REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem a wpłaty do PPK

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Czy od umowy o dzieło z własnym pracownikiem odprowadza się wpłaty na PPK?
Czy od umowy o dzieło z własnym pracownikiem odprowadza się wpłaty na PPK?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem rodzi pytanie, czy od wynagrodzenia z dzieła odprowadza się wpłaty do PPK. Inną kwestią jest dzieło z własnym zleceniobiorcą. co w tym przypadku należy zrobić? Kim jest osoba zatrudniona zgodnie z ustawą o PPK?

Wynagrodzenie z umowy o dzieło a wpłaty do PPK

PROBLEM

REKLAMA

Autopromocja

Od dwóch miesięcy zatrudniamy zleceniobiorcę, z którym będziemy również podpisywać umowy o dzieło. Prowadzimy już PPK. Jeżeli osoba ta nie złoży deklaracji o nieprzystępowaniu do PPK, w jaki sposób potraktować wynagrodzenie z umów o dzieło w kontekście wpłat na PPK? Ze zlecenia są odprowadzane obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne. Podobna sytuacja dotyczy także jednego z pracowników - niedługo zostanie on włączony do PPK, a zawieramy z nim również umowy o dzieło. Czy powinniśmy od tych przychodów odprowadzać wpłaty do PPK?

RADA

Wynagrodzenie z umowy o dzieło zawartej z własnym pracownikiem, będącym uczestnikiem PPK, wchodzi do podstawy naliczania wpłat do PPK. Wpłat nie należy naliczać natomiast z tytułu umowy o dzieło z osobą, która jest zatrudniana także na podstawie zlecenia - nawet w sytuacji, gdy ze zlecenia odprowadzane są wpłaty do PPK. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba zatrudniona - ustawa o PPK

Definicja osoby zatrudnionej w rozumieniu ustawy o PPK. Przepisy ustawy o PPK definiują pojęcie "osób zatrudnionych". Są to osoby będące:

  • pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy - z wyłączeniem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1821 ze zm.), oraz pracowników młodocianych w rozumieniu art. 190 Kodeksu pracy,
  • osobami fizycznymi, wykonującymi pracę nakładczą, które ukończyły 18 rok życia,
  • członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osobami fizycznymi, które ukończyły 18 rok życia, wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 k.c. stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • członkami rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
  • pracownikami, zleceniobiorcami, chałupnikami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,

jeżeli podlegają z ww. tytułów obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Osoby zatrudnione są to osoby, które staną się uczestnikami PPK. Podmiot zatrudniający będzie zobowiązany - pod pozostałymi ustawowymi warunkami - do zawarcia w imieniu i na rzecz tych osób umowy o prowadzenie PPK.

W powyżej wskazanym katalogu "osób zatrudnionych" ustawa nie wymienia wykonawców umów o dzieło. Dlatego związanie tą umową nie skutkuje ani obowiązkiem, ani możliwością objęcia wykonawcy umową o prowadzenie PPK.

REKLAMA

Firma X, która jest już objęta PPK, zawarła z panem Tomaszem (wiek 36 lat) umowę o dzieło. Umowa ta była wykonywana od 1 września do końca grudnia 2020 r. Ponieważ umowa o dzieło nie stanowi tytułu do włączenia wykonawcy dzieła do PPK, firma X nie może zawrzeć na rzecz pana Tomasza umowy o prowadzenie PPK.

Załóżmy, że od 1 stycznia 2021 r. pan Tomasz będzie zatrudniony w firmie X na podstawie umowy o pracę. Trzymiesięczny okres zatrudnienia wymagany do objęcia tego pracownika umową o prowadzenie PPK nie obejmie w tym przypadku okresu od września do grudnia 2020 r. Trzymiesięczny staż zatrudnienia, warunkujący włączenie pana Tomasza do PPK, należy liczyć od daty nawiązania stosunku pracy.

Zleceniobiorca

REKLAMA

Zleceniobiorca jako uczestnik PPK. Zleceniobiorca podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, który nie złoży deklaracji o nieprzystępowaniu do PPK, zostaje objęty tym programem. Od jego wynagrodzenia powinny zostać naliczone wpłaty do PPK. Nie będą one jednak obejmowały wynagrodzenia tej osoby uzyskiwanego z odrębnych umów o dzieło zawieranych z tym samym zleceniodawcą.

Zgodnie z definicją, zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK, przez "wynagrodzenie" rozumiemy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK bez stosowania ograniczenia do tzw. 30-krotności oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Wpłaty do PPK - zarówno obowiązkowe, jak i ewentualne dobrowolne - naliczane są od tak rozumianego wynagrodzenia. W związku z tym, że umowa o dzieło nie stanowi tytułu ani do obowiązkowych, ani do dobrowolnych, ubezpieczeń społecznych, od wynagrodzenia z umowy o dzieło nie muszą (i nie mogą) być naliczane wpłaty do PPK.

Umowa o dzieło

Zlecenie i dzieło wykonywane na rzecz własnego pracodawcy. Inaczej będzie w odniesieniu do dzieła oraz zlecenia zawartego z własnym pracownikiem. Art. 8 ust. 2a ustawy systemowej wskazuje, że w odniesieniu do obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika uznaje się nie tylko osobę zatrudnioną na podstawie stosunku pracy, ale także osobę wykonującą pracę na podstawie:

● umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz

● umowy o dzieło,

jeśli umowy te zostały zawarte z pracodawcą wykonawcy dzieła bądź zleceniodawcy lub w sytuacji, gdy w ramach tych umów wykonawca dzieła (lub zleceniodawca) wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy. W związku z tym wynagrodzenie - zarówno z dzieła, jak i ze zlecenia, zawartego dodatkowo obok umowy o pracę - będzie podlegać pełnym składkom na ubezpieczenia społeczne.

Załóżmy, że z panem Tomaszem z poprzedniego przykładu równolegle z umową o dzieło (czyli od 1 września 2020 r.) zawarto umowę zlecenia na czas nieokreślony, z tytułu której został on objęty obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Staż 90 dni, warunkujący włączenie osoby zatrudnionej do PPK, upłynął w tym przypadku 29 listopada 2020 r. A zatem najpóźniej do 10 grudnia 2020 r. zleceniodawca ma obowiązek zawrzeć na rzecz pana Tomasza umowę o prowadzenie PPK. Podstawę wymiaru wpłat do PPK stanowi tylko przychód z tytułu umowy zlecenia. Od wypłat stanowiących przychód z tytułu umowy o dzieło (zgodnie z ustawą systemową - nieoskładkowanych) nie nalicza się wpłat do PPK. Jeżeli jednak od 1 stycznia 2021 r. umowie zlecenia będzie towarzyszyła umowa o pracę, a także gdyby umowie o pracę towarzyszyła umowa o dzieło, wówczas podstawą wpłat do PPK będą zsumowane podstawy wymiaru składek - zarówno z etatu, jak i z umowy cywilnoprawnej (zlecenia lub dzieła).

Podstawa prawna:

art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4, art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 266; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1291

art. 2 ust. 1 pkt 33, pkt 40, art. 25, art. 26, art. 27 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych - j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA