Ile trzeba przepracować żeby dostać wczasy pod gruszą?
REKLAMA
REKLAMA
- Wczasy pod gruszą a staż pracy
- Wczasy pod gruszą a pierwsza praca
- Wczasy pod gruszą a zatrudnienie w trakcie roku
- Wczasy pod gruszą a praca na pół etatu
Wczasy pod gruszą a staż pracy
Przepisy nie uzależniają przyznania prawa do wczasów pod gruszą od określonego stażu pracy. Ustawa o ZFŚS nic o tym nie mówi. Wiąże się z tym jednak wymóg skorzystania z 14 dni urlopu wypoczynkowego (licząc z weekendami i świętami wolnymi od pracy). Aby móc przebywać 14 dni na urlopie, trzeba mieć prawo do minimum 10 dni urlopu (chyba że w tym czasie wypada święto wolne od pracy).
REKLAMA
Wczasy pod gruszą a pierwsza praca
Na przykład w przypadku pierwszej pracy będzie trzeba trochę poczekać, aby móc trzymać gruszę. Prawo do pierwszego urlopu nabywa się bowiem z dołu z każdym przepracowanym miesiącem pracy w wymiarze 1/12 wymiaru rocznego. Dopiero po przepracowaniu 6 miesięcy taki pracownik będzie miał prawo do 10 dni urlopu wypoczynkowego.
Wczasy pod gruszą a zatrudnienie w trakcie roku
Natomiast w sytuacji zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny do okresu, jaki pozostał do końca roku. Jeśli staż pracy pracownika pozwala na nabycie prawa do 26 dni z początkiem stycznia to zatrudniając się od początku października będzie miał prawo do 3/12 z 26 dni. Daje to wynik 6,5 dnia urlopu. Pracownik ten nie będzie więc mógł w tym roku skorzystać z wczasów pod gruszą. Musi w tym celu zaczekać do stycznia, ponieważ wraz z 1 stycznia nabędzie prawo do nowego urlopu w pełnym wymiarze 26 dni.
Wczasy pod gruszą a praca na pół etatu
Jak jest w przypadku pracy na pół etatu? Czy niepełnoetatowcy mają prawo do gruszy? Jak najbardziej. Muszą jednak spełniać warunek wykorzystania 14 dni wolnych pod rząd. Jeśli pracownik zatrudniony na pół etatu ma prawo do 10 lub 13 dni urlopu w roku kalendarzowym wykorzysta je w taki sposób, że łącznie nie będzie go w pracy 14 dni, ma prawo do gruszy.
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2024, poz. 288)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat