REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym - zapis i rezygnacja
PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym - zapis i rezygnacja

REKLAMA

REKLAMA

PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym - czy trzeba zapisać przebywających na urlopie macierzyńskim lub nieobecnych w pracy z powodu choroby? Jakie obowiązki ma pracodawca? Czy pracownik może zrezygnować z PPK?

Osoby na macierzyńskim, czy chorobowym też trzeba zapisać do PPK

Czy pracodawca powinien zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób przebywających na urlopie macierzyńskim lub nieobecnych w pracy z powodu choroby? Czy ma obowiązek poinformować je o warunkach uczestnictwa w PPK? Czy osoby takie muszą wyrazić zgodę na zapisanie ich do programu?

REKLAMA

Autopromocja

Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć w imieniu i na rzecz wszystkich „osób zatrudnionych” w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, dalej „ustawa o PPK”, które ukończyły 18. rok życia, ale nie ukończyły 70 lat. W tym m.in. również w imieniu i na rzecz osób przebywających na urlopie macierzyńskim oraz tych, które są nieobecne w pracy z powodu choroby. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej nie złożyły one pracodawcy deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Polecamy: 20 problemów z wdrażaniem i prowadzeniem PPK (PDF)

Definicja osoby zatrudnionej

Zgodnie bowiem z treścią art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy o PPK, za osoby zatrudnione uważa się podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z wymienionych niżej tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:

  • pracowników, z wyjątkiem m.in. młodocianych,
  • osoby wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
  • członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług (do której zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), które ukończyły 18. rok życia,
  • osoby przebywające ze wskazanych wyżej tytułów na urlopie wychowawczym lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
  • członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji.

Podobnie jak inne osoby zatrudnione, również osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub zwolnieniu lekarskim, aby oszczędzać w PPK, nie muszą podejmować żadnych działań (oczywiście, jeśli nie ukończyły jeszcze 55 lat), ani wyrażać zgody na przystąpienie do PPK. Pracodawca powinien zapisać je do programu niejako z automatu. Jednak w związku z tym, że zasiłek macierzyński, jak i zasiłek chorobowy nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w okresie przebywania pracownika zarówno na urlopie macierzyńskim, jak i zwolnieniu lekarskim wpłaty do PPK od kwot tych zasiłków nie będą naliczane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby 55+, aby mogły być zapisane do PPK muszą złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca ma obowiązek poinformować je o możliwości złożenia takiego wniosku.

Informowanie pracowników

Przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK pracodawca może poinformować pracowników - w tym przebywających na urlopie macierzyńskim czy zwolnieniu lekarskim- o warunkach uczestnictwa w PPK oraz obowiązkach podmiotu zatrudniającego i osób zatrudnionych związanych z tym uczestnictwem (art. 14 ust. 4 ustawy o PPK).

REKLAMA

Mimo że takie informowanie nie jest obowiązkiem pracodawcy, przeprowadzenie kampanii informacyjnej o PPK wydaję się korzystne dla obu stron. Pozwala pracownikom na podjęcie przemyślanych decyzji co do swego uczestnictwa w programie w oparciu o uzyskaną wiedzę, a tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo szybkiej ich zmiany, co zawsze związane jest z koniecznością podejmowania dodatkowych czynności przez pracodawcę.

Pracodawca, który nie zdecyduje się na przeprowadzenie kampanii informacyjnej o PPK dla ogółu zatrudnionych, nie może zwolnić się jednak z obowiązku informacyjnego względem osób 55+. Zgodnie z ustawą o PPK każdy pracodawca jest bowiem zobowiązany do poinformowania pracowników, którzy ukończyli 55. rok życia, ale nie ukończyli 70 lat o tym, że nie są oni objęci tzw. automatycznym zapisem i przystąpić do PPK mogą wyłącznie na swój wniosek. Pracodawca powinien to zrobić jeszcze przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK tak, aby umożliwić im przystąpienie do PPK w pierwszym możliwym terminie, razem z pozostałymi zatrudnionymi.

Czy można zrezygnować?

Osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub zwolnieniu lekarskim niemające jeszcze 55 lat, które nie chcą, aby pracodawca zapisał je do PPK, powinny – jeszcze przed zawarciem w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK - złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK w formie pisemnej. Deklaracja powinna zawierać dane dotyczące pracodawcy i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika PPK o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia (wzór tej deklaracji określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów) i powinna zostać opatrzona własnoręcznym podpisem pracownika. Jeśli następnie zmienią zdanie i będą chciały rozpocząć oszczędzanie w PPK, wystarczy, że złożą pracodawcy – także w formie pisemnej - wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Warto bowiem pamiętać, że uczestnictwo w PPK jest dla osób zatrudnionych całkowicie dobrowolne. W każdej chwili mogą one zrezygnować z oszczędzania w tym programie, jak i do tego oszczędzania wrócić.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1102).
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA

Trzynasta emerytura już we wtorek 1 kwietnia 2025 r.

Trzynasta emerytura trafi do emerytów już we wtorek 1 kwietnia 2025 r. Otrzyma ją 889 tys. osób. Kiedy będą kolejne wypłaty trzynastek? Czy można je dostać kilka razy? Czy każdy je otrzyma? Ile wynosi trzynastka w 2025 roku?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. 1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów

Pierwszy termin wypłaty trzynastych emerytur przypada na wtorek, 1 kwietnia 2025 r. Trzynastki znajdą się na kontach seniorów razem z ich emeryturą lub rentą. Dodatkowe wypłaty przysługują w wysokości najniższej emerytury.

REKLAMA