REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Compensa Życie jako instytucja finansowa PPK – kompleksowe wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu

REKLAMA

REKLAMA

Pracowniczymi Planami Kapitałowymi zarządza i prowadzi je dla pracowników poszczególnych firm instytucja finansowa. Do grona instytucji, z którymi pracodawca w imieniu i na rzecz pracowników zawiera umowy, należy Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ze swoim doświadczeniem zapewnia bezpieczeństwo środków oraz kompleksowe wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu PPK.

Czym są instytucje finansowe w rozumieniu ustawy o PPK?

Aby zrozumieć rolę Compensy Życie we wdrażaniu PPK, należy na wstępie nakreślić, czym są instytucje finansowe. Otóż, nie da się przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych bez udziału instytucji finansowej. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy o PPK jest nią:

Autopromocja
 • fundusz inwestycyjny zarządzany przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych,
 • fundusz emerytalny zarządzany przez PTE albo pracownicze towarzystwo emerytalne,
 • zakład ubezpieczeń.

Wszystkie instytucje finansowe oferujące PPK znajdują się w ewidencji PPK prowadzonej na stronie: https://www.mojeppk.pl/. Aby instytucja mogła być umieszczona w ewidencji, musi spełniać szereg rygorystycznych warunków. Tak ważne zadanie, jak zarządzanie i prowadzenie PPK, powierza się podmiotom, które posiadają odpowiednie doświadczenie, spełniają wymóg kapitałowy oraz zarządzają odpowiednią liczbą funduszy zdefiniowanej daty.

Wymagania ustawowe dla instytucji finansowej PPK:

 1. posiadanie co najmniej 3-letniego doświadczenia w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi typu otwartego, funduszami emerytalnymi lub otwartymi funduszami emerytalnymi, a w przypadku zakładów ubezpieczeń – co najmniej 3-letniego doświadczenia w prowadzeniu działalności określonej w grupie 3 w dziale I załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w zakresie oferowania ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym;
 2. posiadanie kapitału własnego, a w przypadku zakładów ubezpieczeń – dopuszczone środki własne, w wysokości co najmniej 25 000 000 zł, w tym co najmniej 10 000 000 zł w środkach płynnych rozumianych jako lokaty określone dla funduszu rynku pieniężnego, o którym mowa w art. 178 ustawy o funduszach inwestycyjnych;
 3. spełnienie wymogów, o których mowa w art. 38 lub art. 39 (zarządzanie co najmniej 8. funduszami lub subfunduszami zdefiniowanej daty).

Aktualnie powyższe kryteria spełnia 20 podmiotów. Tylko te instytucje, które znajdują się w ewidencji PPK mogą zostać wybrane przez firmy do zarządzania w imieniu i na rzecz ich pracowników Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Jedną z instytucji oferujących PPK jest właśnie Compensa Życie – wiarygodna marka działająca na polskim rynku od 1990 r. Przynależy do wiodącej grupy ubezpieczeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej – Vienna Insurance Group z 200-letnim doświadczeniem. Vienna Insurance Group posiada rating A+ ze stabilną perspektywą, nadany przez agencję Standard&Poor’s.

Instytucje finansowe w zakresie działalności dotyczącej PPK są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. KNF bada zgodność z prawem oraz interesem uczestników PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Compensa Życie zakłada imienne rachunki PPK dla każdego uczestnika PPK (pracownika firmy wdrażającej program). Na rachunku gromadzone są oszczędności. Składają się na nie wpłaty uczestnika PPK, pracodawcy oraz państwa. Co dzieje się z tymi środkami?

Są one zarządzane przez instytucję poprzez inwestowanie w fundusze zdefiniowanej daty. Polityka inwestycyjna tych funduszy jest ściśle powiązana z wiekiem uczestnika programu. Im wyższy wiek danej osoby, tym polityka będzie stawała się coraz mniej ryzykowna. Co istotne, uczestnik PPK zawsze może zmienić fundusz zdefiniowanej daty na bardziej lub mniej ryzykowny niż ten, który został przypisany do jego wieku.

Compensa Życie dysponuje 8. ubezpieczeniowymi funduszami zdefiniowanej daty skonstruowanymi w sposób maksymalizujący zyski dla młodych uczestników programu, a dla starszych z nich ograniczający ryzyko przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa środków.

Wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu PPK

Mocną stroną Compensy Życie jest wsparcie firm we wdrażaniu PPK. Skupia się na bezpiecznym, szybkim i bezproblemowym procesie przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych kolejnych podmiotów zatrudniających. Pomaga w tym zdobyte już doświadczenie w efektywnym wprowadzaniu programów ubezpieczeniowych w firmach z dużymi grupami pracowników w strukturach rozproszonych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tej jesieni ogromna rzesza firm musi podpisać umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK. Zarówno klientowi jak i instytucji zależy więc na czytelnych zasadach współpracy i nieskomplikowanej procedurze wdrażania PPK.

Polecamy artykuł: Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy

Warto podkreślić, że wybór instytucji finansowej to ważna decyzja, ponieważ podmiot ten będzie zarządzał oszczędnościami pracowników danej firmy. Co istotne, Compensa Życie to jedyny ubezpieczyciel spośród wszystkich 20. instytucji finansowych PPK. Przejawia się to szczególnym wsparciem klientów w każdym aspekcie życia. Wyróżniające w ofercie Compensy Życie jest bowiem połączenie PPK z dodatkową ochroną w postaci ubezpieczenia na wypadek niespodziewanych zdarzeń (takich jak śmierć czy trwałe inwalidztwo w wyniku nieszczęśliwego wypadku) z sumą ubezpieczenia do 100 000 zł.

Po wyborze oferty Compensy Życie jako instytucji finansowej zarządzającej PPK można zapisać się do programu telefonicznie bądź przez Internet. Niezwykle pomocna jest przy tym rozbudowana sieć doradców gwarantujących profesjonalne i przyjazne wdrożenie procesu w firmie oraz wsparcie we wszelkich sprawach związanych z programem. Zapraszamy do kontaktu z opiekunem firmy w Compensie bądź z Biurem PPK.

Polecamy artykuł: Jak krok po kroku przystąpić do PPK?

Kolejne udogodnienie stanowią przyjazne i sprawdzone narzędzia obsługowe dla pracodawcy i pracownika (https://mojeppk.compensa.pl/, https://www.compensa.pl/ppk/, bezpłatna aplikacja iPPK). Przez cały proces wprowadzania PPK w firmie oraz zarządzania na dalszym etapie udziału w programie klient ma dostęp do ekspertów, którzy pomogą w rozwiązaniu każdego problemu. Co więcej, zarówno pracodawca jak i pracownik ma dostęp do PPK 24 godziny 7 dni w tygodniu za pośrednictwem aplikacji iPPK.

Bardzo ważną rolę odgrywa edukacja na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych, stąd Compensa Życie chętnie prowadzi liczne bezpłatne szkolenia i spotkania online. Klienci najbardziej cenią sobie szkolenia dedykowane ich firmom, przeprowadzane w obecności wszystkich pracowników. Szczególnie istotne jest przeszkolenie działów HR, które są odpowiedzialne za obsługę PPK.

Zapraszamy do kontaktu: https://www.compensa.pl/ppk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA