REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik i pracodawca mogą zadeklarować także dodatkowe wpłaty do PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Podstawowe i dodatkowe wpłaty do PPK.
Podstawowe i dodatkowe wpłaty do PPK.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Deklaracja finansowania wpłaty dodatkowej obowiązuje od dnia jej złożenia przez uczestnika PPK. Już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi po złożeniu tej deklaracji trzeba naliczyć i pobrać wpłatę dodatkową.

Podstawowe wpłaty na PPK

Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342), dalej „ustawa o PPK”, podmiot zatrudniający i osoba zatrudniona (m.in. pracodawca i pracownik), po wdrożeniu tego systemu, mają obowiązek finansować podstawowe wpłaty do PPK. Ustawa o PPK określa zamknięty katalog zwolnień z tego obowiązku (np. w okresie przestoju ekonomicznego, o którym mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy). Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi zasadniczo 2 proc. wynagrodzenia. Można obniżyć ją (do nie mniej niż 0,5 proc.), jeżeli wynagrodzenie tej osoby - osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu - nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Natomiast wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5 proc. wynagrodzenia i nie ma możliwości jej obniżenia.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowe wpłaty to łącznie nawet 4,5 proc.

Uczestnik PPK może także zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości do 2 proc. wynagrodzenia. Deklarację w tej sprawie może złożyć od dnia zawarcia, w jego imieniu i na jego rzecz, umowy o prowadzenie PPK. Już od najbliższego wynagrodzenia, wypłaconego pracownikowi po złożeniu tej deklaracji, pracodawca ma obowiązek naliczyć i pobrać - zgodnie z jej treścią - także wpłatę dodatkową. Uczestnik PPK może później, w formie zmiany deklaracji, zmienić wysokość wpłaty dodatkowej (np. z 1 proc. na 2 proc.) bądź zrezygnować z jej finansowania. Zmieniona wysokość wpłaty dodatkowej lub rezygnacja z tej wpłaty obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył zmianę deklaracji. Oznacza to przykładowo, że w razie złożenia zmiany deklaracji w listopadzie, zmiana ta zostanie uwzględniona przy obliczaniu i pobieraniu wpłat do PPK od wynagrodzenia wypłaconego w grudniu.

Podmiot zatrudniający może zadeklarować, w umowie o zarządzanie PPK, finansowanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. W jego przypadku zmiana wysokości lub rezygnacja z finansowania wpłaty dodatkowej wymaga zmiany umowy o zarządzanie. Zmieniona wysokość wpłaty dodatkowej obowiązuje wówczas od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została dokonana ta zmiana.

Niezależne decyzje pracownika i pracodawcy

Zarówno pracodawca, jak i pracownik, sami decydują, czy chcą finansować wpłaty dodatkowe do PPK. Złożenie przez pracownika deklaracji o finansowaniu wpłaty dodatkowej nie spowoduje, że wpłatę dodatkową będzie musiał finansować także pracodawca.

Wpłata dodatkowa, finansowana przez podmiot zatrudniający dla osób zatrudnionych, może być zróżnicowana ze względu na długość okresu zatrudnienia. W przypadku, gdy podmiot zatrudniający chce wprowadzić inne kryteria jej różnicowania (np. 1 proc. wpłaty dodatkowej od pracodawcy za 1 proc. wpłaty dodatkowej od pracownika), może skorzystać z takiego rozwiązania, ale musi zastrzec je w obowiązującym u niego regulaminie wynagrodzeń lub układzie zbiorowym pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

Jaka praca w 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami? [199 PRZYKŁADÓW od A do Z]

Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

REKLAMA