REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

pogrzeb, renta wdowia, śmierć, wdowa, wdowiec
Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wkrótce zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Prace w Sejmie nad projektem ustawy

W Sejmie nadal trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Autopromocja

Projektowana ustawa dotyczy wprowadzenia nowej reguły zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem:

  • renty rodzinnej,
  • wojskowej renty rodzinnej,
  • policyjnej renty rodzinnej lub 
  • renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników

z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.

Projekt ustawy czytany był na posiedzeniu Sejmu w dniu 7 lutego 2024 r., a następnie skierowano go do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zbieg prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, w razie zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Uprawniony do kilku świadczeń musi dokonać wyboru, które świadczenie chce otrzymywać. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas „z urzędu” będzie mu wypłacane świadczenie wyższe. Wyjątek dotyczy jedyne zbiegu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy (z ubezpieczenia wypadkowego) oraz prawa do emerytury. W takiej sytuacji wypłaca się jedno świadczenie w całości, a drugie w połowie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady obowiązujące w razie zbiegu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych często uznawane są za niesprawiedliwe. Osoba przez lata płacąca składki na swoje ubezpieczenie, która nabyła prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, a następnie uzyskała prawo do renty rodzinnej na skutek śmierci współmałżonka, musi wybierać między tymi świadczeniami. Takie zasady powodują, że owdowiała osoba musi pokryć z jednego świadczenia koszty prowadzenia gospodarstwa domowego, które były dotychczas finansowane z dwóch świadczeń.

Dwa warianty renty wdowiej

Projekt ustawy zakłada, że w razie zbiegu prawa do renty rodzinnej oraz do świadczeń emerytalno-rentowych, osobie uprawnionej będzie wypłacana renta wdowia. Projekt przewiduje dwa warianty renty wdowiej, do wyboru przez osobę uprawnioną. 

REKLAMA

Według pierwszego wariantu osoba uprawniona otrzyma rentę rodzinną po zmarłym małżonku powiększoną o 50 proc. przysługującego jej świadczenia. Z kolei drugi wariant zakłada, że osoba uprawniona otrzyma przysługujące jej świadczenie powiększone o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Zakłada się, że prawo do renty wdowiej będzie przysługiwać wszystkim osobom, które nabyły prawo do renty rodzinnej i świadczeń emerytalno-rentowych przed wejściem w życie projektowanej ustawy, oraz tym osobom, które nabędą je po wejściu ustawy w życie.

Jaka będzie wysokość renty wdowiej

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej przewidziano wysokość tego świadczenia.

Zakłada się, że wysokość renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Obecnie przeciętna emerytura wynosi ok. 3500 zł. Oznacza to, że z ZUS maksymalne można będzie otrzymać rentę wdowią w wysokości ok. 10500 zł.

Trzeba dodać, że w projekcie przewidziano stopniowe wprowadzanie wskaźnika 50 proc. wysokości świadczenia emerytalno-rentowego lub renty rodzinnej. W pierwszym półroczu obowiązywania ustawy wskaźnik ma wynosić 15 proc., który w następnym półroczu wzrośnie do 20 proc. Docelowy wskaźnik 50 proc. zostałby osiągnięty dopiero w kolejnym roku obowiązywania ustawy.

Wejście w życie

Według projektu, ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2024 r

Wydaje się jednak, że ze względu na stosunkowo niski stopień zaawansowania prac nad nowymi przepisami, terminu tego raczej nie uda się dotrzymać. Możliwe więc, że termin wejścia ustawy w życie zostanie przesunięty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA