REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK

Anna Chmiel
ekspert PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Dyspozycje o podziale środków w przypadku śmierci uczestnika PPK.
Dyspozycje o podziale środków w przypadku śmierci uczestnika PPK.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy uczestnik  może sam zadecydować, kto po jego śmierci otrzyma oszczędności w PPK? Czy może  wskazać tylko osoby z rodziny, czy spoza niej? Czy osobą uprawnioną może zostać osoba prawna? Jak uregulowano podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK?

Dyspozycje o podziale środków w przypadku śmierci uczestnika PPK

Uczestnik PPK może wskazać w formie pisemnej instytucji finansowej imiennie jedną lub więcej osób, które po jego śmierci otrzymają jego oszczędności w PPK (osoby uprawnione). Może być to każda osoba fizyczna, nie tylko członkowie rodziny. Osoby prawne, jak fundacja, nie mogą zostać wskazane przez uczestnika PPK jako osoby uprawnione, ale mogą dziedziczyć po zmarłym uczestniku na zasadach ogólnych.  

Autopromocja

Kogo uczestnik PPK może wskazać jako osobę uprawnioną?

Ustawa o PPK nie określa, kogo można wskazać jako osobę uprawnioną. Daje  w ten sposób uczestnikowi całkowitą dowolność przy ich wyborze. Uczestnik może więc wskazać kogoś z rodziny (np. małżonka, dziecko, rodzeństwo itp.), ale może również zdecydować, aby po jego śmierci jego oszczędności w PPK otrzymały osoby w ogóle z nim niespokrewnione (np. partner życiowy). 

Wskazanie osoby uprawnionej nie wymaga jej zgody. Osoba uprawniona nabędzie prawo do zgromadzonych przez uczestnika PPK oszczędności z chwilą jego śmierci niezależnie od swojej wiedzy.

Polecamy: INFORLEX Pracownicze Plany Kapitałowe

Ile osób uczestnik PPK może wskazać?

Uczestnik PPK może wskazać imiennie jedną lub więcej osób, które po jego śmierci otrzymają zgromadzone przez niego oszczędności. Może również dowolnie oznaczyć udział każdej z osób uprawnionych w otrzymywanych przez nie środkach. Jeśli udziałów nie oznaczy, uważa się, że udziały tych osób są równe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wybór osób uprawnionych można zmienić?

Uczestnik PPK może w dowolnym momencie złożyć, zmienić albo odwołać dyspozycję wyznaczającą osoby uprawnione. Aby taka dyspozycja była ważna, powinna zostać złożona instytucji finansowej w formie pisemnej. Uczestnik PPK może zarówno wskazać nowe osoby uprawnione, ograniczyć ich liczbę, zmienić udziały osób uprawnionych przy podziale zgromadzonych środków, jak również odwołać wcześniejsze dyspozycje, nie wskazując w ogóle osób uprawnionych.

A jeśli zmarły uczestnik PPK miał małżonka?

Wskazanie osób uprawnionych przez uczestnika PPK nie oznacza, że zgromadzone przez niego oszczędności trafią do nich w całości. Jeżeli uczestnik PPK w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, połowa zgromadzonych przez niego oszczędności na rachunku PPK (w zakresie, w jakim stanowiły one przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej) trafi do jego małżonka. Dopiero pozostała ich część przekazana będzie osobom uprawnionym. 

Co stanie się ze środkami, jeżeli uczestnik nie wskaże osób uprawnionych?

Jeżeli uczestnik PPK nie wskaże osób uprawnionych, to tak czy inaczej środki zgromadzone na jego rachunku PPK będą przysługiwały w połowie małżonkowi zmarłego, ta pozostała część w takiej sytuacji będzie podlegać dziedziczeniu na podstawie przepisów ogólnych dotyczących dziedziczenia. Ponadto, w przypadku prowadzenia rachunku PPK przez zakład ubezpieczeń osobami uprawnionymi, jeżeli uczestnik nie wskazał osoby uprawnionej do otrzymania sumy ubezpieczenia, będą członkowie najbliższej rodziny ubezpieczonego w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia, chyba że umowa między zakładem ubezpieczeń a ubezpieczonym, a więc umowa o prowadzenie PPK będzie przewidywała inną kolejność.

Dyspozycja złożona przez uczestnika PPK instytucji finansowej dotyczy wyłącznie środków zgromadzonych na rachunku PPK w tej konkretnej instytucji, ponieważ jest związana z umową o prowadzenie PPK, zawartą na rzecz uczestnika PPK z tą instytucją finansową. W przypadku transferu środków zgromadzonych na rachunku PPK do nowej instytucji finansowej (np. w przypadku zmiany pracodawcy), dyspozycja złożona poprzedniej instytucji w nowej już nie obowiązuje.

Środki z PPK zmarłego uczestnika nabyte przez osobę uprawnioną nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn, jak również nie zostaną pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych, ani żadną inną należność publicznoprawną. Są wypłacane na rzecz osoby uprawnionej w pełnej przysługującej jej wysokości.

Więcej na temat PPK na https://www.mojeppk.pl/ i pod nr telefonu 800 775 775.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA