REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które podmioty są zwolnione z płacenia składek na PPK?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nexia Advicero
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Które podmioty są zwolnione z płacenia składek na PPK?
Które podmioty są zwolnione z płacenia składek na PPK?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215) przewiduje, iż od dnia 1 lipca 2019 roku systematycznie co 6 miesięcy kolejne grupy przedsiębiorców włączane są do nowego pracowniczego programu emerytalnego. Sprawdźmy, które podmioty muszą płacić, a które są zwolnione z płacenia składek na PPK?

Podmioty zobowiązane do wpłat do PPK

Zobowiązane do wpłat do PPK są podmioty zatrudniające wskazane w ustawie o PPK, gdzie zdefiniowano katalog zamknięty podmiotów, który obejmuje:

REKLAMA

  1. W odniesieniu do pracowników - Pracodawcę zgodnie z definicją art. 3 Kodeksu pracy, t. j. jednostkę organizacyjną, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników
  2. W odniesieniu do członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych – Rolnicze spółdzielnie produkcyjne
  3. W odniesieniu do osób wykonujących umowę zlecenia, umowę agencyjną oraz inną umowę o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy zawarte w art. 750 Kodeksu cywilnego (Ustawa 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93) dotyczące zlecenia – Zleceniodawcę
  4. W odniesieniu do osób fizycznych wykonujących pracę nakładczą – Nakładcę
  5. W odniesieniu do członków rad nadzorczych, podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym – podmiot, który posiada radę nadzorczą

Zgodnie z założeniami nowego programu emerytalnego harmonogram wdrożenia w podmiotach zatrudniających wygląda następująco:

Wielkość zatrudnienia

Moment objęcia obowiązkiem tworzenia PPK

Termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK

Termin na podpisanie umowy o prowadzenie PPK

Co najmniej 250 osób (zrealizowane) stan na dzień 31.12.2018 r.

01.07.2019 r.

25.10.2019 r.

12.11.2019 r.

Poniżej 250, powyżej 50 osób stan na dzień 30.06.2019 r.

01.01.2020 r.

24.04.2020 r.

11.05.2020 r.

Poniżej 50, powyżej 20 osób stan na dzień 31.12.2019 r.

01.07.2020 r.

27.10.2020 r.

10.11.2020 r.

Pozostałe podmioty oraz sektor finansów publicznych

01.01.2021r.

23.04.2021 r.

10.05.2021 r.

Część przedsiębiorców z grupy dużych i średnich przedsiębiorstw wdrożyła już w swoich organizacjach program PPK, natomiast znacznie większa grupa przedsiębiorców jest w trakcie wdrożenia bądź tak jak mikroprzedsiębiorcy zostanie objęta tym obowiązkiem od dnia 1 stycznia przyszłego roku.

Zwolnienia z PPK

Obok przepisów nakładających na pracodawców obowiązek wprowadzenia w firmie Pracowniczych Planów Kapitałowych, Ustawodawca w art. 13 ust. 1 wprowadził również regulacje, które pod pewnymi warunkami zwalniają część podmiotów gospodarczych z obowiązku wprowadzania PPK w organizacji.

  1. Mikroprzedsiębiorcy

Z powyższej możliwości skorzystać mogą przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo przedsiębiorców (Ustawa Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku Dz. U. z 2018 r. poz. 646 ze zm.) t. j. przedsiębiorcy, którzy spełniają łącznie poniższe warunki w co najmniej jednym z ostatnich dwóch lat obrotowych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przedsiębiorca zatrudnia średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
  • roczne obroty netto z ze sprzedaży towarów i usług przedsiębiorstwa nie przekraczają równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekraczają w złotych równowartości 2 milionów euro.   

REKLAMA

Jednak pomimo spełnienia powyższych kryteriów, najważniejszym warunkiem uprawniającym do zwolnienia z wprowadzenia PPK w firmie jest rezygnacja z programu wszystkich zatrudnionych w danej organizacji pracowników. Dlatego, jeżeli chociażby jedna z zatrudnionych w firmie osób zechce uczestniczyć w programie PPK, pracodawca będzie zobowiązany do wdrożenia programu w podmiocie zatrudniającym.

Jako osoby zatrudnione należy rozumieć pracowników, którzy obligatoryjnie podlegają zgłoszeniu do pracowniczych planów kapitałowych, t. j. pracownicy w wieku od 18 do 55 roku życia. Do spełnienia wymogu nie są brane pod uwagę osoby, które dobrowolnie podlegają zgłoszeniu do PPK, gdyż nie muszą one składać deklaracji rezygnacji z programu. Jeśli jednak taka osoba złoży pracodawcy wniosek o dobrowolne dokonywanie wpłat do PPK, pracodawca będzie zobowiązany do partycypacji w programie. Taki sam obowiązek powstanie gdy pomimo złożenia rezygnacji przez wszystkich pracowników, w późniejszym terminie chociaż jeden z zatrudnionych zdecyduje się na przystąpienie do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Należy bowiem pamiętać, iż dokładnie co 4 lata, od dnia 1 kwietnia podmiot zatrudniający dokonuje wpłat za uczestnika, który wcześniej złożył deklarację rezygnacji z wyjątkiem sytuacji, w której uczestnik PPK zrezygnuje ponownie z dokonywania wpłat i ponownie przedłoży pracodawcy deklarację rezygnacji.

  1. Podmiot zatrudniający będący osobą fizyczną, która zatrudnia w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby

  1. Podmiot, który zawarł umowę o zarządzanie PPK oraz umowy o prowadzenie PPK a w późniejszym czasie utworzył PPE

W tym przypadku mówimy, o pomiotach zatrudniających, które naliczają i odprowadzają składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia uczestnika (w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, Dz.U. 2004 nr 116 poz. 1207), jeśli do PPE przystąpiło co najmniej 25% osób zatrudnionych w danym podmiocie. Zwolnienie z obowiązku wdrażania programu PPK jest możliwe tylko wówczas, gdy podmiot prowadzi PPE w dniu objęcia danego podmiotu stosowaniem ustawy PPK oraz naliczył i odprowadził składki na PPE za przynajmniej jeden okres przypadający przez terminem wynikającym z art. art. 134 ust. 1 ustawy o PPK, czyli przed dniem 1 lipca lub 1 stycznia danego roku.

Zwolnienie z obowiązku tworzenia PPK dla podmiotów, które wdrożyły PPE zostało ograniczone w przypadku gdy:

  • wysokość odprowadzanych przez podmiot składek za pracowników zostanie zmniejszona poniżej 3,5%,
  • program PPE zostanie zlikwidowany,
  • powyżej 90 dni nie zostaną naliczone i odprowadzone składki na PPE,
  • jeżeli poziom partycypacji pracowników w programie PPE spadnie poniżej 25% wg stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lica danego roku.

W przypadku wystąpienia chociażby jednej z wymienionych wyżej sytuacji podmiot zatrudniający posiada niezwłoczny obowiązek wdrożenia PPK w swojej jednostce.

  1. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej

W tym przypadku mówimy np. o rodzicach, którzy zatrudniają nianię do opieki nad swoimi dziećmi lub osoby zatrudniające pomoc domową. Zatrudniający nie będą w tym przypadku zobowiązani do odprowadzania składek na PPK za zatrudnione osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej.

  1. Osoby samozatrudnione, służby mundurowe, a także rolnicy

REKLAMA

Rozwiązanie PPK dedykowane zostało przede wszystkim do pomiotów zatrudniających pracowników. Zatrudnienie chociażby jednej osoby powoduje obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK. Ustawa PPK nie objęła jednak tym obowiązkiem osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniających pracowników. Wyłączeniem objęci są również rolnicy ubezpieczeni w KRUS, czyli w instytucji odpowiadającej ZUS. Obowiązkiem naliczania składek na PPK w przypadku rolników objęci są członkowie spółdzielni rolniczych oraz spółdzielni kółek rolniczych. Programem PPK nie są również objęci pracownicy służb mundurowych.

W obecnym półroczu do PPK zostały włączone przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 20 osób wg. stanu na dzień 31.12.2019 r. a także Pracodawcy, którzy wg. stanu na dzień 30.06.2019 r. zatrudniali co najmniej 50 pracowników, ale z powodu epidemii koronawirusa nie zdecydowali się na wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych od kwietnia 2020 roku (w II transzy).

Według danych statystycznych opublikowanych pod koniec czerwca 2020 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego, wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wyniosła 609.515,08 tys. zł. Wartość 555 095,24 tys. zł stanowiły wpłaty podstawowe oraz dodatkowe pochodzące od pracodawców i pracowników z czego 99% tych środków pochodziła z wpłat z tytułu składek podstawowych a tylko 1% ze składek dodatkowych.

Paulina Marcula, Senior Payroll Consultant w Advicero Nexia

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy będą zmiany dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne ruchowo w stopniu umiarkowanym czują się dyskryminowane. Z tego powodu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowano kilka ważnych pytań. Wątpliwości na temat ewentualnych zmian w obowiązujących przepisach rozwiewa Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Czas pracy kadry zarządzającej (kierownicy, dyrektorzy i inni). Czy wszyscy menadżerowie nie mają prawa do nadgodzin? Co wynika z kodeksu pracy i orzecznictwa?

Czas pracy kadry zarządzającej w Polsce podlega szczególnym regulacjom prawnym, które różnią się od zasad obowiązujących pracowników wykonujących zadania operacyjne. Przepisy kodeksu pracy wskazują możliwość wyłączenia menadżerów pełniących funkcje kierownicze z norm dotyczących limitów czasu pracy i rozliczania nadgodzin. W praktyce pojawiają się liczne pytania, jak te zasady stosować, a orzecznictwo sądowe dostarcza cennych wskazówek.

Od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie w mocy, po nowemu zarabiają do 23 000 zł a dodatki do 3 400 zł

W wielu tekstach skupiamy się na podwyżkach dla pracowników samorządowych, dla pracowników w budżetówce, w tym nauczycieli, policjantów czy w służbie zdrowia, a warto też pamiętać o innych grupach zawodowych, może bardziej niszowych, ale jednak istniejących od dawna na polskim rynku pracy. Już od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie jest w mocy i po nowemu pracownicy zarabiają do 23 000 zł a dodatki do wynagrodzenia to nawet do 3 400 zł. Dla wielu takie stawki to tylko marzenie.

Niedoszacowane ryzyko w branży budowlanej. Blisko 3,5 tys. wypadków w 2024 r.

W branży budowlanej co roku dochodzi do tysięcy wypadków – w 2024 r. odnotowano 3442 zdarzenia, 78 osób zginęło, a 57 zostało ciężko rannych (dane GUS). Choć główną przyczyną jest błąd ludzki, finansową odpowiedzialność ponoszą pracodawcy. Dzięki rozszerzonej polisie OC możliwe jest przeniesienie roszczeń na ubezpieczyciela, jednak pośrednicy ubezpieczeniowi ostrzegają: firmy często zaniżają sumy gwarancyjne i bagatelizują ryzyko.

REKLAMA

Wakacyjna praca nastolatków 2025 [Co mówią przepisy i na co muszą uważać rodzice oraz pracodawcy]

Sezon letni to czas, gdy młodzież chętnie podejmuje się pierwszych zawodowych wyzwań. Jednak zanim nastolatek trafi do pracy w gastronomii, biurze czy przy zbiorach owoców, warto upewnić się, że jego zatrudnienie jest zgodne z prawem. Eksperci Job Impulse przypominają, że przepisy jasno określają, kto, kiedy i w jakich warunkach może pracować w czasie wakacji.

Dodatkowa praca: co teraz motywuje do szukania drugiego etatu lub innej możliwości dorobienia

Powody podejmowania dodatkowej pracy nie zawsze mają wymiar dochodowy. Owszem, najwięcej osób szuka pracy na drugi etat, bo nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie. Jednak wśród motywów znajdują się zgoła inne, na przykład chęć zdobycia dodatkowych doświadczeń zawodowych.

Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

REKLAMA

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

REKLAMA