Emerytury mundurowe a cywilny staż pracy
Aktualizacja: 10.12.2020
Emerytury mundurowe czekają zmiany dotyczące zaliczania cywilnego stażu pracy przed i po służbie. Jakie są obecnie zasady ustalania wysokości emerytury? Co z kryterium 25 lat służby i wskaźnikiem wzrostu emerytury? Jaka jest propozycja związków zawodowych? »
Wiek emerytalny w Polsce 2020/2021
Aktualizacja: 29.09.2020
Ile w Polsce w 2020 i 2021 r. wynosi wiek emerytalny? Dopiero osiągnięcie wskazanego wieku uprawnia do przejścia na emeryturę. »
Ćwiczenia wojskowe rolnika a ciągłość ubezpieczenia społecznego
Aktualizacja: 09.09.2020
Ćwiczenia wojskowe rolnika mogą przerwać ciągłość ubezpieczenia społecznego. Może stanowić to przeszkodę do założenia pozarolniczej działalności gospodarczej. »
Kiedy dziecko jest ubezpieczone?
Aktualizacja: 18.06.2020
Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia wraz z rejestracją jego narodzin w urzędzie. Zatem kiedy dziecko jest ubezpieczone? Aby móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, należy zgłosić je do ubezpieczenia przy rodzicu - albo u pracodawcy, albo w ZUS (gdy rodzic ma własną firmę). Jak sytuacja wygląda w przypadku studenta? »
Przedłużenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy i 500+ dla niesamodzielnych
Aktualizacja: 07.04.2020
Z powodu wystąpienia epidemii koronawirusa ważność orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji zostaje przedłużona. Oznacza to, że osoby pobierające świadczenia związane z niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji, takie jak renta czy 500+ dla niesamodzielnych, również będą wydłużone. Na jaki okres? »
Tarcza antykryzysowa - 4 formy wsparcia przedsiębiorców
Aktualizacja: 06.04.2020
Tarta antykryzysowa ma na celu wsparcie przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Formy pomocy można podzielić na 4, o które można ubiegać się w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Gdzie można ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, pożyczkę, świadczenie postojowe? »
Co z orzeczeniem lekarskim, którego termin upływa w czasie epidemii?
Aktualizacja: 06.04.2020
Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS albo komisję lekarską jest niezbędne do otrzymywania takich świadczeń, jak: renta dla niezdolnych do pracy, 500+ dla niesamodzielnych czy świadczeń rehabilitacyjnych. Co w przypadku, gdy jego ważność kończy się w czasie epidemii? »
Limit 30-krotności w 2020 r. - nowa kwota, podstawy wymiaru składek
Aktualizacja: 21.02.2020
W 2020 r. zmieniła się wysokość tzw. 30-krotności. Sprawdź jaka jest minimalna podstawa wymiaru składek osób prowadzących działalność pozarolniczą w 2020 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia za osoby przebywające na urlopach wychowawczych, podstawa wymiaru składek za pracowników delegowanych. »
Jak samodzielnie utworzyć potwierdzenie z danymi z ZUS - krok po kroku
Aktualizacja: 15.01.2020
Ubezpieczony może samodzielnie utworzyć elektroniczny dokument z danymi ZUS w celu przekazania odpowiedniej instytucji (np. bankowi). Ważne aby mieć konto PUE ZUS. »
Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 roku
Aktualizacja: 29.11.2019
Każdy płatnik składek musi ustalić na 30 listopada 2019 r., ile osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Od tej liczby właśnie zależy kto w kolejnym roku kalendarzowym będzie wypłacał zasiłki (chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne). »
Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy
Aktualizacja: 12.10.2018
Istnieją dwie możliwości kontroli elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. Pierwsza to standardowa za pomocą formularza OL-2 o tytule Wniosek pracodawcy o kontrolę prawidłowości wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Drugi sposób na złożenie wniosku polega na wybraniu odpowiedniej funkcji na profilu PUE ZUS płatnika. »
Nowe obowiązki płatnika składek od 1 stycznia 2019 r.
Aktualizacja: 17.10.2018
Od stycznia 2019 r. zmienią się niektóre dokumenty ubezpieczeniowe. Ponadto pojawią się dwa nowe formularze. Jakie obowiązki będzie miał płatnik składek od 1 stycznia 2019 roku? »
Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?
Aktualizacja: 08.10.2018
Czy pracodawca będący płatnikiem składek musi mieć założony profil na PUE ZUS? Wszystko to zależy od liczby pracowników, za których rozlicza się z ZUS, a co za tym idzie czy posiada obowiązek elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. »
Jak wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie e-ZLA - PORADNIK ZUS
Aktualizacja: 02.10.2018
Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od 1 stycznia 2016. Nowe zwolnienia nazywane są e-ZLA. Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze tylko do końca listopada 2018 r. Natomiast od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Jak wystawić e-ZLA według poradnika ZUS? »
Wezwanie chorego na kontrolę przez telefon i e-mail
Aktualizacja: 28.09.2018
ZUS będzie miał możliwość wezwania chorego na kontrolę przez telefon lub nawet wiadomość e-mail. Dotychczas odbywało się to poprzez wysłanie listu poleconego. »
Wniosek o odroczenie składek za XI