Kiedy uczestnik może płacić mniej do PPK?
REKLAMA
REKLAMA
Niższa wpłata podstawowa do PPK
Wpłata podstawowa finansowana przez pracownika zgodnie z ustawą o PPK wynosi 2% jego wynagrodzenia. W przypadku, gdy wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2020 r. jest to kwota 3120 zł), wysokość wpłaty podstawowej może zostać obniżona nawet do 0,5% wynagrodzenia. O takiej możliwości uczestnika powinien poinformować pracodawca.
REKLAMA
Kiedy można obniżyć wpłatę podstawową do PPK
Uprawnienie do obniżenia wpłaty do PPK finansowanej przez uczestnika jest uzależnione wyłącznie od wysokości osiąganego przez niego wynagrodzenia. Art. 2 ust 1. pkt 40 ustawy o PPK definiuje wynagrodzenie jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Warunki obniżenia wysokości wpłaty podstawowej
Aby obniżyć wysokość wpłaty podstawowej do PPK, uczestnik powinien złożyć pracodawcy deklarację w zakresie finansowania wpłat podstawowych do PPK, w której określi jej wysokość (minimalnie 0,5%). Proponowany wzór takiej deklaracji dostępny jest na stronie www.mojeppk.pl w zakładce Pliki do pobrania.
Deklaracji obniżenia wpłaty podstawowej nie może złożyć osoba zatrudniona, która nie jest uczestnikiem PPK, a zatem taka, w imieniu i na rzecz której nie została jeszcze zawarta umowa o prowadzenie PPK.
REKLAMA
Aby ustalić, czy osiągane w miesiącu złożenia deklaracji wynagrodzenie nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, uczestnik PPK powinien zsumować wynagrodzenie uzyskiwane przez niego ze wszystkich stosunków zatrudnienia, z których jest objęty obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.
Przyjmując deklarację o obniżeniu wpłaty podstawowej pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy z tytułu zatrudnienia u niego wynagrodzenie uczestnika PPK nie przekracza 120% minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie przekracza ww. ustawowy limit, pracodawca nie uwzględnia deklaracji uczestnika. W przypadku, jeżeli pracodawca uwzględnił deklarację, bo wynagrodzenie uczestnika nie przekracza ustawowego limitu, wpłata podstawowa w obniżonej wysokości obowiązuje począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył deklarację.
Uczestnik może w każdej chwili zmienić deklarację obniżenia wpłaty podstawowej, podwyższając ją z np. 0,5% do 1% lub powrócić do jej podstawowej wysokości, czyli 2%. Zmianę wysokości wpłaty podstawowej uczestnik PPK składa pracodawcy na tym samym wzorze, na którym deklarował jej obniżenie.
Złożenie przez uczestnika deklaracji obniżenia wpłaty podstawowej nie ma wpływu na wysokość wpłat finansowanych przez pracodawcę ani na wysokość dopłat otrzymywanych od państwa.
Weryfikacja wysokości zarobków przez pracodawcę
Pracodawca ma obowiązek weryfikacji osiąganego wynagrodzenia uczestnika PPK. Nie powinien on bowiem uwzględniać deklaracji w sprawie obniżenia wpłaty podstawowej w miesiącach, w których wynagrodzenie uczestnika PPK przekracza kwotę odpowiadają 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. W sytuacji gdy limit zostaje przekroczony, pracodawca zobowiązany jest do podwyższenia wysokości wpłaty podstawowej finansowanej przez uczestnika PPK do 2%.
Przekroczenie ustawowego limitu
W przypadku gdy uczestnik PPK obniży wpłatę podstawową, a nie będzie do tego uprawniony, bo jego łączne wynagrodzenie przekroczy limit z ustawy, utraci prawo do dopłaty rocznej od Państwa. Dlatego uczestnik PPK zatrudniony w więcej niż jednym podmiocie powinien weryfikować czy jego łączne wynagrodzenie osiągane ze wszystkich źródeł nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.
Więcej na temat PPK na https://www.mojeppk.pl/ i pod nr telefonu 800 775 775.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat