REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – jakie koszty ponoszą pracodawcy?

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
PPK – jakie koszty po stronie pracodawcy?
PPK – jakie koszty po stronie pracodawcy?
Shutterstock

REKLAMA

PPK oznacza także koszty po stronie pracodawcy. Pracodawca musi przede wszystkim finansować wpłaty do PPK. Jaki procent wynosi wpłata pracodawcy na PPK? Sprawdź, ile w sumie wdrożenie PPK kosztuje pracodawcę.

Ile finansuje pracodawca?

Pracodawcy, którzy zapisali do PPK swoich pracowników, mają obowiązek finansowania wpłat do PPK. Łącznie pracodawca finansuje za pracownika wpłaty do PPK w wysokości od 1,5% do 4% wynagrodzenia. To zasadniczy koszt dla pracodawcy związany z PPK.

Wysokość wpłaty do PPK zależą od wynagrodzenia pracownika

Zawarcie przez pracodawcę z instytucją finansową umowy o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, oznacza zapisanie jej do PPK. Uruchamia to obowiązki podmiotu zatrudniającego związane z dokonywaniem wpłat do PPK. Wpłaty do PPK naliczane są procentowo od wynagrodzenia uczestnika PPK.

Przez wynagrodzenie na potrzeby naliczania wpłat do PPK należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Wpłaty podstawowe do PPK finansowane przez pracodawcę

Pracodawca, który zapisze osobę zatrudnioną do PPK, jest zobowiązany do finansowania co najmniej wpłat podstawowych do PPK w wysokości 1,5% wynagrodzenia tej osoby. Niezależnie od tego, na podstawie jakiego rodzaju umowy zatrudniony jest uczestnik PPK (np. w ramach umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej), podmiot go zatrudniający powinien naliczać od wypłacanego mu wynagrodzenia wpłatę podstawową do PPK w wysokości 1,5%. Taka sama zasada obowiązuje niezależnie od wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymuje osoba zatrudniona. Zarówno uczestnik PPK zarabiający niewiele, jak też otrzymujący wysokie wynagrodzenie, otrzymuje na rachunek PPK wpłatę w wysokości 1,5% wynagrodzenia - tytułem wpłaty podstawowej finansowanej przez pracodawcę. Jednak, o ile wysokość procentowa wpłaty nie ulega zmianie, to jednak sama wartość wpłaty jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia – im jest wyższe, tym wartość wpłaty do PPK jest wyższa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpłaty dodatkowe do PPK finansowane przez pracodawcę

Pracodawca ma również możliwość zadeklarowania wpłat dodatkowych do PPK w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. To oznacza, że może poprzestać na finansowaniu jedynie wpłat podstawowych do PPK - w wysokości 1,5% wynagrodzenia albo zdecydować, że będzie finansował również wpłaty dodatkowe w określonej przez niego wysokości. Wpłaty dodatkowe nie mogą być jednak wyższe niż 2,5% wynagrodzenia. Pracodawca może ustalić jednakowe wpłaty dodatkowe dla wszystkich swoich pracowników. Może je też różnicować - albo ze względu na staż pracowników, albo na podstawie innych kryteriów wskazanych w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy. Nie jest natomiast dopuszczalne różnicowanie wpłat dodatkowych do PPK np. w taki sposób, że będzie stosowany różny procent tych wpłat dla osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia oraz osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę.

Pozostałe koszty pracodawcy związane z PPK

Pracodawcy uruchamiający PPK czasami są zobowiązani do zapłaty za dostosowanie swojego systemu kadrowo-płacowego do obsługi PPK, w sposób niezbędny do sprawnego zapisywania pracowników do PPK i prawidłowego naliczania wpłat do PPK. Dodatkowym kosztem pracodawcy związanym z PPK może być również wynagrodzenie osoby obsługującej PPK w firmie. Z doświadczeń pracodawców, którzy już wdrożyli PPK, wynika, że taka osoba poświęca na obsługę PPK ok. 3-4 godzin miesięcznie.

Bezkosztowe zawarcie umowy o zarządzanie PPK

Pracodawca nie ponosi jednak żadnych kosztów z tytułu zawarcia umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową. Zawarcie tej umowy, która tworzy PPK, jest dla pracodawcy całkowicie bezpłatne. Pracodawca nie płaci też za zarządzanie środkami gromadzonymi w PPK. Opłaty te leżą po stronie uczestników PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

  Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

  REKLAMA

  Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

  Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

  Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

  W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

  Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

  Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

  Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

  Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

  REKLAMA

  Przemoc seksualna w miejscu pracy

  Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  REKLAMA