REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa płaca minimalna 2025: ile wyniesie podwyżka brutto i netto, kto skorzysta a kto straci

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 roku najniższa krajowa wzrasta dwa razy - od stycznia aż o 624 zł z poziomu 3 600 zł na koniec minionego roku do 4 242 zł, a od 1 stycznia 2024 r. o 76 z, z obecnego pułapu do 4 300 zł. To rekordowy wzrost w skali roku w całej historii płacy minimalnej w Polsce, a jednocześnie najpewniej ostatni tak dynamiczny przyrost wysokości najniższej krajowej oraz minimalnej stawki za godzinę pracy. Osiągnięta już wysokość płacy minimalnej, a przede wszystkim niska inflacja są wyznacznikami waloryzacji minimalnego wynagrodzenia za pracę od 2025 roku w niewielkim zakresie - nie można wykluczyć, że będzie to np. 100 zł i najniższa krajowa od 1 stycznia 2025 r. wynosić będzie 4 400 zł.
rozwiń >

Najniższa krajowa interesuje oczywiście najbardziej miliony osób mających umowy o pracę lub stawkę godzinową na tym poziomie, ale od minimalnego wynagrodzenia za pracę zależy wiele świadczeń czy danin publicznych – np. składki ZUS dla części przedsiębiorców.

Autopromocja

Najdalej za dwa miesiące poznamy nową płacę minimalną od 1 stycznia 2025 roku. Zgodnie z przepisami prawa ustalającymi reguły stanowienia minimalnego wynagrodzenia za pracę rząd powinien poddać jej wysokość pod konsultacje Rady Dialogu Społecznego w połowie czerwca.

Wiadomo już jednak, co 30 kwietnia zdradził minister finansów, że od 2025 r. zacznie się zaciskanie pasa w finansach publicznych i w całej gospodarce. Minimalne wynagrodzenie za pracę, choć bezpośrednio dotyczy niespełna 4 mln zatrudnionych, ma decydujący wpływ na trendy na całym rynku pracy. Podwyżka w sumie o 700 zł sprawiła, że w 20224 r. średnia krajowa wzrośnie o kilkanaście procent, a uwzględniając inflację, średnia krajowa realna będzie wyższa o prawie 7 proc. niż w 2023 roku.
Zdaniem szefa finansów, w kolejnych latach nie stać nas na takie koszty (wynagrodzenia w strefie budżetowej).

Od czego zależy wysokość nowej płacy minimalnej na 2025 rok 

Choć w tym roku rząd musi zaktualizować przepisy o zasadach stanowienia minimalnego wynagrodzenia za pracę, dostosowując je do obowiązującej dyrektywy prawa europejskiego, to ponieważ ma na to czas do listopada a o projekcie zmian na razie nic nie wiadomo, praktycznie pewne jest, że przynajmniej jeszcze przyszłoroczna płaca minimalna stanowiona będzie według aktualnych reguł prawnych.

Pewne jest natomiast, że w 2025 roku będzie tylko jedna podwyżka płacy minimalnej - od 1 stycznia 2025 roku. Wynika to ze spadku inflacji. W styczniu 2024 r. wyniosła ona 3,8%, w lutym spadła do 2,8% a w marcu wyniosła ona tylko 1,9%. Tak zwany cel inflacyjny NBP zakładany na cały rok wynosi 2,5% i choć eonomiści spodziewają się ponownego wzrostu inflacji od kwietnia, to średnia inflacja raczej wyniesie tyle co ten cel inflacyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego mało prawdopodobne jest by trzeci rok z rzędu płaca minimalna wzrastała dwa razy w roku. By się tak stało bowiem inflacja w całym 2024 r. musiałaby by być wyższa niż 5 procent, a to jest coraz mniej prawdopodobne.

Z niezbyt dynamicznego wzrostu najniższej krajowej ucieszą się też na pewno przedsiębiorcy, którzy w czwartek 21 marca dowiedzieli się od ministra finansów, że teraz wysokość płacy minimalnej będzie decydować o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. I to wszyscy, od płacących kartę podatkową, przez ryczałt i skalę podatkową aż po podatek liniowy.
Płaca minimalna będzie podstawą, od której będzie obliczana 9-procentowa składka na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. 

Zmiana prawa: będą nowe przepisy o płacy minimalnej

Warto też wiedzieć, że ministerstwo pracy pracuje nad zmianami zasad ustalania płacy minimalnej. Wynika to jednak z powodu obowiązku wdrożenia najpóźniej 15 listopada 2024 r. unijnej dyrektywy, która ujednolica we wszystkich krajach Unii Europejskiej zasady ustalania płacy minimalnej.
Ten termin jest jednak odległy, a obecnie obowiązujące prawo daje już niespełna trzy miesiące rządowi na przedstawienie pierwszej propozycji płacy minimalnej 2025. Z maksymalnym prawdopodobieństwem można więc przypuszczać, że mimo zmian w zasadach, które w tym roku muszą nastąpić, dla płacy minimalnej 2025 należy brać pod uwagę obecne zapisy ustawy o stanowieniu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zresztą nie odbiegają one znacząco od tego co nakazuje dyrektywa i czym rządy w Polsce kierują się proponując pracodawcom i związkom zawodowym pod konsultacje wysokość najniższej krajowej na kolejny rok kalendarzowy.

Ze zwolnienia dynamiki wzrostu płacy minimalnej ucieszą się przede wszystkim pracodawcy. Kilka lat z rzędu mocnych jej podwyżek w wielu firmach - ale i w administracji publicznej - zdemolowało dotychczasową politykę płacową. Wynagrodzenia uległy ogromnemu spłaszczeniu i doprowadziły do absurdów, iż różnica w zarobkach między doświadczonym fachowcem, a stażystą wynosi często symboliczne 100-300 zł.
A w takiej sytuacji nawet najgenialniejszy HR-owiec ma problem z motywowaniem do pracy.

A przecież mamy jeszcze podwyżkę przed sobą najniższej krajowej od 1 lipca 2024 roku, kiedy to z obecnej 4 242 zł wzrośnie do 4 300 zł brutto.

Rząd poda płacę minimalną na 2025 rok najpóźniej na początku czerwca 2024

Aktualnie jak wiadomo minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4 242 zł brutto, 3 222 zł netto. Od 1 lipca 2024 kwota ta wzrośnie do 4 300 zł brutto czyli 3 262 zł na rękę.

Nawet jeśli przyjąć najbardziej pesymistyczny scenariusz powrotu inflacji w maksymalnej wysokości 8 proc., to i tak finalny wzrost płacy minimalnej będzie właśnie 8-procentowy, a więc maksymalnie wzrośnie ona – i to zakładając dwie podwyżki w 2025 roku – o nieco ponad 300 zł.

Przypomnijmy, że rok 2023 kończyliśmy z najniższą krajową wynoszącą 3 600 zł brutto, a więc w tym roku jest wzrost w sumie jest aż o 700 zł.

Wstępna propozycja wysokości płacy minimalnej ustalana jest w oparciu o prognozowaną na kolejny rok wysokość wzrostu cen (inflacja) oraz, jeśli płaca minimalna jest niższa od połowy wysokości średniej krajowej, również o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego.

Jak podał już prezes GUS w oficjalnym komunikacie, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 r. wyniosło 7 155,48 zł.

Czy można by więc przyjąć, że minister pracy kierował się będzie wyłącznie prognozowaną na 2025 rok inflacją?
nie jest to takie pewne. W 2024 r. wzrost średniej krajowej mocno przyspieszył. W lutym wzrosła ona o prawie 13 proc. osiągając wysokość, jak podał GUS 20 marca, 7 978,85 zł.

Jednak jeśli nawet i ten parametr przez ministra pracy zostanie uwzględniony to i tak nie podwyższy to istotnie finalnej propozycji płacy minimalnej na 2025 rok ze strony rządu.

AKTUALIZACJA. 30 kwietnia Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027. Zawiera on między innymi konkretne - acz wciąż hipotetyczne jako prognoza - parametry: średnia inflacja w całym 2024 roku jest określona na 5,2% a realny wzrost średniej krajowej - 6,4%. Ponieważ nie zapowiadane są zmiany dotyczące ustalania kwoty netto (podatek, ZUS - ten drugi dopiero od 1 stycznia 2025 r.) oznacza to, że średnia płaca nominalnie wzrośnie aż o 11,6%.
To stanowi większe przybliżenie do tego, w jakiej wysokości minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2025 r. wkrótce Radzie Dialogu Społecznego zaproponuje rząd.

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2025: ile brutto, ile netto, o ile wzrośnie

Ile wyniesie płaca minimalna od 1 stycznia 2025 roku: 4 644 zł czy tylko 4 472 zł brutto. Ile to będzie netto. Czy najniższa krajowa w Polsce w 2025 roku znów wzrośnie dwukrotnie: 1 stycznia i 1 lipca. Żadna z tych kwestii nie jest jasna. Ba, nawet nie wiadomo według jakich kryteriów minimalne wynagrodzenie za pracę 2025 będzie ustalane.

Wszystko to dlatego, że do 15 listopada Polska musi wdrożyć dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Najniższa krajowa, płaca minimalna, minimalne wynagrodzenie za pracę, minimalna stawka godzinowa – od 2025 roku nabiorą więc zupełnie nowego znaczenia.

Ponieważ ministerstwo rodziny nie przygotowało jeszcze projektu nowej ustawy o płacy minimalnej, która by tę dyrektywę wdrażała, można się spodziewać, że płaca minimalna na 2025 r. będzie jeszcze ustalana według przepisów aktualnie obowiązującej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Nowe minimalne wynagrodzenie 2025 - do kiedy rząd musi ogłosić jego wysokość

Zgodnie z nią Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej składa Radzie Ministrów propozycję płacy minimalnej. Rada ustosunkowuje się do niej. Jeśli propozycja zostaje przyjęta, konsultuje ją Rada Dialogu Społecznego, w której zasiadają przedstawiciele rządu, związków zawodowych i organizacji pracodawców.
RDS do 15 lipca przedstawia Radzie Ministrów swoją propozycję. Jeśli tego nie zrobi, to rząd do 15 września sam ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia. Nie może ono być jednak niższe od pierwszej propozycji przyjętej przez Radę Ministrów.

Wstępną propozycję nowej płacy minimalnej rząd musi więc podać do połowy czerwca – ma więc na to jeszcze trzy miesiące – ale wbrew pozorom czasu dużo nie jest.

To oznacza, że to koniec już tak spektakularnych wzrostów płacy minimalnej, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich siedmiu lat – przypomnijmy, że najniższa krajowa w 2017 r. wynosiła 2 000 zł.

Przypomnijmy, że ostatni podwyżka wyniosła aż 624 zł – z 3600 zł na koniec 2023 r. do 4242 zł najniższej krajowej obowiązującej obecnie.

Z duży prawdopodobieństwem można przyjąć, że prognozowana inflacja mieścić się będzie w przedziale od 4 proc. do maksymalnie 8 proc. To z kolei oznacza, że nowa najniższa krajowa w 2025 roku mieścić się będzie w przedziale 4 472-4 644 zł brutto

Ile to będzie na rękę? W przypadku kwoty wyższej to 3 496 zł netto, a niższej 3 379 zł netto.

Ile osób zyska dzięki podwyżce najniższej krajowej od 1 stycznia 2025 roku

Z rządowych szacunków, oceniających skutek podwyżki najniższego wynagrodzenia w 2024 r. wskazano, że tym roku liczba pracowników, którzy zyskają na zmianie to blisko 3,6 mln osób. Jeszcze przed rokiem ta grupa liczyła 3 mln, w 2022 r. 2,7 mln, natomiast w 2021 r. 1,6 mln pracowników.

Można więc się spodziewać, że wysokością najniższej krajowej w 2025 r. zainteresowanych bezpośrednio będzie ok 4 mln zatrudnionych.

Bezpośrednio, ponieważ z płacą minimalną powiązane są również inne świadczenia. Każdemu pracującemu należy się dopłata do pensji w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z płacy minimalnej. Również wynagrodzenie za czas przestoju w firmie nie może być niższe od płacy minimalnej. Z płacą minimalną powiązana jest także odprawa w przypadku zwolnień grupowych. Nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość płacy minimalnej wpływa także na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych przez początkujących przedsiębiorców (stawki preferencyjne obowiązujące w ciągu pierwszych 24 miesięcy liczone są od postawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA