Kiedy PPK dla pracowników sektora publicznego?
REKLAMA
REKLAMA
PPK w sektorze publicznym
W celu umożliwienia pracownikom oszczędzania w PPK pracodawca, w pierwszej kolejności, powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, której powierzy zarządzanie PPK (zawrze z tą instytucją umowę o zarządzanie PPK). Umowa ta stanowi podstawę funkcjonowania PPK u pracodawcy. Powinny być w niej określone zasadnicze warunki zarządzania PPK, w tym wysokość wnoszonych do PPK wpłat, zasady dysponowania oszczędnościami przez uczestników planu, jak też koszty zarządzania nimi.
REKLAMA
Polecamy: PPK dla pracownika
Kiedy umowa o zarządzanie PPK?
Termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK uzależniony jest od terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK. Umowę o zarządzanie PPK podmiot zatrudniający zawiera z instytucją finansową nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Dla podmiotów zatrudniających będących jednostkami wchodzącymi w skład sektora finansów publicznych, w rozumieniu art. 9 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK został wskazany w przepisach ustawy o PPK jako 10 kwietnia 2021 r. Z tego względu pracodawcy należący do sektora finansów publicznych decydujący się na zawarcie umowy o prowadzenie PPK w maksymalnym terminie tj. 10 kwietnia 2021 r. mają termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK do 26 marca przyszłego roku. To jest najpóźniejszy czas na zawarcie tej umowy. Jeśli natomiast planują zawarcie umowy o prowadzenie PPK wcześniej, odpowiednio wcześniej powinni zawrzeć też umowę o zarządzanie PPK.
Warto podkreślić, że umowa o zarządzanie PPK może być również zawarta przez nich już teraz. Jednak ze względu na to, iż ci pracodawcy zostaną objęci reżimem ustawy o PPK od 1 stycznia 2021 r., umowa zawarta jeszcze w 2020r., aby stanowiła umowę o zarządzanie PPK w rozumieniu ustawy o PPK – powinna wchodzić w życie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. (takie zastrzeżenie powinno znaleźć się w treści takiej umowy).
Kiedy umowa o prowadzenie PPK?
REKLAMA
Ustawa o PPK wskazuje konkretną datę kalendarzową, tj. 10 kwietnia 2021 r. jako najpóźniejszy termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK przez pracodawców sektora publicznego. Przy tym mając na uwadze wskazanie terminu zawarcia tej umowy poprzez datę kalendarzową, tj. 10 kwietnia 2021 r., okoliczność, że dzień ten wypada w sobotę nie pozwala przyjąć, że termin zawarcia przez podmiot zatrudniający będący jednostką sektora finansów publicznych umowy o prowadzenie PPK upłynie w poniedziałek, tj. 12 kwietnia 2021 r.
Nie ma natomiast przeszkód, aby umowa o prowadzenie PPK została zawarta wcześniej niż 10 kwietnia 2021r. Planując zawarcie tej umowy należy jednak mieć na uwadze termin, w którym została zawarta umowa o zarządzanie PPK. Pomiędzy zawarciem tych umów należy zachować co najmniej 10 dni roboczych. To oznacza, dla przykładu, że w sytuacji, w której umowa o zarządzanie zostanie zawarta jeszcze w 2020 r. z datą wejścia w życie 1 stycznia 2021 r., najwcześniejszym dopuszczalnym terminem zawarcia umowy o prowadzenie PPK będzie 18 stycznia 2021 r. Nie jest natomiast dopuszczalne zawarcie umowy o prowadzenie PPK jeszcze w 2020 r., nawet gdyby miała wejść w życie dopiero w 2021 r.
Kogo trzeba zapisać do PPK?
Poprzez zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracowników pracodawca zapisuje ich do PPK. Podmiot zatrudniający posiada ustawowe upoważnienie do zawarcia tej umowy. Umowę o prowadzenie PPK pracodawca zawiera dla osób, które posiadają status osób zatrudnionych w rozumieniu ustawy o PPK. To oznacza, że umowa ta podpisywana jest w imieniu i na rzecz świadczących pracę na podstawie stosunku pracy (z wyjątkiem m.in. młodocianych), jak również:
- osób, które ukończyły 18. rok życia, wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
- osób wykonujących pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
- wskazanych wyżej osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
– o ile podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat