Kategorie

PPK – jakie koszty ponoszą pracodawcy?

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
PPK – jakie koszty po stronie pracodawcy?
PPK – jakie koszty po stronie pracodawcy?
Shutterstock
PPK oznacza także koszty po stronie pracodawcy. Pracodawca musi przede wszystkim finansować wpłaty do PPK. Jaki procent wynosi wpłata pracodawcy na PPK? Sprawdź, ile w sumie wdrożenie PPK kosztuje pracodawcę.

Ile finansuje pracodawca?

Pracodawcy, którzy zapisali do PPK swoich pracowników, mają obowiązek finansowania wpłat do PPK. Łącznie pracodawca finansuje za pracownika wpłaty do PPK w wysokości od 1,5% do 4% wynagrodzenia. To zasadniczy koszt dla pracodawcy związany z PPK.

Wysokość wpłaty do PPK zależą od wynagrodzenia pracownika

Reklama

Zawarcie przez pracodawcę z instytucją finansową umowy o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, oznacza zapisanie jej do PPK. Uruchamia to obowiązki podmiotu zatrudniającego związane z dokonywaniem wpłat do PPK. Wpłaty do PPK naliczane są procentowo od wynagrodzenia uczestnika PPK.

Przez wynagrodzenie na potrzeby naliczania wpłat do PPK należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Wpłaty podstawowe do PPK finansowane przez pracodawcę

Pracodawca, który zapisze osobę zatrudnioną do PPK, jest zobowiązany do finansowania co najmniej wpłat podstawowych do PPK w wysokości 1,5% wynagrodzenia tej osoby. Niezależnie od tego, na podstawie jakiego rodzaju umowy zatrudniony jest uczestnik PPK (np. w ramach umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej), podmiot go zatrudniający powinien naliczać od wypłacanego mu wynagrodzenia wpłatę podstawową do PPK w wysokości 1,5%. Taka sama zasada obowiązuje niezależnie od wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje osoba zatrudniona. Zarówno uczestnik PPK zarabiający niewiele, jak też otrzymujący wysokie wynagrodzenie, otrzymuje na rachunek PPK wpłatę w wysokości 1,5% wynagrodzenia - tytułem wpłaty podstawowej finansowanej przez pracodawcę. Jednak, o ile wysokość procentowa wpłaty nie ulega zmianie, to jednak sama wartość wpłaty jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia – im jest wyższe, tym wartość wpłaty do PPK jest wyższa.

Wpłaty dodatkowe do PPK finansowane przez pracodawcę

Pracodawca ma również możliwość zadeklarowania wpłat dodatkowych do PPK w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. To oznacza, że może poprzestać na finansowaniu jedynie wpłat podstawowych do PPK - w wysokości 1,5% wynagrodzenia albo zdecydować, że będzie finansował również wpłaty dodatkowe w określonej przez niego wysokości. Wpłaty dodatkowe nie mogą być jednak wyższe niż 2,5% wynagrodzenia. Pracodawca może ustalić jednakowe wpłaty dodatkowe dla wszystkich swoich pracowników. Może je też różnicować - albo ze względu na staż pracowników, albo na podstawie innych kryteriów wskazanych w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy. Nie jest natomiast dopuszczalne różnicowanie wpłat dodatkowych do PPK np. w taki sposób, że będzie stosowany różny procent tych wpłat dla osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia oraz osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę.

Pozostałe koszty pracodawcy związane z PPK

Pracodawcy uruchamiający PPK czasami są zobowiązani do zapłaty za dostosowanie swojego systemu kadrowo-płacowego do obsługi PPK, w sposób niezbędny do sprawnego zapisywania pracowników do PPK i prawidłowego naliczania wpłat do PPK. Dodatkowym kosztem pracodawcy związanym z PPK może być również wynagrodzenie osoby obsługującej PPK w firmie. Z doświadczeń pracodawców, którzy już wdrożyli PPK, wynika, że taka osoba poświęca na obsługę PPK ok. 3-4 godzin miesięcznie.

Bezkosztowe zawarcie umowy o zarządzanie PPK

Pracodawca nie ponosi jednak żadnych kosztów z tytułu zawarcia umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową. Zawarcie tej umowy, która tworzy PPK, jest dla pracodawcy całkowicie bezpłatne. Pracodawca nie płaci też za zarządzanie środkami gromadzonymi w PPK. Opłaty te leżą po stronie uczestników PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?