Czym w skrócie jest PPK?
PPK to skrót od Pracowniczych Planów Kapitałowych, które stanowią program długoterminowego oszczędzania. Niektórzy nazywają to oszczędzaniem na emeryturę, bowiem środki zgromadzone w ramach PPK mogą być wypłacone po osiągnięciu 60. roku życia. Nie wiążą się one jednak w żaden sposób z emeryturą. Nie ma też konieczności wypłaty po ukończeniu 60 lat. Co do zasady można to zrobić w dowolnym momencie.
PPK to odpowiedź na starzejące się społeczeństwo i ryzyko ubóstwa emerytalnego Polaków. Program ma zapewnić dodatkowe pieniądze niezbędne do godnego życia na emeryturze. PPK oferowane jest przez 20 instytucji finansowych spełniających szereg rygorystycznych wymagań, a wszystko to w celu zapewnienia bezpieczeństwa gromadzonych środków. Compensa Życie, jedyny w tym gronie ubezpieczyciel, oprócz standardowej oferty zapewnia oszczędzającym w PPK dodatkową ochronę ubezpieczeniową.
Polecamy artykuł: Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy
Jak przystąpić do PPK?
Do PPK w wieku od 18. roku życia mogą przystąpić:
- osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (a więc pracownicy),
- nakładcy,
- pracujący członkowie spółdzielni,
- zleceniobiorcy,
- członkowie rad nadzorczych.
Aby osoby te mogły przystąpić do oszczędzania, podmiot je zatrudniający musi wdrożyć PPK. Po wprowadzeniu programu zostaną one automatycznie zapisane. Każdy może oczywiście zrezygnować z programu, podpisując deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co istotne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do oszczędzania. W takim przypadku podpisuje się wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Wyjątkiem od automatycznego zapisu jest przystąpienie do programu osoby, która ukończyła 55 lat, ale nie ma więcej niż 70 lat. Może ona w dowolnym momencie przystąpić do PPK, podpisując wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Nie jest więc automatycznie zapisywana razem z innymi zatrudnionymi w danym podmiocie.
Polecamy artykuł: Jak krok po kroku przystąpić do PPK?
Terminy rozpoczęcia stosowania ustawy o PPK
Terminy wdrażania PPK przedstawiają się następująco:
- 1 lipca 2019 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób,
- 1 stycznia 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób,
- 1 lipca 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,
- 1 stycznia 2021 r. dla pozostałych podmiotów zatrudniających oraz jednostek sektora finansów publicznych.
Od wyżej wskazanych dat ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zaczyna być stosowana w stosunku do wymienionych podmiotów. Jednak nie są to daty, od których osoby zatrudnione w danym podmiocie rozpoczynają oszczędzanie na rachunku PPK. W tym celu niezbędne jest jeszcze podpisanie przez pracodawcę z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz uczestników PPK, a więc osób zatrudnionych.