REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak organizować zespoły, by stawiały czoła wyzwaniom?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Mateusz Żydek
Mateusz Żydek
Organizacja zespołów pracowników
Organizacja zespołów pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Organizacja zespołów w czasie pandemii może przynieść wiele korzyści. Rynek pracy podlega dynamicznym przeobrażeniom. Zmiany te wpływają na funkcjonowanie nie tylko całych firm, ale również poszczególnych zespołów. Jak więc je organizować, by skutecznie stawiały czoła wyzwaniom? Oto 3 wskazówki.

Metamorfoza rynku pracy i wyzwania dla specjalistów HR

Jednolity, wspólnie zarządzany rynek pracy powoli ustępuje miejsca modelowi zdekoncentrowanemu, gdzie większą rolę przypisuje się współpracy z zewnętrznymi partnerami. Od kilku lat rośnie również znaczenie pracy tymczasowej, zdalnej oraz gig economy. To atrakcyjne alternatywy dla tradycyjnego zatrudnienia etatowego bezpośrednio w strukturach firmy.

REKLAMA

Metamorfozy te zostały dostrzeżone przez pracowników działów HR. Jak bowiem wskazują wyniki badania 2020 Global Human Capital Trends przeprowadzonego przez Deloitte, aż 45 proc. specjalistów HR za największą zmianę maksymalizującą skuteczność przeprowadzanych działań uznało wdrażanie elastycznego i zespołowego modelu pracy.

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

REKLAMA

Współcześnie największym wyzwaniem dla działu HR jest więc to, czy potrafi elastycznie działać i skutecznie szukać sposobów pozwalających poszczególnym zespołom (a co za tym idzie całej organizacji) dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się warunków.

Poniżej znajdziesz 3 kluczowe wskazówki, które podpowiedzą Ci, jak organizować zespoły, by skutecznie stawiały czoła wyzwaniom, niezależnie od problemów, jakie napotkają na swojej drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zweryfikuj, czy zespół dysponuje kluczowymi kompetencjami

Żeby dobrze zorganizować zespół, w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, czy pracownicy wchodzący w jego skład dysponują odpowiednimi umiejętnościami. Jakie jednak kompetencje są dzisiaj najważniejsze?

REKLAMA

Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dynamiczne przeobrażenia na rynku sprawiają bowiem, że zapotrzebowanie na umiejętności również podlega szybkim zmianom. Co rusz powstają nowe obszary, które wymagają zatrudnienia pracowników z niszowymi kompetencjami. Zabezpieczenie dostępu do specjalistów o kluczowych umiejętnościach w odpowiednim czasie może być dla firmy nie lada wyzwaniem. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z usług zewnętrznych partnerów HR.

Najczęściej dysponują oni szeroką bazą specjalistów. Są więc w stanie znaleźć odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Pamiętaj, że zatrudniając pracownika o niszowych, nowoczesnych kompetencjach, rozwijasz umiejętności całego zespołu.

Twórz harmonogramy zmian sezonowych i scenariusze wydarzeń

Sezonowe zmiany zapotrzebowania na produkty lub usługi to dla wielu przedsiębiorstw norma. Fluktuacje mogą dokonywać się zarówno na przestrzeni roku, jak i tygodnia, a nawet dnia. Niezależnie od ich częstotliwości powinieneś opracować harmonogram ich występowania. Pozwoli to lepiej zorganizować pracę zespołu i ułatwi dokonywanie przesunięć kadrowych, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Żeby przygotować zespół (a co za tym idzie całą organizację) do ewentualnych kryzysów, warto zawczasu opracować różne scenariusze wydarzeń. Pozwoli to przyjąć skuteczne strategie działania w określonych sytuacjach. W efekcie w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych wydarzeń zespół szybciej dostosuje się do zmian.

Zadbaj o optymalne proporcje między pracownikami stałymi i tymczasowymi

W sytuacjach kryzysowych koniecznością bywa sięgnięcie po różne formy zatrudnienia. Żeby firma funkcjonowała efektywnie, istotną kwestią jest zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy personelem tymczasowym a tymi zatrudnionym na stale. W określeniu tego, których pracowników warto zatrudnić tymczasowo, a których na stałe, pomocna będzie analiza umiejętności.

W jej ramach dzieli się umiejętności:

  • o krytycznym znaczeniu dla działalności biznesowej – odznaczający się tymi umiejętnościami pracownicy powinni być zatrudnieni w firmie na stale,
  • średniego poziomu – to umiejętności, które można pozyskać z mieszanego zespołu,
  • mniej zaawansowane – to umiejętności, które można pozyskać od pracowników zatrudnionych tymczasowo.

Pracownicy, którzy dysponują umiejętnościami z wszystkich kategorii, mogą funkcjonować w jednym zespole. Mogą również przechodzić z jednego zespołu do drugiego.

Im lepsza organizacja zespołów, tym w większym stopniu pracownicy przyczyniają się do długoterminowego rozwoju przedsiębiorstwa. Dobrze zorganizowane zespoły szybko i elastycznie reagują na zmiany, co pozwala na zachowanie ciągłości funkcjonowania firmy w niepewnych czasach.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA