REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
pracownik pracodawca szef przełożony wniosek o urlop wypoczynkowy urlop bezpłatny prośba
Kiedy pracodawca może nie udzielić urlopu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Mimo to możliwe są liczne sytuacje, gdy pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe? Przedstawiamy najczęściej spotykane sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.
rozwiń >

Urlop wypoczynkowy

Na wstępie przypomnijmy sobie podstawowe zasady dotyczące prawa do urlopu wypoczynkowego i jego wymiaru. Otóż osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do tego urlopu.

REKLAMA

Autopromocja

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy pracownika. Pracownik zatrudniony na cały etat, którego staż pracy:

  • jest krótszy niż 10 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni;
  • wynosi co najmniej 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Inaczej ustala się urlop w przypadku pracownik podejmującego pierwszą pracę w życiu. Pracownik taki, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Plan urlopów nie jest nienaruszalny

Co do zasady urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan ten ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. W tym celu pracownicy wskazują preferowane terminy skorzystania z urlopu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo że plan urlopów jest niezbędny dla zapewnienia prawidłowej organizacji pracy i wiąże pracodawcę oraz pracowników w zakresie zawartych w nim postanowień, nie zawsze będzie możliwa jego niezakłócona realizacja. Pracodawca może bowiem odmówić zaplanowanego urlopu. Uwzględnienie konkretnych propozycji urlopowych będzie możliwe, jeżeli nie będą one kolidowały z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy w przedsiębiorstwie.

Przykład

W planie urlopów pracownik, zatrudniony jako jeden z dwóch inżynierów nadzorujących procesy technologiczne w firmie, zaplanował urlop na okres od 13 do 24 maja. W związku z tym złożył wniosek urlopowy. Pracodawca jednak odmówił mu udzielenia urlopu w zaplanowanym terminie, uzasadniając to koniecznością jego obecności w zakładzie pracy po rozwiązaniu umowy o pracę z drugim inżynierem.

Wyczerpanie puli dni urlopu należnego na dany rok

Oczywiste jest, że pracodawca odmówi udzielenia urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który wykorzystał w danym roku urlop w pełnym wymiarze. Pracodawca nie udzieli urlopu także wtedy, gdy pracownik zaproponuje, że skorzysta z dni wypoczynku na konto urlopu, który będzie przysługiwał w roku przyszłym.

Przykład

Pracownik wykorzystał już cały należny urlop wypoczynkowy na 2024 r. Pracownik jednak zaplanował wyjazd z rodziną od czwartku, 30 maja, a więc od Święta Bożego Ciała do niedzieli, 2 czerwca. Złożył pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu na piątek 31 maja. Pracodawca odmówił ze względu na wykorzystanie przez pracownika całego urlopu. Odmówił też udzielenia urlopu na konto urlopu należnego w 2025 r. 

Pierwsza praca, pierwszy urlop

W roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął pierwszą pracę w życiu, uzyskuje on prawo do cząstkowego urlopu z upływem każdego miesiąca pracy. Za każdy miesiąc przysługuje mu bowiem 1/12 z 20 lub 26 dni. 

Pracownik, który złożył wniosek o udzielenie urlopu przed upływem miesiąca pracy, może się spodziewać, że pracodawca odmówi mu udzielenia urlopu.

Przykład

Pracownik został zatrudniony po raz pierwszy w życiu od 1 maja 2024 r. 27 maja złożył wniosek o udzieleniu mu urlopu w dniu 31 maja. Pracodawca nie zgodził się na urlop, ponieważ nie upłynął jeszcze miesiąc pracy nowego pracownika.

Urlop „użyczony” przez innego pracownika

Prawo do urlopu jest prawem osobistym przysługującym konkretnemu pracownikowi. Nie ma możliwości zbycia czy przeniesienia urlopu na inną osobę. W sytuacji, gdyby pracownik porozumiał się z innym zatrudnionym w sprawie przeniesienia na niego prawa do urlopu – nawet pojedynczych dni urlopu – umowne ustalenia byłyby nieważne i pracodawca takiego urlopu nie ma prawa udzielić.

Przykład

Pracownik wykorzystał całą należną na dany rok pulę urlopu wypoczynkowego. Z tego powodu umówił się z innym pracownikiem, że tamten odstąpi mu 1 dzień urlopu. Pracownicy zwrócili się do pracodawcy z propozycją udzielenia urlopu z puli jednego pracownika innemu. Pracodawca odmówił, bowiem pomysł pracowników jest niemożliwy do zaakceptowania i niezgodny z przepisami prawa pracy.

Odmowa udzielenia urlopu na żądanie

W ciągu roku kalendarzowego pracownik może skorzystać łącznie z 4 dni urlopu na żądanie. Dni tego urlopu odliczane są od liczby dni urlopu wypoczynkowego.

Panuje powszechne przekonanie, że urlopu na żądanie pracodawca jest zobowiązany udzielić. Nie jest to prawda, bowiem pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że udzielenie urlopu będzie niemożliwe.

Przykład

W przedsiębiorstwie miała miejsce duża awaria. Pracownik, który jest niezbędny do usunięcia skutków awarii, wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o urlop na żądanie. Pracodawca odmówił, gdyż  nie miał możliwości zastąpienia pracownika.

Podstawa prawna:

  • art. 152, art. 153, art. 154, art. 163, art. 1672 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

REKLAMA

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

SN: Kto dostaje podwyżkę przez staż pracy? Ty masz 6 lat. Kolega 15 lat. Koleżanka 10 lat stażu. Jaka pensja? Co z urlopem?

Staż pracy, to źródło konfliktów w firmach. Pracownik ma 6 lat stażu pracy i zarabia miesięcznie 1000 zł mniej od starszego pracownika (15 lat stażu). Ale obaj wykonują te same czynności. Jest tu dyskryminacja, czy nie? Albo odwrotna sytuacja. Pracownik ma staż pracy o np. 8 lat więcej od kolegów (na tym samym stanowisku pracy). Ale zarabia tyle samo co oni. Co zrobi sąd z pozwami pracowników domagających się wyrównania pensji?

1 października ruszył program Aktywny Rodzic. W ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50000 wniosków o świadczenie

Rodzice dzieci w wieku do trzech lat mogą składać wnioski na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu. Nabór wniosków ruszył 1 października 2024 r. i w ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50 tys. wniosków o świadczenie.

REKLAMA

Benefity pozapłacowe jako kluczowy element employer brandingu. Dlaczego warto inwestować w świadczenia dla pracowników?

W dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, pracodawcy poszukują skutecznych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów. W obliczu rosnącej konkurencji, nie wystarcza już tylko atrakcyjne wynagrodzenie – kluczowym elementem strategii employer brandingu stają się benefity pozapłacowe. Te dodatkowe świadczenia wpływają na satysfakcję, zaangażowanie oraz lojalność pracowników, a także przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie benefity warto oferować oraz jakie korzyści wynikają z ich implementacji.

Już można składać wnioski do ZUS. Nowe świadczenia od 500 zł do 1900 zł

Ruszył program Aktywny Rodzic. Jest to program wsparcia finansowego dla rodziców dzieci do lat 3. Od 1 października można składać do ZUS wnioski o nowe świadczenia.

REKLAMA