REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 23,37 zł do 28,29 zł. Zmiana minimalnych stawek godzinowych pracowników od lipca 2024 r.

opóźnienie płatność firma zegar kalendarz pieniądze
Od 23,37 zł do 28,29 zł. Zmiana minimalnych stawek godzinowych pracowników od lipca 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość wynagrodzenia pracownika należy określić w umowie o pracę. W razie zastosowania godzinowego systemu wynagradzania, należy pamiętać, że płacę pracownika trzeba ustalić z zachowaniem minimalnych stawek godzinowych. Stawki godzinowe zmienią się od lipca 2024 r. Nie należy ich mylić z wynagrodzeniem za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

Godzinowy system wynagradzania pracownika

W godzinowym systemie wynagradzania wysokość wynagrodzenia pracownika określona jest w stawkach za godzinę pracy. Wysokość wynagrodzenia w danym miesiącu uzależniona jest od ilości przepracowanych godzin. 

REKLAMA

Autopromocja

Stawki godzinowe najczęściej stosuje się w stosunku do pracowników zatrudnianych na stanowiskach robotniczych.

Jak ustalić minimalną stawkę godzinową pracownika

W razie zastosowania godzinowego systemu wynagradzania pracodawca musi pamiętać, że minimalna wysokość stawki godzinowej powinna zapewnić pracownikowi pensję w wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Oznacza to, że minimalna stawka godzinowa nie będzie stała i będzie może mieć różną wysokość w różnych miesiącach. Wynika to z wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach, a także z wysokości obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ustalenie minimalnej stawki godzinowej jest bardzo proste. Należy podzielić obowiązujące minimalne wynagrodzenie przez nominalny wymiar czasu pracy obowiązujący w danym miesiącu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obliczając stawki godzinowe na 2024 r. trzeba pamiętać, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4242 zł, ale od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. pensja minimalna wzrośnie do 4300 zł

Ważne

Minimalnej stawki godzinowej pracownika nie należy mylić z wynagrodzeniem za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

Minimalne stawki godzinowe od lipca 2024 r.

W związku ze zmianą od 1 lipca 2024 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia, zmieni się także podstawa do obliczania wysokości minimalnych stawek godzinowych w miesiącach od lipca do grudnia. 

Policzmy minimalne stawki godzinowe w okresie lipiec - grudzień 2024 r. dla osób pracujących w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku:

 • lipiec

4300 zł : 184 godziny = 23,37 zł,

 • sierpień

4300 zł : 168 godzin = 25,60 zł,

 • wrzesień

4300 zł : 168 godzin = 25,60 zł,

 • październik

4300 zł : 184 godziny = 23,37 zł,

 • listopad

4300 zł : 152 godziny = 28,29 zł,

 • grudzień

4300 zł : 160 godzin = 26,88 zł.

Dla porządku przypomnijmy także minimalne stawki godzinowe obowiązujące od stycznia do czerwca 2024 r.:

 • styczeń

4242 zł : 168 godzin = 25,25 zł,

 • luty

4242 zł : 168 godzin = 25,25 zł,

 • marzec

4242 zł : 168 godzin = 25,25 zł,

 • kwiecień

4242 zł : 168 godzin = 25,25 zł,

 • maj

4242 zł : 160 godzin = 26,51 zł,

 • czerwiec

4242 zł : 160 godzin = 26,51 zł.

Wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia

Jeżeli pracownik zatrudniony na cały etat nie zarobi minimalnego wynagrodzenia w wyniku przepracowania wymaganej miesięcznej liczby godzin, pracodawca ma obowiązek wyrównać mu pensję do kwoty obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. 

Wyrównanie dotyczy każdej godziny pracy i przysługuje w wysokości różnicy między stawką wynikającą z minimalnego wynagrodzenia a stawką, którą otrzymał pracownik.

Podstawa prawna:

 • art. 6 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.)
 • § 1, § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2023 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1893)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA