Składka na Fundusz Solidarnościowy w kosztach płacy pracownika niepełnosprawnego
Aktualizacja: 08.04.2020
Dla celów dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wprowadzono nowa definicję kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego. Uwzględniono w niej składkę na Fundusz Solidarnościowy. »
Aktualizacja: 25.09.2020
Za pracę w nocy przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Pora nocna przypada na czas pomiędzy godz. 21:00 a 7:00. Jaka jest wysokość dodatku za pracę w godzinach nocnych w poszczególnych miesiącach 2020 r.? »
Dodatek stażowy 2020 - zasady jego przyznawania i naliczania
Aktualizacja: 08.01.2021
Dodatek stażowy od 1 stycznia 2020 r. został wyłączony z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek stażowy nagradza ogólny staż pracy albo wyłącznie staż pracy u danego pracodawcy. Zazwyczaj dodatek stażowy określany jest jako procent wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego naliczania. Komu dodatek stażowy przysługuje w budżetówce? »
Dodatek stażowy 2020 – co się zmieni
Aktualizacja: 06.09.2019
Od 1 stycznia 2020 r. dodatek za staż pracy zostanie wyłączony z kategorii minimalnego wynagrodzenia. Zmiana dotknie pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. »
Jak do podstawy ekwiwalentu za urlop wliczać składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc
Aktualizacja: 10.06.2019
Podstawę wymiaru ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy ustala się, stosując w większości zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. W podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy pracodawcy muszą uwzględnić składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikom zarówno za okresy nie dłuższe niż miesiąc, jak i za okresy dłuższe, jednak najwyżej 12-miesięczne. »
Sprawdź, ile zarabiają inni na stanowisku takim jak Twoje!
Aktualizacja: 03.10.2018
Portal wynagrodzenia.pl przy współpracy z czołowymi serwisami internetowymi od 2003 roku prowadzi Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. W 2017 roku uczestniczyło w nim prawie 160 tysięcy osób, dzięki czemu opublikowaliśmy szczegółowe dane o zarobkach na 734 stanowiskach. »
500 plus dla nauczycieli w 2020 roku
Aktualizacja: 27.09.2017
Nowy dodatek w ramach programu 500 plus mają otrzymać nauczyciele dyplomowani z najwyższym stopniem awansu. Ponadto muszą otrzymać ocenę wyróżniającą. Specjalny dodatek ma trafić do nauczycieli we wrześniu 2020 roku. »
Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2016 r.
Aktualizacja: 17.01.2017
Dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka obowiązkowo wypłacane jest w sferze budżetowej. Jednakże każdy pracodawca może w wewnętrznym regulaminie zagwarantować prawo do trzynastki dla swoich pracowników. Termin wypłaty trzynastki to trzy pierwsze miesiące następnego roku kalendarzowego. »
Zasady ustalania przez pracodawcę godzin pory nocnej
Aktualizacja: 18.04.2016
Za pracę w porze nocnej uznaje się pracę wykonywaną pomiędzy godziną 21 a 7 rano. Ustalenie 8 godzin zaliczanych jako pora nocna, powinno zostać ustalone w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy a u pracodawców nie objętych układem zbiorowym pracy lub nie mających obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy »
Dodatek za pracę w porze nocnej w 2016 roku
Aktualizacja: 08.03.2016
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku będzie się różnić w poszczególnych miesiącach, w zależności od miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2016 roku? »
Aktualizacja: 09.10.2015
Przy ustalaniu należności za przestój dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną, wynagrodzenie za 1 godzinę ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. »
Wynagrodzenie prowizyjne - definicja
Aktualizacja: 09.10.2015
W systemie prowizyjnym za czas przepracowany pracownikowi przysługuje wynagrodzenie będące najczęściej iloczynem kwoty obrotu ze sprzedaży uzyskanego przez pracownika i stawki procentowej. »
Wierzytelność - wynagrodzenia, podatki
Aktualizacja: 09.10.2015
Pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym, zaliczki pieniężnej udzielonej pracownikowi bądź kary pieniężnej nałożonej na pracownika. Dopuszczalne jest potrącenie wierzytelności z wynagrodzenia na podstawie pisemnej zgody pracownika. W takim przypadku należy ustalić wysokość potrącanej kwoty oraz wskazać, z jakiego tytułu pracodawcy przysługuje wierzytelność wobec pracownika. Nieważne jest udzielenie zgody na potrącenie wierzytelności nieistniejących, które mogą powstać w przyszłości. »
Trzynastka, czyli dodatkowa pensja
Aktualizacja: 06.10.2015
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej. Pracodawcy prywatni mogą podjąć dobrowolną decyzję o wypłacie tej gratyfikacji swoim pracownikom. Jest to rodzaj nagrody za przepracowanie, co do zasady, pełnego roku kalendarzowego. »
Wysokość ekwiwalentu za odzież i obuwie robocze
Aktualizacja: 01.10.2015
Zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia roboczego jest jednym z elementów wypełniania przez pracodawcę obowiązków w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu pracy. Pracodawca powinien zapewnić wydanie odzieży i obuwia roboczego nowo zatrudnionemu pracownikowi, jeżeli wymagają tego przepisy bhp. Obowiązek ten dotyczy również sytuacji, gdy w czasie zatrudnienia następuje zmiana stanowiska pracy na wymagające używania odzieży i obuwia roboczego. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »