REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak organizować zespoły, by stawiały czoła wyzwaniom?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Mateusz Żydek
Mateusz Żydek
Organizacja zespołów pracowników
Organizacja zespołów pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Organizacja zespołów w czasie pandemii może przynieść wiele korzyści. Rynek pracy podlega dynamicznym przeobrażeniom. Zmiany te wpływają na funkcjonowanie nie tylko całych firm, ale również poszczególnych zespołów. Jak więc je organizować, by skutecznie stawiały czoła wyzwaniom? Oto 3 wskazówki.

Metamorfoza rynku pracy i wyzwania dla specjalistów HR

Jednolity, wspólnie zarządzany rynek pracy powoli ustępuje miejsca modelowi zdekoncentrowanemu, gdzie większą rolę przypisuje się współpracy z zewnętrznymi partnerami. Od kilku lat rośnie również znaczenie pracy tymczasowej, zdalnej oraz gig economy. To atrakcyjne alternatywy dla tradycyjnego zatrudnienia etatowego bezpośrednio w strukturach firmy.

Autopromocja

Metamorfozy te zostały dostrzeżone przez pracowników działów HR. Jak bowiem wskazują wyniki badania 2020 Global Human Capital Trends przeprowadzonego przez Deloitte, aż 45 proc. specjalistów HR za największą zmianę maksymalizującą skuteczność przeprowadzanych działań uznało wdrażanie elastycznego i zespołowego modelu pracy.

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Współcześnie największym wyzwaniem dla działu HR jest więc to, czy potrafi elastycznie działać i skutecznie szukać sposobów pozwalających poszczególnym zespołom (a co za tym idzie całej organizacji) dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się warunków.

Poniżej znajdziesz 3 kluczowe wskazówki, które podpowiedzą Ci, jak organizować zespoły, by skutecznie stawiały czoła wyzwaniom, niezależnie od problemów, jakie napotkają na swojej drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zweryfikuj, czy zespół dysponuje kluczowymi kompetencjami

Żeby dobrze zorganizować zespół, w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, czy pracownicy wchodzący w jego skład dysponują odpowiednimi umiejętnościami. Jakie jednak kompetencje są dzisiaj najważniejsze?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dynamiczne przeobrażenia na rynku sprawiają bowiem, że zapotrzebowanie na umiejętności również podlega szybkim zmianom. Co rusz powstają nowe obszary, które wymagają zatrudnienia pracowników z niszowymi kompetencjami. Zabezpieczenie dostępu do specjalistów o kluczowych umiejętnościach w odpowiednim czasie może być dla firmy nie lada wyzwaniem. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z usług zewnętrznych partnerów HR.

Najczęściej dysponują oni szeroką bazą specjalistów. Są więc w stanie znaleźć odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Pamiętaj, że zatrudniając pracownika o niszowych, nowoczesnych kompetencjach, rozwijasz umiejętności całego zespołu.

Twórz harmonogramy zmian sezonowych i scenariusze wydarzeń

Sezonowe zmiany zapotrzebowania na produkty lub usługi to dla wielu przedsiębiorstw norma. Fluktuacje mogą dokonywać się zarówno na przestrzeni roku, jak i tygodnia, a nawet dnia. Niezależnie od ich częstotliwości powinieneś opracować harmonogram ich występowania. Pozwoli to lepiej zorganizować pracę zespołu i ułatwi dokonywanie przesunięć kadrowych, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Żeby przygotować zespół (a co za tym idzie całą organizację) do ewentualnych kryzysów, warto zawczasu opracować różne scenariusze wydarzeń. Pozwoli to przyjąć skuteczne strategie działania w określonych sytuacjach. W efekcie w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych wydarzeń zespół szybciej dostosuje się do zmian.

Zadbaj o optymalne proporcje między pracownikami stałymi i tymczasowymi

W sytuacjach kryzysowych koniecznością bywa sięgnięcie po różne formy zatrudnienia. Żeby firma funkcjonowała efektywnie, istotną kwestią jest zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy personelem tymczasowym a tymi zatrudnionym na stale. W określeniu tego, których pracowników warto zatrudnić tymczasowo, a których na stałe, pomocna będzie analiza umiejętności.

W jej ramach dzieli się umiejętności:

 • o krytycznym znaczeniu dla działalności biznesowej – odznaczający się tymi umiejętnościami pracownicy powinni być zatrudnieni w firmie na stale,
 • średniego poziomu – to umiejętności, które można pozyskać z mieszanego zespołu,
 • mniej zaawansowane – to umiejętności, które można pozyskać od pracowników zatrudnionych tymczasowo.

Pracownicy, którzy dysponują umiejętnościami z wszystkich kategorii, mogą funkcjonować w jednym zespole. Mogą również przechodzić z jednego zespołu do drugiego.

Im lepsza organizacja zespołów, tym w większym stopniu pracownicy przyczyniają się do długoterminowego rozwoju przedsiębiorstwa. Dobrze zorganizowane zespoły szybko i elastycznie reagują na zmiany, co pozwala na zachowanie ciągłości funkcjonowania firmy w niepewnych czasach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA