reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Pracownicze Plany Kapitałowe > Kiedy uczestnik może płacić mniej do PPK?

Kiedy uczestnik może płacić mniej do PPK?

Czy uczestnik ze względu na niskie wynagrodzenie może obniżyć wpłatę podstawową do PPK? Co się dzieje, kiedy pracownik przestanie spełniać warunki pozwalające mu obniżyć wpłatę podstawową? Jakie są konsekwencje nieuprawnionego obniżenia wpłaty podstawowej do PPK?

Niższa wpłata podstawowa do PPK

Wpłata podstawowa finansowana przez pracownika zgodnie z ustawą o PPK wynosi 2% jego wynagrodzenia. W przypadku, gdy wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2020 r. jest to kwota 3120 zł), wysokość wpłaty podstawowej może zostać obniżona nawet do 0,5% wynagrodzenia. O takiej możliwości uczestnika powinien poinformować pracodawca.

Kiedy można obniżyć wpłatę podstawową do PPK

Uprawnienie do obniżenia wpłaty do PPK finansowanej przez uczestnika jest uzależnione wyłącznie od wysokości osiąganego przez niego wynagrodzenia. Art. 2 ust 1. pkt 40 ustawy o PPK definiuje wynagrodzenie jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Warunki obniżenia wysokości wpłaty podstawowej

Aby obniżyć wysokość wpłaty podstawowej do PPK, uczestnik powinien złożyć pracodawcy deklarację w zakresie finansowania wpłat podstawowych do PPK, w której określi jej wysokość (minimalnie 0,5%). Proponowany wzór takiej deklaracji dostępny jest na stronie www.mojeppk.pl w zakładce Pliki do pobrania.

Deklaracji obniżenia wpłaty podstawowej nie może złożyć osoba zatrudniona, która nie jest uczestnikiem PPK, a zatem taka, w imieniu i na rzecz której nie została jeszcze zawarta umowa o prowadzenie PPK.

Aby ustalić, czy osiągane w miesiącu złożenia deklaracji wynagrodzenie nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, uczestnik PPK powinien zsumować wynagrodzenie uzyskiwane przez niego ze wszystkich stosunków zatrudnienia, z których jest objęty obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Przyjmując deklarację o obniżeniu wpłaty podstawowej pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy z tytułu zatrudnienia u niego wynagrodzenie uczestnika PPK nie przekracza 120% minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie przekracza ww. ustawowy limit, pracodawca nie uwzględnia deklaracji uczestnika. W przypadku, jeżeli pracodawca uwzględnił deklarację, bo wynagrodzenie uczestnika nie przekracza ustawowego limitu, wpłata podstawowa w obniżonej wysokości obowiązuje począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył deklarację.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Anna Chmiel

ekspert PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy uczestnik może płacić mniej do PPK?
Kiedy uczestnik może płacić mniej do PPK?

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama