REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
pracownik pracodawca szef przełożony wniosek o urlop wypoczynkowy urlop bezpłatny prośba
Kiedy pracodawca może nie udzielić urlopu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Mimo to możliwe są liczne sytuacje, gdy pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe? Przedstawiamy najczęściej spotykane sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.
rozwiń >

Urlop wypoczynkowy

Na wstępie przypomnijmy sobie podstawowe zasady dotyczące prawa do urlopu wypoczynkowego i jego wymiaru. Otóż osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do tego urlopu.

REKLAMA

Autopromocja

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy pracownika. Pracownik zatrudniony na cały etat, którego staż pracy:

  • jest krótszy niż 10 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni;
  • wynosi co najmniej 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Inaczej ustala się urlop w przypadku pracownik podejmującego pierwszą pracę w życiu. Pracownik taki, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Plan urlopów nie jest nienaruszalny

Co do zasady urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan ten ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. W tym celu pracownicy wskazują preferowane terminy skorzystania z urlopu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo że plan urlopów jest niezbędny dla zapewnienia prawidłowej organizacji pracy i wiąże pracodawcę oraz pracowników w zakresie zawartych w nim postanowień, nie zawsze będzie możliwa jego niezakłócona realizacja. Pracodawca może bowiem odmówić zaplanowanego urlopu. Uwzględnienie konkretnych propozycji urlopowych będzie możliwe, jeżeli nie będą one kolidowały z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy w przedsiębiorstwie.

Przykład

W planie urlopów pracownik, zatrudniony jako jeden z dwóch inżynierów nadzorujących procesy technologiczne w firmie, zaplanował urlop na okres od 13 do 24 maja. W związku z tym złożył wniosek urlopowy. Pracodawca jednak odmówił mu udzielenia urlopu w zaplanowanym terminie, uzasadniając to koniecznością jego obecności w zakładzie pracy po rozwiązaniu umowy o pracę z drugim inżynierem.

Wyczerpanie puli dni urlopu należnego na dany rok

Oczywiste jest, że pracodawca odmówi udzielenia urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który wykorzystał w danym roku urlop w pełnym wymiarze. Pracodawca nie udzieli urlopu także wtedy, gdy pracownik zaproponuje, że skorzysta z dni wypoczynku na konto urlopu, który będzie przysługiwał w roku przyszłym.

Przykład

Pracownik wykorzystał już cały należny urlop wypoczynkowy na 2024 r. Pracownik jednak zaplanował wyjazd z rodziną od czwartku, 30 maja, a więc od Święta Bożego Ciała do niedzieli, 2 czerwca. Złożył pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu na piątek 31 maja. Pracodawca odmówił ze względu na wykorzystanie przez pracownika całego urlopu. Odmówił też udzielenia urlopu na konto urlopu należnego w 2025 r. 

Pierwsza praca, pierwszy urlop

W roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął pierwszą pracę w życiu, uzyskuje on prawo do cząstkowego urlopu z upływem każdego miesiąca pracy. Za każdy miesiąc przysługuje mu bowiem 1/12 z 20 lub 26 dni. 

Pracownik, który złożył wniosek o udzielenie urlopu przed upływem miesiąca pracy, może się spodziewać, że pracodawca odmówi mu udzielenia urlopu.

Przykład

Pracownik został zatrudniony po raz pierwszy w życiu od 1 maja 2024 r. 27 maja złożył wniosek o udzieleniu mu urlopu w dniu 31 maja. Pracodawca nie zgodził się na urlop, ponieważ nie upłynął jeszcze miesiąc pracy nowego pracownika.

Urlop „użyczony” przez innego pracownika

Prawo do urlopu jest prawem osobistym przysługującym konkretnemu pracownikowi. Nie ma możliwości zbycia czy przeniesienia urlopu na inną osobę. W sytuacji, gdyby pracownik porozumiał się z innym zatrudnionym w sprawie przeniesienia na niego prawa do urlopu – nawet pojedynczych dni urlopu – umowne ustalenia byłyby nieważne i pracodawca takiego urlopu nie ma prawa udzielić.

Przykład

Pracownik wykorzystał całą należną na dany rok pulę urlopu wypoczynkowego. Z tego powodu umówił się z innym pracownikiem, że tamten odstąpi mu 1 dzień urlopu. Pracownicy zwrócili się do pracodawcy z propozycją udzielenia urlopu z puli jednego pracownika innemu. Pracodawca odmówił, bowiem pomysł pracowników jest niemożliwy do zaakceptowania i niezgodny z przepisami prawa pracy.

Odmowa udzielenia urlopu na żądanie

W ciągu roku kalendarzowego pracownik może skorzystać łącznie z 4 dni urlopu na żądanie. Dni tego urlopu odliczane są od liczby dni urlopu wypoczynkowego.

Panuje powszechne przekonanie, że urlopu na żądanie pracodawca jest zobowiązany udzielić. Nie jest to prawda, bowiem pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że udzielenie urlopu będzie niemożliwe.

Przykład

W przedsiębiorstwie miała miejsce duża awaria. Pracownik, który jest niezbędny do usunięcia skutków awarii, wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o urlop na żądanie. Pracodawca odmówił, gdyż  nie miał możliwości zastąpienia pracownika.

Podstawa prawna:

  • art. 152, art. 153, art. 154, art. 163, art. 1672 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Młody nauczyciel nie ma dodatku do pensji 1183 zł brutto. Dlatego 20 000 z nich odeszło, a wróciło 60 000 emerytów (i blisko emerytury)? Bez znaczenia podwyżki pensji nauczycieli?

W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 nauczycieli. Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel-emeryt ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Tego dodatku w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

REKLAMA

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

REKLAMA

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

REKLAMA