Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Czym w skrócie jest PPK?
PPK to skrót od Pracowniczych Planów Kapitałowych, które stanowią program długoterminowego oszczędzania. Niektórzy nazywają to oszczędzaniem na emeryturę, bowiem środki zgromadzone w ramach PPK mogą być wypłacone po osiągnięciu 60. roku życia. Nie wiążą się one jednak w żaden sposób z emeryturą. Nie ma też konieczności wypłaty po ukończeniu 60 lat. Co do zasady można to zrobić w dowolnym momencie.
REKLAMA
PPK to odpowiedź na starzejące się społeczeństwo i ryzyko ubóstwa emerytalnego Polaków. Program ma zapewnić dodatkowe pieniądze niezbędne do godnego życia na emeryturze. PPK oferowane jest przez 20 instytucji finansowych spełniających szereg rygorystycznych wymagań, a wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa gromadzonych środków. Compensa Życie, jedyny w tym gronie ubezpieczyciel, oprócz standardowej oferty zapewnia oszczędzającym w PPK dodatkową ochronę ubezpieczeniową.
Polecamy artykuł: Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy
Jak przystąpić do PPK?
Do PPK w wieku od 18. roku życia mogą przystąpić:
- osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (a więc pracownicy),
- nakładcy,
- pracujący członkowie spółdzielni,
- zleceniobiorcy,
- członkowie rad nadzorczych.
Aby osoby te mogły przystąpić do oszczędzania, podmiot je zatrudniający musi wdrożyć PPK. Po wprowadzeniu programu zostaną one automatycznie zapisane. Każdy może oczywiście zrezygnować z programu, podpisując deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co istotne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do oszczędzania. W takim przypadku podpisuje się wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Wyjątkiem od automatycznego zapisu jest przystąpienie do programu osoby, która ukończyła 55 lat, ale nie ma więcej niż 70 lat. Może ona w dowolnym momencie przystąpić do PPK, podpisując wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Nie jest więc automatycznie zapisywana razem z innymi zatrudnionymi w danym podmiocie.
Polecamy artykuł: Jak krok po kroku przystąpić do PPK?
Terminy rozpoczęcia stosowania ustawy o PPK
Terminy wdrażania PPK przedstawiają się następująco:
- 1 lipca 2019 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób,
- 1 stycznia 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób,
- 1 lipca 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,
- 1 stycznia 2021 r. dla pozostałych podmiotów zatrudniających oraz jednostek sektora finansów publicznych.
Od wyżej wskazanych dat ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zaczyna być stosowana w stosunku do wymienionych podmiotów. Jednak nie są to daty, od których osoby zatrudnione w danym podmiocie rozpoczynają oszczędzanie na rachunku PPK. W tym celu niezbędne jest jeszcze podpisanie przez pracodawcę z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz uczestników PPK, a więc osób zatrudnionych.
Dla ustalenia terminu wdrażania PPK w danej firmie niezwykle ważne jest prawidłowe obliczenie stanu zatrudnienia. Stan zatrudnienia w zależności od wymienionych grup podmiotów wyznacza się na podstawie innej daty:
- podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób – 31 grudnia 2018 r.
- podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób – 30 czerwca 2019 r.
- podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób – 31 grudnia 2019 r.
- pozostałe podmioty zatrudniające oraz jednostki sektora finansów publicznych – brak.
Terminy wdrażania PPK
Fazy wdrażania PPK |
Stan zatrudnienia |
Ostateczny termin zawarcia umowy o zarządzanie PPK |
Ostateczny termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK |
|
co najmniej 250 osób na dzień 31 grudnia 2018 r. |
25 października 2019 r. |
12 listopada 2019 r. |
|
co najmniej 50 osób na dzień 30 czerwca 2019 r. |
27 października 2020 r. |
10 listopada 2020 r. |
|
co najmniej 20 osób na dzień 31 grudnia 2019 r. |
27 października 2020 r. |
10 listopada 2020 r. |
|
co najmniej 1 osoba |
23 kwietnia 2021 r. |
10 maja 2021 r. |
sektor publiczny (nie ma znaczenia liczba osób zatrudnionych) |
26 marca 2021 r. |
10 kwietnia 2021 r. |
REKLAMA
Najwięksi pracodawcy, a więc ci zatrudniający co najmniej 250 osób, rozpoczęli proces przystępowania do PPK 1 lipca 2019 r. Taką metodę polegającą na pierwszeństwie dużych firm przyjęły także inne państwa, w których funkcjonują podobne programy długoterminowego oszczędzania m.in. Wielka Brytania. W przypadku tych podmiotów ostateczny termin podpisania umowy o zarządzanie PPK przypadał na 25 października 2019 r., a umowy o prowadzenie PPK – 12 listopada 2020 r.
Natomiast dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób terminy nieco się zmieniły. Wszystko to za sprawą epidemii koronawirusa. Proces przystępowania do programu rozpoczął się 1 stycznia 2020 r. Dnia 31 marca 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa covidowa) wydłużyła terminy na wybór instytucji finansowej i podpisanie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Zostały one zrównane z datami podpisania wymienionych umów przez kolejną grupę podmiotów zatrudniających, a więc firmy zatrudniające co najmniej 20 osób.
W praktyce II i III faza wdrażania PPK finalizują się w tym samym czasie. Maksymalny termin na wybór instytucji finansowej oraz podpisanie umowy o zarządzanie PPK to 27 października 2020 r. Natomiast umowa o prowadzenie PPK musi zostać zawarta do 10 listopada 2020 r.
IV faza wdrażania PPK dotyczy:
- podmiotów zatrudniających co najmniej 1 osobę oraz
- jednostek sektora finansów publicznych.
Podmioty zatrudniające co najmniej 1 osobę powinny zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 23 kwietnia 2021 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 maja 2021 r. Tymczasem jednostki sektora finansów publicznych mają na to krótszy czas - odpowiednio do 26 marca i 10 kwietnia 2021 r.
Obowiązek przystąpienia do PPK
Tej jesieni ogromna liczba pracodawców musi wywiązać się z obowiązku przystąpienia do PPK i umożliwienia oszczędzania w programie zatrudnionym osobom. Instytucje finansowe również będą miały w związku z tym dużo pracy. Co jeśli nie wszyscy zdążą na czas? Zgodnie z art. 106 ustawy o PPK niezawarcie umowy o zarządzanie PPK grozi karą grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego. Z kolei niezawarcie umowy o prowadzenie PPK podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 1 000 000 zł.
Compensa Życie zapewnia jednak, że proces przystępowania do PPK za jej pośrednictwem nastąpi sprawnie i bezproblemowo. Zaprasza do kontaktu bezpośrednio z opiekunem firmy w Compensie lub z Biurem PPK. Eksperci Compensy Życie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą we wprowadzeniu PPK w każdej firmie.
Zapraszamy do kontaktu: https://www.compensa.pl/ppk/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat