPK instytucji finansowej dotyczy wyłącznie środków zgromadzonych na rachunku PPK w tej konkretnej instytucji, ponieważ jest związana z umową o prowadzenie PPK, zawartą na rzecz uczestnika PPK z tą instytucją finansową. W przypadku transferu środków zgromadzonych na rachunku PPK do nowej instytucji finansowej (np. w przypadku zmiany pracodawcy), dyspozycja złożona poprzedniej instytucji w nowej już nie obowiązuje.

Środki z PPK zmarłego uczestnika nabyte przez osobę uprawnioną nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn, jak również nie zostaną pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych, ani żadną inną należność publicznoprawną. Są wypłacane na rzecz osoby uprawnionej w pełnej przysługującej jej wysokości.

Więcej na temat PPK na https://www.mojeppk.pl/ i pod nr telefonu 800 775 775.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?