REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracodawca musi przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Terminy przystąpienia do PPK są uzależnione od liczby osób zatrudnianych przez daną firmę. Najwięksi pracodawcy już wybrali instytucje finansowe zarządzające PPK i dokonują wpłat na konta pracowników będących uczestnikami programu. Teraz czas na średnie i mniejsze firmy. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group zapewnia, że szybsze zawarcie umów o zarządzanie PPK umożliwi sprawne i bezproblemowe wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmach.

Czym w skrócie jest PPK?

PPK to skrót od Pracowniczych Planów Kapitałowych, które stanowią program długoterminowego oszczędzania. Niektórzy nazywają to oszczędzaniem na emeryturę, bowiem środki zgromadzone w ramach PPK mogą być wypłacone po osiągnięciu 60. roku życia. Nie wiążą się one jednak w żaden sposób z emeryturą. Nie ma też konieczności wypłaty po ukończeniu 60 lat. Co do zasady można to zrobić w dowolnym momencie.

Autopromocja

PPK to odpowiedź na starzejące się społeczeństwo i ryzyko ubóstwa emerytalnego Polaków. Program ma zapewnić dodatkowe pieniądze niezbędne do godnego życia na emeryturze. PPK oferowane jest przez 20 instytucji finansowych spełniających szereg rygorystycznych wymagań, a wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa gromadzonych środków. Compensa Życie, jedyny w tym gronie ubezpieczyciel, oprócz standardowej oferty zapewnia oszczędzającym w PPK dodatkową ochronę ubezpieczeniową.

Polecamy artykuł: Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy

Jak przystąpić do PPK?

Do PPK  w wieku od 18. roku życia mogą przystąpić:

  • osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (a więc pracownicy),
  • nakładcy,
  • pracujący członkowie spółdzielni,
  • zleceniobiorcy,
  • członkowie rad nadzorczych.

Aby osoby te mogły przystąpić do oszczędzania, podmiot je zatrudniający musi wdrożyć PPK. Po wprowadzeniu programu zostaną one automatycznie zapisane. Każdy może oczywiście zrezygnować z programu, podpisując deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co istotne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do oszczędzania. W takim przypadku podpisuje się wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Wyjątkiem od automatycznego zapisu jest przystąpienie do programu osoby, która ukończyła 55 lat, ale nie ma więcej niż 70 lat. Może ona w dowolnym momencie przystąpić do PPK, podpisując wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Nie jest więc automatycznie zapisywana razem z innymi zatrudnionymi w danym podmiocie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy artykuł: Jak krok po kroku przystąpić do PPK?

Terminy rozpoczęcia stosowania ustawy o PPK

Terminy wdrażania PPK przedstawiają się następująco:

  1. 1 lipca 2019 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób,
  2. 1 stycznia 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób,
  3. 1 lipca 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,
  4. 1 stycznia 2021 r. dla pozostałych podmiotów zatrudniających oraz jednostek sektora finansów publicznych.

Od wyżej wskazanych dat ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zaczyna być stosowana w stosunku do wymienionych podmiotów. Jednak nie są to daty, od których osoby zatrudnione w danym podmiocie rozpoczynają oszczędzanie na rachunku PPK. W tym celu niezbędne jest jeszcze podpisanie przez pracodawcę z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz uczestników PPK, a więc osób zatrudnionych.

Dla ustalenia terminu wdrażania PPK w danej firmie niezwykle ważne jest prawidłowe obliczenie stanu zatrudnienia. Stan zatrudnienia w zależności od wymienionych grup podmiotów wyznacza się na podstawie innej daty:

  1. podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób – 31 grudnia 2018 r.
  2. podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób – 30 czerwca 2019 r.
  3. podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób – 31 grudnia 2019 r.
  4. pozostałe podmioty zatrudniające oraz jednostki sektora finansów publicznych – brak.

Terminy wdrażania PPK

Fazy wdrażania PPK

Stan zatrudnienia

Ostateczny termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Ostateczny termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK

  1. 1 lipca 2019 r.

co najmniej 250 osób na dzień 31 grudnia 2018 r.

25 października 2019 r.

12 listopada 2019 r.

  1. 1 stycznia 2020 r.

co najmniej 50 osób na dzień 30 czerwca 2019 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

  1. 1 lipca 2020 r.

co najmniej 20 osób na dzień 31 grudnia 2019 r.

27 października 2020 r.

10 listopada 2020 r.

  1. 1 stycznia 2021 r.

co najmniej 1 osoba

23 kwietnia 2021 r.

10 maja 2021 r.

sektor publiczny (nie ma znaczenia liczba osób zatrudnionych)

26 marca 2021 r.

10 kwietnia 2021 r.

Najwięksi pracodawcy, a więc ci zatrudniający co najmniej 250 osób, rozpoczęli proces przystępowania do PPK 1 lipca 2019 r. Taką metodę polegającą na pierwszeństwie dużych firm przyjęły także inne państwa, w których funkcjonują podobne programy długoterminowego oszczędzania m.in. Wielka Brytania. W przypadku tych podmiotów ostateczny termin podpisania umowy o zarządzanie PPK przypadał na 25 października 2019 r., a umowy o prowadzenie PPK – 12 listopada 2020 r.

Natomiast dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób terminy nieco się zmieniły. Wszystko to za sprawą epidemii koronawirusa. Proces przystępowania do programu rozpoczął się 1 stycznia 2020 r. Dnia 31 marca 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa covidowa) wydłużyła terminy na wybór instytucji finansowej i podpisanie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Zostały one zrównane z datami podpisania wymienionych umów przez kolejną grupę podmiotów zatrudniających, a więc firmy zatrudniające co najmniej 20 osób.

W praktyce II i III faza wdrażania PPK finalizują się w tym samym czasie. Maksymalny termin na wybór instytucji finansowej oraz podpisanie umowy o zarządzanie PPK to 27 października 2020 r. Natomiast umowa o prowadzenie PPK musi zostać zawarta do 10 listopada 2020 r.

IV faza wdrażania PPK dotyczy:

  1. podmiotów zatrudniających co najmniej 1 osobę oraz
  2. jednostek sektora finansów publicznych.

Podmioty zatrudniające co najmniej 1 osobę powinny zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 23 kwietnia 2021 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 r. Tymczasem jednostki sektora finansów publicznych mają na to krótszy czas - odpowiednio do 26 marca i 10 kwietnia 2021 r.

Obowiązek przystąpienia do PPK

Tej jesieni ogromna liczba pracodawców musi wywiązać się z obowiązku przystąpienia do PPK i umożliwienia oszczędzania w programie zatrudnionym osobom. Instytucje finansowe również będą miały w związku z tym dużo pracy. Co jeśli nie wszyscy zdążą na czas? Zgodnie z art. 106 ustawy o PPK niezawarcie umowy o zarządzanie PPK grozi karą grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego. Z kolei niezawarcie umowy o prowadzenie PPK podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 1 000 000 zł.

Compensa Życie zapewnia jednak, że proces przystępowania do PPK za jej pośrednictwem nastąpi sprawnie i bezproblemowo. Zaprasza do kontaktu bezpośrednio z opiekunem firmy w Compensie lub z Biurem PPK. Eksperci Compensy Życie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą we wprowadzeniu PPK w każdej firmie.

Zapraszamy do kontaktu: https://www.compensa.pl/ppk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA