Kategorie

Kiedy PPK dla pracowników sektora publicznego?

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
PPK w sektorze publicznym - kiedy?
ShutterStock
Od przyszłego roku pracownicze plany kapitałowe będą dostępne również dla zatrudnionych w sektorze publicznym. Pracodawcy należący do tego sektora do 10 kwietnia 2021 r. powinni zapisać swoich pracowników do tego programu.

PPK w sektorze publicznym

W celu umożliwienia pracownikom oszczędzania w PPK pracodawca, w pierwszej kolejności, powinien dokonać wyboru instytucji finansowej, której powierzy zarządzanie PPK (zawrze z tą instytucją umowę o zarządzanie PPK). Umowa ta stanowi podstawę funkcjonowania PPK u pracodawcy. Powinny być w niej określone zasadnicze warunki zarządzania PPK, w tym wysokość wnoszonych do PPK wpłat, zasady dysponowania oszczędnościami przez uczestników planu, jak też koszty zarządzania nimi.

Polecamy: PPK dla pracownika

Kiedy umowa o zarządzanie PPK?

Reklama

Termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK uzależniony jest od terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK. Umowę o zarządzanie PPK podmiot zatrudniający zawiera z instytucją finansową nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Dla podmiotów zatrudniających będących jednostkami wchodzącymi w skład sektora finansów publicznych, w rozumieniu art. 9 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK został wskazany w przepisach ustawy o PPK jako  10 kwietnia 2021 r. Z tego względu pracodawcy należący do sektora finansów publicznych decydujący się na zawarcie umowy o prowadzenie PPK w maksymalnym terminie tj. 10 kwietnia 2021 r. mają termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK do 26 marca przyszłego roku. To jest najpóźniejszy czas na zawarcie tej umowy. Jeśli natomiast planują zawarcie umowy o prowadzenie PPK wcześniej, odpowiednio wcześniej powinni zawrzeć też umowę o zarządzanie PPK.

Warto podkreślić, że umowa o zarządzanie PPK może być również zawarta przez nich już teraz. Jednak ze względu na to, iż ci pracodawcy zostaną objęci reżimem ustawy o PPK od 1 stycznia 2021 r., umowa zawarta jeszcze w 2020r., aby stanowiła umowę o zarządzanie PPK w rozumieniu  ustawy o PPK – powinna wchodzić w życie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. (takie zastrzeżenie powinno znaleźć się w treści takiej umowy).

Kiedy umowa o prowadzenie PPK?

Reklama

Ustawa o PPK wskazuje konkretną datę kalendarzową, tj. 10 kwietnia 2021 r. jako najpóźniejszy termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK przez pracodawców sektora publicznego. Przy tym mając na uwadze wskazanie terminu zawarcia tej umowy poprzez datę kalendarzową, tj. 10 kwietnia 2021 r., okoliczność, że dzień ten wypada w sobotę nie pozwala przyjąć, że termin zawarcia przez podmiot zatrudniający będący jednostką sektora finansów publicznych umowy o prowadzenie PPK upłynie w poniedziałek, tj. 12 kwietnia 2021 r.

Nie ma natomiast przeszkód, aby umowa o prowadzenie PPK została zawarta wcześniej niż 10 kwietnia 2021r. Planując zawarcie tej umowy należy jednak mieć na uwadze termin, w którym została zawarta umowa o zarządzanie PPK. Pomiędzy zawarciem tych umów należy zachować co najmniej 10 dni roboczych. To oznacza, dla przykładu, że w sytuacji, w której umowa o zarządzanie zostanie zawarta jeszcze w 2020 r. z datą wejścia w życie 1 stycznia 2021 r., najwcześniejszym dopuszczalnym terminem zawarcia umowy o prowadzenie PPK będzie 18 stycznia 2021 r. Nie jest natomiast dopuszczalne zawarcie umowy o prowadzenie PPK jeszcze w 2020 r., nawet gdyby miała wejść w życie dopiero w 2021 r. 

Kogo trzeba zapisać do PPK?

Poprzez zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na  rzecz pracowników pracodawca zapisuje ich do PPK. Podmiot zatrudniający posiada ustawowe upoważnienie do zawarcia tej umowy. Umowę o prowadzenie PPK pracodawca zawiera dla osób, które posiadają status osób zatrudnionych w rozumieniu ustawy o PPK. To oznacza, że umowa ta podpisywana jest w imieniu i na rzecz świadczących pracę na podstawie stosunku pracy (z wyjątkiem m.in. młodocianych), jak również:

 • osób, które ukończyły 18. rok życia, wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
 • osób wykonujących pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
 • wskazanych wyżej osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

– o ile podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Źródło: PFR Portal PPK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?