Urlop macierzyński 2021 – wniosek, dokumenty
Urlop macierzyński w 2021 r. udzielany jest na tych samych zasadach. Ile trwa? Jakie wynagrodzenie przysługuje za czas urlopu? Jak powinien wyglądać wniosek? Jakie dokumenty należy do niego dołączyć? Pobierz wzór wniosku. »
Urlop rodzicielski w 2022 r. - 2 miesiące tylko dla ojca
Urlop rodzicielski w 2022 r. czekają duże zmiany. 2 miesiące urlopu będzie mógł wykorzystać tylko ojciec dziecka. Celem Dyrektywy work-life balance ma na celu zapewnienie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym rodziców oraz wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. »
Kiedy można zmienić termin zaplanowanego urlopu wypoczynkowego?
Przesunięcie urlopu wypoczynkowego może zostać spowodowane potrzebami pracodawcy. Przesunięcia może także żądać sam pracownik. Z jakich powodów można przesunąć termin urlopu i kto ponosi koszty przesunięcia? »
Czy zaległy urlop na żądanie należy wykorzystać do 30 września
Pracownikowi, który ma zaległy urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku, należy udzielić dni wolnych do końca września. Czy zaległego urlopu na żądanie również udziela się do 30 września? »
Urlop okolicznościowy 2020 - podstawowe informacje
Formalności dotyczące urlopu okolicznościowego. Komu należy się urlop okolicznościowy? W jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy? »
Urlop wychowawczy 2021 – czy jest płatny, ile trwa, wniosek
Urlop wychowawczy w 2021 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach. Można go wykorzystać do 6. roku życia dziecka. Czy jest płatny? Ile trwa? W ilu częściach i do ilu lat dziecka można go wykorzystać? Czy można być na zleceniu podczas urlopu wychowawczego? Kiedy złożyć wniosek? Pobierz wzór wniosku o urlop wychowawczy. »
Urlop zaległy w 2021 r. to urlop niewykorzystany w roku 2020. Czy taki urlop przepada? Do kiedy nakazuje wykorzystać urlop Kodeks pracy? Co COVID-19 zmienił w tej kwestii? Czy pracodawcy powinni wysyłać pracowników na zaległe urlopy do końca września 2021 r.? Czy są z tego obowiązku zwolnieni? »
Opieka nad dzieckiem partnera - dni wolne od pracy
Czy opieka nad dzieckiem partnera może uprawniać do 2 dni wolnych od pracy z art. 188 Kodeksu pracy? Czy pracownik może skorzystać z wolnego na opiekę nad nie swoim dzieckiem? Czy można wnioskować o opiekę nad dziećmi byłego małżonka z nowego związku? Co na to prawo? »
Pożyczenie pracownika innemu pracodawcy - pozbycie się kosztów zatrudnienia
"Pożyczenie pracownika" innemu pracodawcy to sposób na pozbycie się kosztów zatrudnienia. Za zgodą pracownika pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, podczas którego będzie on świadczył pracę w innym miejscu. Jakie korzyści płyną z rozwiązania uregulowanego w art. 174 Kodeksu pracy? »
Urlop ojcowski i macierzyński dla rodziców adopcyjnych - zmiany
Urlopy dla rodziców adopcyjnych czekają zmiany. Będą nowe zasady korzystania z urlopu ojcowskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Co się zmieni? »
Pracownik ma prawo do nieprzerwanego odpoczynku. Przerwanie odpoczynku może zostać spowodowane odwołaniem pracownika z urlopu przez pracodawcę lub usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. »
Urlopy dla rodziców 2016 - wnioski i dokumenty
Urlopów związanych z rodzicielstwem udziela się na pisemny wniosek pracownika. Co powinny zawierać wnioski dotyczące uprawnień rodzicielskich po zmianach od 2 stycznia 2016 r.? »
Urlop wypoczynkowy pracownika przechodzącego na emeryturę
Aktualizacja: 30.07.2018
Pracownicy przechodzący w danym roku kalendarzowym na emeryturę mają prawo do urlopu wypoczynkowego, który jest wyliczany w sposób proporcjonalny. »
Aktualizacja: 20.11.2015
Plan urlopów na 2016 rok należy sporządzić do 31 grudnia 2015 roku. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę nie tylko wnioski pracowników, lecz także potrzebę zapewnienia normalnego toku pracy zakładu. Jak w 2016 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »