reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Pracownicze Plany Kapitałowe > PPK jako benefit

PPK jako benefit

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to dla podmiotu zatrudniającego obowiązek ustawowy, ale program stwarza szansę na wprowadzenie atrakcyjnego kosztowo systemu motywacyjnego dla pracowników.

PPK benefitem pracowniczym?

Generalną zasadą jest, że o ile pracownik nie złoży deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, pracodawca nie będzie mógł zrezygnować z finansowania wpłaty podstawowej do PPK dla tego pracownika. Możliwość finansowania wpłat dodatkowych w programie PPK stwarza mu jednak możliwość wykorzystania PPK jako benefitu, dzięki któremu może zbudować system motywacyjny w firmie.

Świadczenia pozapłacowe na rynku pracy

Jak wynika z raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak z 2019 r., 99% z 723 badanych firm deklaruje, że oferuje pracownikom przynajmniej jedno z siedemnastu wymienionych w badaniu świadczeń dodatkowych. Najważniejsza jest tu jednak perspektywa pracownika, to dla nich bowiem tworzy się system benefitów. Z ankiety „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników” przeprowadzonej przez tę samą firmę w 2019 r. wynika, że aż 21% badanych stwierdziło, że otrzymuje benefity, których nie potrzebuje. To pokazuje, że szeroka paleta świadczeń oferowanych pracownikom nie wystarczy, nie będą one bowiem atrakcyjne dla zatrudnionych, jeśli oni sami nie będą oceniać ich jako wartościowe. Dodatkowo, w obecnym czasie,  przez zaostrzony reżim sanitarny i pracę zdalną pracodawcy są zmuszeni do rewizji benefitów dla pracowników.

Wpłata dodatkowa do PPK

Podmiot zatrudniający może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Taka wpłata może być różnicowana ze względu na długość okresu zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym albo na podstawie postanowień regulaminu wynagrodzeń lub układu zbiorowego pracy obowiązujących w podmiocie zatrudniającym. Pracodawca może zmienić wysokość wpłaty dodatkowej lub zrezygnować z jej dokonywania w formie zmiany umowy o zarządzanie PPK. Zmieniona wysokość wpłaty dodatkowej obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została dokonana zmiana.

Dzięki możliwości finansowania wpłat dodatkowych aż do 4% wynagrodzenia, pracodawca może zatem stworzyć cały system podnoszenia i obniżania dodatkowych wpłat, w którym pracownicy są wynagradzani np. za realizację celów zawodowych czy staż pracy w firmie.

Wpłata dodatkowa do PPK może być też argumentem rekrutacyjnym, dzięki któremu łatwiej można pozyskać wartościowych pracowników. Już teraz w ogłoszeniach o pracę pracodawcy wymieniają wpłatę dodatkową do PPK jako jeden z oferowanych benefitów, zaraz obok opieki medycznej czy innych bonusów. Takie działania, to również wzmocnienie pozytywnego wizerunku pracodawcy na rynku pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama