REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego

pociąg bagaż podróż
Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Możliwość odwołania pracownika z urlopu

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jest to możliwe wówczas, gdy obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

REKLAMA

Autopromocja

Odwołanie z urlopu jest możliwe, jeżeli zaszły równocześnie następujące przesłanki:

  • pracownik rozpoczął już urlop wypoczynkowy;
  • w momencie rozpoczynania urlopu nie istniały okoliczności wymagające obecności pracownika w zakładzie pracy w okresie urlopu;
  • w czasie urlopu wystąpiły okoliczności wymagające obecności pracownika w zakładzie pracy, a okoliczności tych nie przewidziano w chwili rozpoczynania urlopu.

Decyzja w sprawie odwołania pracownika z urlopu należy wyłącznie do pracodawcy. Oznacza to, że pracownik nie może polemizować z pracodawcą co do zasadności lub jej braku przy odwołaniu go z urlopu.

Sposób odwołania pracownika z urlopu

Należy podkreślić, że żaden przepis nie nakłada na pracownika obowiązku przekazywania pracodawcy danych umożliwiających odwołanie go z urlopu – w tym dokładnego adresu miejsca spędzania urlopu czy numeru telefonu, pod którym będzie dostępny w czasie urlopu. W przepisach nie jest też określona forma, w jakiej powinno być przeprowadzone odwołanie pracownika z urlopu. 

Pracownika można odwołać z urlopu jedynie wtedy, gdy miał on możliwość zapoznania się z decyzją o odwołaniu wydaną przez pracodawcę. Odwołanie powinno być też dokonane z takim wyprzedzeniem, żeby pracownik mógł stawić się do pracy w wyznaczonym przez pracodawcę terminie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek zastosowania się do decyzji pracodawcy

Jeżeli pracownik otrzymał decyzję pracodawcy o odwołaniu z urlopu, powinien traktować ją jako polecenie służbowe. Niezastosowanie się pracownika do odwołania z urlopu stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. 

Niestawienie się pracownika do pracy stanowi nieusprawiedliwioną nieobecność i może zostać zakwalifikowane nawet jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. W konsekwencji może też stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika

Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego. 

Obowiązek zwrotu kosztów obejmuje również zwrot kosztów wypoczynku rodziny pracownika, pod warunkiem, że po odwołaniu pracownika z urlopu rodzina nie może kontynuować wypoczynku samodzielnie.

Jeżeli pracodawca po powrocie nie pokryje tych wydatków, pracownik ma prawo odwołania się do sądu pracy.

Obowiązek pracodawcy nie obejmuje zwrotu korzyści utraconych przez pracownika, jedynie zwrot poniesionych oraz udokumentowanych kosztów.

Wzór wniosku o zwrot kosztów związanych z odwołaniem z urlopu wypoczynkowego

Warszawa, 5 lipca 2024 r.

Jan Świerszcz

Kierownik Spedycji

w/m

Do

Stanisława Hajduka

Hajduk Logistic s.c.

01-067 Warszawa

ul. Kocie Łby 4

Wniosek o zwrot kosztów związanych z odwołaniem z urlopu wypoczynkowego

W dniu 3 lipca 2024 r. zostałem odwołany z urlopu wypoczynkowego przez bezpośredniego przełożonego, tj. Pana Stanisława Hajduka.  

W tym czasie przebywałem ze swoimi dziećmi (w wieku 8 i 10 lat) w ośrodku wypoczynkowym w Międzyzdrojach. Z uwagi na to, że zapłaciłem za dwutygodniowy pobyt w ośrodku bez możliwości zwrotu zapłaty na wypadek skrócenia pobytu, proszę o zwrot poniesionych w związku z tym kosztów. Dotyczą one opłaty za niewykorzystane 10 dni pobytu w ośrodku i wynoszą łącznie 3500 zł. 

Poniesione koszty potwierdza rachunek, który załączam do niniejszego wniosku.

Jan Świerszcz

Niewykorzystaną część urlopu wypoczynkowego pracownik może wykorzystać w późniejszym terminie, uzgodnionym z pracodawcą.

Podstawa prawna:

  • art. 167 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA