REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy PPK dla pracowników sektora publicznego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
PPK w sektorze publicznym - kiedy?
PPK w sektorze publicznym - kiedy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od przyszłego roku pracownicze plany kapitałowe będą dostępne również dla zatrudnionych w sektorze publicznym. Pracodawcy należący do tego sektora do 10 kwietnia 2021 r. powinni zapisać swoich pracowników do tego programu.

PPK w sektorze publicznym

W celu umożliwienia pracownikom oszczędzania w PPK pracodawca, w pierwszej kolejności, powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, której powierzy zarządzanie PPK (zawrze z tą instytucją umowę o zarządzanie PPK). Umowa ta stanowi podstawę funkcjonowania PPK u pracodawcy. Powinny być w niej określone zasadnicze warunki zarządzania PPK, w tym wysokość wnoszonych do PPK wpłat, zasady dysponowania oszczędnościami przez uczestników planu, jak też koszty zarządzania nimi.

REKLAMA

Polecamy: PPK dla pracownika

Kiedy umowa o zarządzanie PPK?

REKLAMA

Termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK uzależniony jest od terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK. Umowę o zarządzanie PPK podmiot zatrudniający zawiera z instytucją finansową nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Dla podmiotów zatrudniających będących jednostkami wchodzącymi w skład sektora finansów publicznych, w rozumieniu art. 9 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK został wskazany w przepisach ustawy o PPK jako  10 kwietnia 2021 r. Z tego względu pracodawcy należący do sektora finansów publicznych decydujący się na zawarcie umowy o prowadzenie PPK w maksymalnym terminie tj. 10 kwietnia 2021 r. mają termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK do 26 marca przyszłego roku. To jest najpóźniejszy czas na zawarcie tej umowy. Jeśli natomiast planują zawarcie umowy o prowadzenie PPK wcześniej, odpowiednio wcześniej powinni zawrzeć też umowę o zarządzanie PPK.

Warto podkreślić, że umowa o zarządzanie PPK może być również zawarta przez nich już teraz. Jednak ze względu na to, iż ci pracodawcy zostaną objęci reżimem ustawy o PPK od 1 stycznia 2021 r., umowa zawarta jeszcze w 2020r., aby stanowiła umowę o zarządzanie PPK w rozumieniu  ustawy o PPK – powinna wchodzić w życie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. (takie zastrzeżenie powinno znaleźć się w treści takiej umowy).

Kiedy umowa o prowadzenie PPK?

REKLAMA

Ustawa o PPK wskazuje konkretną datę kalendarzową, tj. 10 kwietnia 2021 r. jako najpóźniejszy termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK przez pracodawców sektora publicznego. Przy tym mając na uwadze wskazanie terminu zawarcia tej umowy poprzez datę kalendarzową, tj. 10 kwietnia 2021 r., okoliczność, że dzień ten wypada w sobotę nie pozwala przyjąć, że termin zawarcia przez podmiot zatrudniający będący jednostką sektora finansów publicznych umowy o prowadzenie PPK upłynie w poniedziałek, tj. 12 kwietnia 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma natomiast przeszkód, aby umowa o prowadzenie PPK została zawarta wcześniej niż 10 kwietnia 2021r. Planując zawarcie tej umowy należy jednak mieć na uwadze termin, w którym została zawarta umowa o zarządzanie PPK. Pomiędzy zawarciem tych umów należy zachować co najmniej 10 dni roboczych. To oznacza, dla przykładu, że w sytuacji, w której umowa o zarządzanie zostanie zawarta jeszcze w 2020 r. z datą wejścia w życie 1 stycznia 2021 r., najwcześniejszym dopuszczalnym terminem zawarcia umowy o prowadzenie PPK będzie 18 stycznia 2021 r. Nie jest natomiast dopuszczalne zawarcie umowy o prowadzenie PPK jeszcze w 2020 r., nawet gdyby miała wejść w życie dopiero w 2021 r. 

Kogo trzeba zapisać do PPK?

Poprzez zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na  rzecz pracowników pracodawca zapisuje ich do PPK. Podmiot zatrudniający posiada ustawowe upoważnienie do zawarcia tej umowy. Umowę o prowadzenie PPK pracodawca zawiera dla osób, które posiadają status osób zatrudnionych w rozumieniu ustawy o PPK. To oznacza, że umowa ta podpisywana jest w imieniu i na rzecz świadczących pracę na podstawie stosunku pracy (z wyjątkiem m.in. młodocianych), jak również:

  • osób, które ukończyły 18. rok życia, wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • osób wykonujących pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
  • wskazanych wyżej osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

– o ile podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA