Kategorie

Compensa Życie jako instytucja finansowa PPK – kompleksowe wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu

Emilia Panufnik
Compensa Życie jako instytucja finansowa PPK – kompleksowe wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu. / fot. Shutterstock
Compensa Życie jako instytucja finansowa PPK – kompleksowe wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Pracowniczymi Planami Kapitałowymi zarządza i prowadzi je dla pracowników poszczególnych firm instytucja finansowa. Do grona instytucji, z którymi pracodawca w imieniu i na rzecz pracowników zawiera umowy, należy Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ze swoim doświadczeniem zapewnia bezpieczeństwo środków oraz kompleksowe wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu PPK.

Czym są instytucje finansowe w rozumieniu ustawy o PPK?

Aby zrozumieć rolę Compensy Życie we wdrażaniu PPK, należy na wstępie nakreślić, czym są instytucje finansowe. Otóż, nie da się przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych bez udziału instytucji finansowej. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy o PPK jest nią:

 • fundusz inwestycyjny zarządzany przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych,
 • fundusz emerytalny zarządzany przez PTE albo pracownicze towarzystwo emerytalne,
 • zakład ubezpieczeń.

Wszystkie instytucje finansowe oferujące PPK znajdują się w ewidencji PPK prowadzonej na stronie: https://www.mojeppk.pl/. Aby instytucja mogła być umieszczona w ewidencji, musi spełniać szereg rygorystycznych warunków. Tak ważne zadanie, jak zarządzanie i prowadzenie PPK, powierza się podmiotom, które posiadają odpowiednie doświadczenie, spełniają wymóg kapitałowy oraz zarządzają odpowiednią liczbą funduszy zdefiniowanej daty.

Wymagania ustawowe dla instytucji finansowej PPK:

 1. posiadanie co najmniej 3-letniego doświadczenia w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi typu otwartego, funduszami emerytalnymi lub otwartymi funduszami emerytalnymi, a w przypadku zakładów ubezpieczeń – co najmniej 3-letniego doświadczenia w prowadzeniu działalności określonej w grupie 3 w dziale I załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w zakresie oferowania ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym;
 2. posiadanie kapitału własnego, a w przypadku zakładów ubezpieczeń – dopuszczone środki własne, w wysokości co najmniej 25 000 000 zł, w tym co najmniej 10 000 000 zł w środkach płynnych rozumianych jako lokaty określone dla funduszu rynku pieniężnego, o którym mowa w art. 178 ustawy o funduszach inwestycyjnych;
 3. spełnienie wymogów, o których mowa w art. 38 lub art. 39 (zarządzanie co najmniej 8. funduszami lub subfunduszami zdefiniowanej daty).

Aktualnie powyższe kryteria spełnia 20 podmiotów. Tylko te instytucje, które znajdują się w ewidencji PPK mogą zostać wybrane przez firmy do zarządzania w imieniu i na rzecz ich pracowników Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Jedną z instytucji oferujących PPK jest właśnie Compensa Życie – wiarygodna marka działająca na polskim rynku od 1990 r. Przynależy do wiodącej grupy ubezpieczeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej – Vienna Insurance Group z 200-letnim doświadczeniem. Vienna Insurance Group posiada rating A+ ze stabilną perspektywą, nadany przez agencję Standard&Poor’s.

Instytucje finansowe w zakresie działalności dotyczącej PPK są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. KNF bada zgodność z prawem oraz interesem uczestników PPK.

Reklama

Compensa Życie zakłada imienne rachunki PPK dla każdego uczestnika PPK (pracownika firmy wdrażającej program). Na rachunku gromadzone są oszczędności. Składają się na nie wpłaty uczestnika PPK, pracodawcy oraz państwa. Co dzieje się z tymi środkami?

Są one zarządzane przez instytucję poprzez inwestowanie w fundusze zdefiniowanej daty. Polityka inwestycyjna tych funduszy jest ściśle powiązana z wiekiem uczestnika programu. Im wyższy wiek danej osoby, tym polityka będzie stawała się coraz mniej ryzykowna. Co istotne, uczestnik PPK zawsze może zmienić fundusz zdefiniowanej daty na bardziej lub mniej ryzykowny niż ten, który został przypisany do jego wieku.

Compensa Życie dysponuje 8. ubezpieczeniowymi funduszami zdefiniowanej daty skonstruowanymi w sposób maksymalizujący zyski dla młodych uczestników programu, a dla starszych z nich ograniczający ryzyko przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa środków.

Wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu PPK

Mocną stroną Compensy Życie jest wsparcie firm we wdrażaniu PPK. Skupia się na bezpiecznym, szybkim i bezproblemowym procesie przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych kolejnych podmiotów zatrudniających. Pomaga w tym zdobyte już doświadczenie w efektywnym wprowadzaniu programów ubezpieczeniowych w firmach z dużymi grupami pracowników w strukturach rozproszonych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tej jesieni ogromna rzesza firm musi podpisać umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK. Zarówno klientowi jak i instytucji zależy więc na czytelnych zasadach współpracy i nieskomplikowanej procedurze wdrażania PPK.

Polecamy artykuł: Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy

Reklama

Warto podkreślić, że wybór instytucji finansowej to ważna decyzja, ponieważ podmiot ten będzie zarządzał oszczędnościami pracowników danej firmy. Co istotne, Compensa Życie to jedyny ubezpieczyciel spośród wszystkich 20. instytucji finansowych PPK. Przejawia się to szczególnym wsparciem klientów w każdym aspekcie życia. Wyróżniające w ofercie Compensy Życie jest bowiem połączenie PPK z dodatkową ochroną w postaci ubezpieczenia na wypadek niespodziewanych zdarzeń (takich jak śmierć czy trwałe inwalidztwo w wyniku nieszczęśliwego wypadku) z sumą ubezpieczenia do 100 000 zł.

Po wyborze oferty Compensy Życie jako instytucji finansowej zarządzającej PPK można zapisać się do programu telefonicznie bądź przez Internet. Niezwykle pomocna jest przy tym rozbudowana sieć doradców gwarantujących profesjonalne i przyjazne wdrożenie procesu w firmie oraz wsparcie we wszelkich sprawach związanych z programem. Zapraszamy do kontaktu z opiekunem firmy w Compensie bądź z Biurem PPK.

Polecamy artykuł: Jak krok po kroku przystąpić do PPK?

Kolejne udogodnienie stanowią przyjazne i sprawdzone narzędzia obsługowe dla pracodawcy i pracownika (https://mojeppk.compensa.pl/, https://www.compensa.pl/ppk/, bezpłatna aplikacja iPPK). Przez cały proces wprowadzania PPK w firmie oraz zarządzania na dalszym etapie udziału w programie klient ma dostęp do ekspertów, którzy pomogą w rozwiązaniu każdego problemu. Co więcej, zarówno pracodawca jak i pracownik ma dostęp do PPK 24 godziny 7 dni w tygodniu za pośrednictwem aplikacji iPPK.

Bardzo ważną rolę odgrywa edukacja na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych, stąd Compensa Życie chętnie prowadzi liczne bezpłatne szkolenia i spotkania online. Klienci najbardziej cenią sobie szkolenia dedykowane ich firmom, przeprowadzane w obecności wszystkich pracowników. Szczególnie istotne jest przeszkolenie działów HR, które są odpowiedzialne za obsługę PPK.

Zapraszamy do kontaktu: https://www.compensa.pl/ppk

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Artykuł partnerski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?