REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Skoczeń
Ekspert PFR Portal PPK
Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK - czy będzie podział?
Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK - czy będzie podział?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa były małżonek uczestnika PPK będzie mieć dostęp do środków zgromadzonych w PPK przez swego byłego małżonka?

Rozwód a środki z PPK

Były małżonek, w związku z podziałem majątku wspólnego, może otrzymać część środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK. Środki gromadzone na rachunku PPK uczestnika tego systemu w czasie trwania małżeństwa co do zasady stanowią majątek wspólny małżonków. Wraz z podziałem tego majątku, podziałowi podlegają także środki w PPK. Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342) przewiduje trzy sposoby przekazania środków, które - po podziale majątku wspólnego - przypadną byłemu małżonkowi uczestnika PPK.

REKLAMA

Wypłata transferowa na rachunek PPK

Pierwszym z tych sposobów jest wypłata transferowa na rachunek PPK byłego małżonka uczestnika. Wypłata transferowa powoduje przeniesienie środków między rachunkami PPK byłych małżonków, w części przypadającej każdemu z nich. W takim przypadku środki są przenoszone na rachunek PPK byłego małżonka i są traktowane jak pozostałe środki zgromadzone na tym rachunku przez uczestnika PPK. Można zatem np. skorzystać z nich w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie na zakup mieszkania czy w razie poważnego zachorowania bądź wypłacić je w innym momencie, zgodnie z wolą uczestnika PPK i ustawą o pracowniczych planach kapitałowych. Inaczej postępuje się w sytuacji, gdy były małżonek nie jest uczestnikiem PPK.

Wypłata transferowa na rachunek terminowej lokaty

Jeżeli były małżonek nie jest uczestnikiem PPK, środki mogą zostać przekazane mu w formie wypłaty transferowej - na wskazany przez niego rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej lub rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, pod warunkiem wypłaty tych środków po osiągnięciu przez byłego małżonka uczestnika PPK 60. roku życia. Oznacza to, że – w razie skorzystania z tego rozwiązania - wypłata środków ze wskazanej wyżej lokaty będzie mogła nastąpić na zasadach takich, jakie stosuje się do wypłaty środków z PPK po ukończeniu przez uczestnika 60. roku życia. Były małżonek będzie mógł w szczególności wypłacić ze wskazanej wyżej lokaty jednorazowo 25% środków, a pozostałe 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach, dzięki czemu uniknie konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli wypłata tych środków nastąpi przed ukończeniem przez niego 60. roku życia, zastosowanie będą miały zasady opisane poniżej.

Skutki zwrotu - przed 60. rokiem życia

Innym dopuszczalnym sposobem przekazania środków byłemu małżonkowi w sytuacji, gdy nie jest on uczestnikiem PPK, jest „zwrot w formie pieniężnej”. Oznacza to, że przysługująca mu kwota zostanie przekazana na jego rachunek bankowy z możliwością swobodnego dysponowania.   

W takim przypadku, jeśli były małżonek nie ukończył 60. roku życia i ma konto ubezpieczonego w ZUS, na rachunek wskazany przez ZUS zostanie przekazane 30 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę uczestnika PPK (w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego), a pozostałe 70 proc. zostanie pomniejszone o należny podatek dochodowy od osób fizycznych. Informacja o tych 30 proc. zostanie zaewidencjonowana na koncie ubezpieczonego w ZUS. Jeśli były małżonek nie posiada konta ubezpieczonego w ZUS, środki w wysokości 30 proc. z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również środki z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka uczestnika PPK, zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy.

Natomiast - oprócz 70 proc. środków z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę - środki z wpłat sfinansowanych przez uczestnika PPK, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego, po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku dochodowego od osób fizycznych, zostaną przekazane byłemu małżonkowi uczestnika PPK na rachunek bankowy. Kwota zwrotu zostanie pomniejszona o 19% podatku od zysków kapitałowych, wypracowanych przez zwracane środki.

Potrącenia, o których mowa powyżej, nie będą miały miejsca w przypadku, gdy były małżonek uczestnika PPK, uprawniony do otrzymania zwrotu, nabył prawo do emerytury.

Opisane wyżej zasady dotyczące podziału środków z PPK po ustaniu małżeństwa stosuje się odpowiednio w razie ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa uczestnika PPK albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej między uczestnikiem PPK a jego małżonkiem. Są to jedyne sytuacje, gdy małżonek uczestnika PPK może otrzymać zwrot środków lub wypłatę transferową z PPK swego małżonka w czasie trwania małżeństwa.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

Urlop wychowawczy oraz obniżony wymiar czasu pracy. Od kiedy przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracownika przysługującym w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym bądź korzystania przez pracownika z obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę. A jeżeli tak to od kiedy obowiązuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę?

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Święto Pracy to dobry moment by przyjrzeć się wypadkom przy pracy. Ile było wypadków przy pracy w 2024? Jakie są przyczyny wypadków przy pracy? Jak zwalczać wypadkom przy pracy?

Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

REKLAMA

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

REKLAMA

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

REKLAMA