REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
PPK jako benefit pozapłacowy.
PPK jako benefit pozapłacowy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to dla podmiotu zatrudniającego obowiązek ustawowy, ale program stwarza szansę na wprowadzenie atrakcyjnego kosztowo systemu motywacyjnego dla pracowników.

PPK benefitem pracowniczym?

Generalną zasadą jest, że o ile pracownik nie złoży deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, pracodawca nie będzie mógł zrezygnować z finansowania wpłaty podstawowej do PPK dla tego pracownika. Możliwość finansowania wpłat dodatkowych w programie PPK stwarza mu jednak możliwość wykorzystania PPK jako benefitu, dzięki któremu może zbudować system motywacyjny w firmie.

REKLAMA

Autopromocja

Świadczenia pozapłacowe na rynku pracy

Jak wynika z raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak z 2019 r., 99% z 723 badanych firm deklaruje, że oferuje pracownikom przynajmniej jedno z siedemnastu wymienionych w badaniu świadczeń dodatkowych. Najważniejsza jest tu jednak perspektywa pracownika, to dla nich bowiem tworzy się system benefitów. Z ankiety „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników” przeprowadzonej przez tę samą firmę w 2019 r. wynika, że aż 21% badanych stwierdziło, że otrzymuje benefity, których nie potrzebuje. To pokazuje, że szeroka paleta świadczeń oferowanych pracownikom nie wystarczy, nie będą one bowiem atrakcyjne dla zatrudnionych, jeśli oni sami nie będą oceniać ich jako wartościowe. Dodatkowo, w obecnym czasie,  przez zaostrzony reżim sanitarny i pracę zdalną pracodawcy są zmuszeni do rewizji benefitów dla pracowników.

Wpłata dodatkowa do PPK

Podmiot zatrudniający może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Taka wpłata może być różnicowana ze względu na długość okresu zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym albo na podstawie postanowień regulaminu wynagrodzeń lub układu zbiorowego pracy obowiązujących w podmiocie zatrudniającym. Pracodawca może zmienić wysokość wpłaty dodatkowej lub zrezygnować z jej dokonywania w formie zmiany umowy o zarządzanie PPK. Zmieniona wysokość wpłaty dodatkowej obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została dokonana zmiana.

Dzięki możliwości finansowania wpłat dodatkowych aż do 4% wynagrodzenia, pracodawca może zatem stworzyć cały system podnoszenia i obniżania dodatkowych wpłat, w którym pracownicy są wynagradzani np. za realizację celów zawodowych czy staż pracy w firmie.

Wpłata dodatkowa do PPK może być też argumentem rekrutacyjnym, dzięki któremu łatwiej można pozyskać wartościowych pracowników. Już teraz w ogłoszeniach o pracę pracodawcy wymieniają wpłatę dodatkową do PPK jako jeden z oferowanych benefitów, zaraz obok opieki medycznej czy innych bonusów. Takie działania, to również wzmocnienie pozytywnego wizerunku pracodawcy na rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczeństwo finansowe - korzyść uniwersalna

Dodatkowa dobrowolna wpłata do PPK, którą może finansować pracodawca, to realna korzyść dla pracownika, bo daje szansę na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego w jesieni życia i w szczególnych sytuacjach życiowych (choroba, kredyt). Środki gromadzone w programie są prywatne, podlegają dziedziczeniu i w każdym momencie można z nich skorzystać - o ich przeznaczeniu i wykorzystaniu decyduje sam uczestnik.

Niski koszt dla pracodawcy

Warto pamiętać, że wpłata dodatkowa do PPK to benefit, który pracodawcę kosztuje mniej niż inne. Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający nie są bowiem wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – czyli nie nalicza się od nich składek ZUS. Dodatkowo, wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający, są kosztem uzyskania przychodów (art. 22 ust. 6bc ustawy o PIT oraz art. 15 ust. 4ga ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFR Portal PPK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA