REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"PPK" w Wielkiej Brytanii z partycypacją na poziomie 80-90% - wywiad

Malcolm Goodwin
"PPK" w Wielkiej Brytanii z partycypacją na poziomie 80-90% - wywiad. / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polskie PPK zostały uregulowane na przykładzie programów długoterminowego oszczędzania funkcjonujących z powodzeniem w innych państwach. Brytyjskie plany kapitałowe zaczęły obowiązywać w 2012 roku i mogą pochwalić się partycypacją na poziomie 80-90% w zależności od wielkości firm. Jakie są warunki uczestnictwa w "PPK" w Wielkiej Brytanii? Na pytania Emilii Panufnik z redakcji Infor.pl odpowiada Malcolm Goodwin, dyrektor odpowiedzialnym za plany kapitałowe w Aviva UK.

Kto jest uprawniony do państwowej emerytury w Wielkiej Brytanii i ile ona wynosi?

Państwowa emerytura w Wielkiej Brytanii wynosi teraz 9 110 funtów rocznie (ok. 45 550 zł). To stosunkowo niski dochód jak na miejscowe warunki, gdzie przeciętna roczna pensja za pracę na pełny etat to 35 243 funty (ok. 176 215 zł). Warunkiem otrzymania państwowej emerytury w pełnej wysokości jest co najmniej 35 lat pracy. Dla pracujących krócej emerytura jest proporcjonalnie niższa. Minimalny wiek emerytalny to obecnie 66 lat.

Autopromocja

Polecamy: PPK dla pracownika

Kiedy Brytyjczycy uruchomili program planów emerytalnych z automatycznym zapisem i dlaczego?

Ten program ruszył u nas w 2012 roku po wielu analizach, na podstawie specjalnej ustawy. Powody, dla których go uruchomiliśmy, są podobne jak w innych rozwiniętych gospodarkach. Zmiany demograficzne i dłuższy czas życia powodują ogromne niedobory w systemach emerytalnych. Można je częściowo zmniejszyć właśnie poprzez wzrost oszczędności emerytalnych. Do roku 2050 nawet 25% Brytyjczyków będzie mieć ponad 65 lat, a to oznacza ogromne obciążenie państwowego systemu emerytalnego oraz ludzi pracujących.

Wywiad z Malcolmem Goodwinem, dyrektorem odpowiedzialnym za plany kapitałowe w Aviva UK

Malcolm Goodwin, dyrektor odpowiedzialny za plany kapitałowe w Aviva UK

Jakie są obecne poziomy wpłat do brytyjskich PPK – i jak zmieniały się one w czasie?

Minimalne wpłaty do PPK były u nas stopniowo podnoszone. W 2012 roku wystartowaliśmy z poziomu 1% wynagrodzenia po stronie pracodawcy i 2% po stronie pracownika. Od 2019 roku minimalna wpłata pracodawcy to 3%, a pracownika 5%.

Państwo wspiera pracodawców, pozwalając im zaliczyć swoje wpłaty do kosztów uzyskania przychodu. Pracownicy również korzystają z ulgi podatkowej, polegającej na tym, że 20% ich wpłat jest odliczane od podatku dochodowego. Oznacza to, że efektywnie pracownik płaci 4% swojego wynagrodzenia, a 1% to „bonus podatkowy”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy uczestnicy brytyjskich planów kapitałowych mogą dokonać częściowych wypłat np. jako wkład własny na mieszkanie lub w razie poważnej choroby?

Tylko w przypadku ciężkiej choroby, która uniemożliwia pracę. W innej sytuacji uczestnik nie może sięgnąć po zgromadzone w planie pieniądze przed 55. rokiem życia. Wyjątkiem jest tylko praca w zawodzie “chronionym”, w którym normalnie kończy się aktywność wcześniej, jak na przykład sportowcy.

Czy pracownicy w wieku 55+ składają wniosek o przystąpienie do PPK (jak w Polsce), czy są automatycznie zapisywani do programu?

W Wielkiej Brytanii automatyczny zapis dotyczy wszystkich pracowników od 22 do 75. roku życia. Wyjątkiem są tylko osoby starsze, które wciąż są aktywne zawodowo. Automatycznemu zapisowi podlegają pracownicy zarabiający rocznie co najmniej 10 tys. funtów (50 tys. zł). Jeśli zarabiają mniej, mogą uczestniczyć w planie na swój wniosek.

Czy poziom partycypacji jest powodem do zmartwienia w Wielkiej Brytanii?

Przed uruchomieniem programu w publicznej debacie wyrażano u nas wątpliwości, czy poziom partycypacji przekroczy 50%. Jednak gdy program ruszył, najpierw w największych firmach, potem w średnich i małych, partycypacja okazała się wyższa, i dalej rosła. Obecnie w planach uczestniczy 90% lub więcej pracowników dużych firm i ponad 80% zatrudnionych w mniejszych przedsiębiorstwach.

Co przekonało brytyjskich pracowników do udziału w planach?

Pozytywną rolę odegrały kampanie informacyjne, przeprowadzone na dużą skalę przez rząd, jak również działania instytucji finansowych i samych pracodawców. Cześć społeczeństwa miała już uświadomioną potrzebę oszczędzania na emeryturę, niektórych przekonały wpłaty pracodawców, inni zachowali się biernie i po prostu zostali. Dobre wyniki inwestycyjne i rosnące salda rachunków uczestników stopniowo przekonały niektórych sceptyków.

Ilu pracodawców zmienia instytucje finansowe prowadzące plany – i dlaczego?

Teraz co roku ok. 5% firm prowadzących plany kapitałowe zmienia instytucje finansowe. Powstał więc istotny “rynek wtórny” i my jako Aviva UK korzystamy z tego, umacniając naszą pozycję lidera. Głównym powodem zmiany instytucji finansowej jest jakość obsługi klienta i wsparcia dla pracodawców. Zakładam, że podobnie może być w Polsce, gdyż pracodawcy i pracownicy wymagają niezawodnego serwisu, głównie online. Warto więc przy wyborze partnera do PPK od razu zwrócić uwagę, czy zapewnia wysoką jakość obsługi, w tym przez narzędzia internetowe.

Bardzo dziękuję za rozmowę i przybliżenie programu długoterminowego oszczędzania funkcjonującego w Wielkiej Brytanii.

Wywiad w języku angielskim >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  REKLAMA

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  REKLAMA