Kategorie

Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK

Łukasz Skoczeń
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Rozwód lub unieważnienie małżeństwa a środki z PPK - czy będzie podział?
shutterstock
Czy po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa były małżonek uczestnika PPK będzie mieć dostęp do środków zgromadzonych w PPK przez swego byłego małżonka?

Rozwód a środki z PPK

Były małżonek, w związku z podziałem majątku wspólnego, może otrzymać część środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK. Środki gromadzone na rachunku PPK uczestnika tego systemu w czasie trwania małżeństwa co do zasady stanowią majątek wspólny małżonków. Wraz z podziałem tego majątku, podziałowi podlegają także środki w PPK. Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342) przewiduje trzy sposoby przekazania środków, które - po podziale majątku wspólnego - przypadną byłemu małżonkowi uczestnika PPK.

Wypłata transferowa na rachunek PPK

Pierwszym z tych sposobów jest wypłata transferowa na rachunek PPK byłego małżonka uczestnika. Wypłata transferowa powoduje przeniesienie środków między rachunkami PPK byłych małżonków, w części przypadającej każdemu z nich. W takim przypadku środki są przenoszone na rachunek PPK byłego małżonka i są traktowane jak pozostałe środki zgromadzone na tym rachunku przez uczestnika PPK. Można zatem np. skorzystać z nich w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie na zakup mieszkania czy w razie poważnego zachorowania bądź wypłacić je w innym momencie, zgodnie z wolą uczestnika PPK i ustawą o pracowniczych planach kapitałowych. Inaczej postępuje się w sytuacji, gdy były małżonek nie jest uczestnikiem PPK.

Wypłata transferowa na rachunek terminowej lokaty

Jeżeli były małżonek nie jest uczestnikiem PPK, środki mogą zostać przekazane mu w formie wypłaty transferowej - na wskazany przez niego rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej lub rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, pod warunkiem wypłaty tych środków po osiągnięciu przez byłego małżonka uczestnika PPK 60. roku życia. Oznacza to, że – w razie skorzystania z tego rozwiązania - wypłata środków ze wskazanej wyżej lokaty będzie mogła nastąpić na zasadach takich, jakie stosuje się do wypłaty środków z PPK po ukończeniu przez uczestnika 60. roku życia. Były małżonek będzie mógł w szczególności wypłacić ze wskazanej wyżej lokaty jednorazowo 25% środków, a pozostałe 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach, dzięki czemu uniknie konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli wypłata tych środków nastąpi przed ukończeniem przez niego 60. roku życia, zastosowanie będą miały zasady opisane poniżej.

Skutki zwrotu - przed 60. rokiem życia

Innym dopuszczalnym sposobem przekazania środków byłemu małżonkowi w sytuacji, gdy nie jest on uczestnikiem PPK, jest „zwrot w formie pieniężnej”. Oznacza to, że przysługująca mu kwota zostanie przekazana na jego rachunek bankowy z możliwością swobodnego dysponowania.   

Reklama

W takim przypadku, jeśli były małżonek nie ukończył 60. roku życia i ma konto ubezpieczonego w ZUS, na rachunek wskazany przez ZUS zostanie przekazane 30 proc. środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę uczestnika PPK (w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego), a pozostałe 70 proc. zostanie pomniejszone o należny podatek dochodowy od osób fizycznych. Informacja o tych 30 proc. zostanie zaewidencjonowana na koncie ubezpieczonego w ZUS. Jeśli były małżonek nie posiada konta ubezpieczonego w ZUS, środki w wysokości 30 proc. z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy.

Również środki z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego na byłego małżonka uczestnika PPK, zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy.

Natomiast - oprócz 70 proc. środków z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę - środki z wpłat sfinansowanych przez uczestnika PPK, w części przypadającej w wyniku podziału majątku wspólnego, po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku dochodowego od osób fizycznych, zostaną przekazane byłemu małżonkowi uczestnika PPK na rachunek bankowy. Kwota zwrotu zostanie pomniejszona o 19% podatku od zysków kapitałowych, wypracowanych przez zwracane środki.

Potrącenia, o których mowa powyżej, nie będą miały miejsca w przypadku, gdy były małżonek uczestnika PPK, uprawniony do otrzymania zwrotu, nabył prawo do emerytury.

Opisane wyżej zasady dotyczące podziału środków z PPK po ustaniu małżeństwa stosuje się odpowiednio w razie ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa uczestnika PPK albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej między uczestnikiem PPK a jego małżonkiem. Są to jedyne sytuacje, gdy małżonek uczestnika PPK może otrzymać zwrot środków lub wypłatę transferową z PPK swego małżonka w czasie trwania małżeństwa.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?