Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 roku
Aktualizacja: 29.11.2019
Każdy płatnik składek musi ustalić na 30 listopada 2019 r., ile osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Od tej liczby właśnie zależy kto w kolejnym roku kalendarzowym będzie wypłacał zasiłki (chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne). »
Kontrola zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy
Aktualizacja: 12.10.2018
Istnieją dwie możliwości kontroli elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) przez ZUS na wniosek pracodawcy. Pierwsza to standardowa za pomocą formularza OL-2 o tytule Wniosek pracodawcy o kontrolę prawidłowości wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Drugi sposób na złożenie wniosku polega na wybraniu odpowiedniej funkcji na profilu PUE ZUS płatnika. »
Nowe obowiązki płatnika składek od 1 stycznia 2019 r.
Aktualizacja: 17.10.2018
Od stycznia 2019 r. zmienią się niektóre dokumenty ubezpieczeniowe. Ponadto pojawią się dwa nowe formularze. Jakie obowiązki będzie miał płatnik składek od 1 stycznia 2019 roku? »
Czy pracodawca musi mieć profil PUE ZUS?
Aktualizacja: 08.10.2018
Czy pracodawca będący płatnikiem składek musi mieć założony profil na PUE ZUS? Wszystko to zależy od liczby pracowników, za których rozlicza się z ZUS, a co za tym idzie czy posiada obowiązek elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. »
Jak wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie e-ZLA - PORADNIK ZUS
Aktualizacja: 02.10.2018
Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od 1 stycznia 2016. Nowe zwolnienia nazywane są e-ZLA. Zwolnienia na papierowym formularzu (ZUS ZLA) mogą być wystawiane jeszcze tylko do końca listopada 2018 r. Natomiast od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Jak wystawić e-ZLA według poradnika ZUS? »
Wezwanie chorego na kontrolę przez telefon i e-mail
Aktualizacja: 28.09.2018
ZUS będzie miał możliwość wezwania chorego na kontrolę przez telefon lub nawet wiadomość e-mail. Dotychczas odbywało się to poprzez wysłanie listu poleconego. »
Obowiązek ubezpieczenia pomocnika rolnika w KRUS po 18 maja 2018 r.
Aktualizacja: 25.06.2018
Od 18 maja 2018 r. rolnik, który zawarł umowę o pomocy przy zbiorach, ma obowiązek zgłosić pomocników do ubezpieczeń w KRUS. Obowiązek ten dotyczy ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. W jakim terminie należy zgłosić do ubezpieczenia? »
Umowa zlecenia i o dzieło w ubezpieczeniach społecznych
Aktualizacja: 18.01.2017
Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Tytułem do ubezpieczeń społecznych nie jest natomiast wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzieło. »
Podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców w 2016 r.
Aktualizacja: 27.11.2015
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem będzie stanowić przeciętny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jak obliczyć podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2016 r.? »
Zasady zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych
Aktualizacja: 12.10.2015
Płatnik składek powinien zarejestrować się w ZUS na formularzu ZUS ZFA (osoba fizyczna) albo ZUS ZPA (osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej). Płatnicy składek mają obowiązek zgłaszać do ubezpieczeń osoby ubezpieczone na formularzu ZUS ZUA. »
Ubezpieczenia społeczne - definicje, składki
Aktualizacja: 06.10.2015
Ubezpieczenia społeczne to system świadczeń pieniężnych i rzeczowych przysługujących pracownikom i ich rodzinom w razie choroby, niezdolności do pracy, starości, śmierci, macierzyństwa. »
Odwołanie od zaświadczenia lekarskiego
Aktualizacja: 27.11.2014
Każdy kandydat przyjmowany do pracy podlega obowiązkowo wstępnym badaniom lekarskim. Na badania te kierowane są również osoby przenoszone na inne stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia. Celem wstępnych badań lekarskich jest wykazanie, że praca danego rodzaju nie zagraża zdrowiu osoby starającej się o pracę. »
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?
Aktualizacja: 15.05.2019
Pracownikowi, który otrzymał zwolnienie lekarskie, przysługuje zasiłek chorobowy. Można go maksymalnie pobierać przez 182 dni. Możliwe jest także wydłużenie tego okresu. Sprawdź, na jak długo i w jakich przypadkach? Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim? »
Kontrola zwolnienia lekarskiego
Aktualizacja: 09.10.2014
Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy. Z tego właśnie powodu, mimo iż okres zasiłkowy dotyczy czasu choroby, który przeznacza się na szybki powrót pracownika do zdrowia i w konsekwencji pracy, często dochodzi do nadużyć ze strony pracownika. Kto może dokonywać kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego? »
E-zwolnienia lekarskie zamiast papierowych
Aktualizacja: 07.10.2014
E-zwolnienia lekarskie będą obowiązywały zamiast tradycyjnych papierowych. Całkowicie zastąpienie dotychczasowych zwolnień lekarskich elektronicznymi nastąpi w 2018 r. Przez najbliższe trzy lata będziemy posługiwali się jednymi i drugimi. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad