REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak organizować zespoły, by stawiały czoła wyzwaniom?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Mateusz Żydek
Mateusz Żydek
Organizacja zespołów pracowników
Organizacja zespołów pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Organizacja zespołów w czasie pandemii może przynieść wiele korzyści. Rynek pracy podlega dynamicznym przeobrażeniom. Zmiany te wpływają na funkcjonowanie nie tylko całych firm, ale również poszczególnych zespołów. Jak więc je organizować, by skutecznie stawiały czoła wyzwaniom? Oto 3 wskazówki.

Metamorfoza rynku pracy i wyzwania dla specjalistów HR

Jednolity, wspólnie zarządzany rynek pracy powoli ustępuje miejsca modelowi zdekoncentrowanemu, gdzie większą rolę przypisuje się współpracy z zewnętrznymi partnerami. Od kilku lat rośnie również znaczenie pracy tymczasowej, zdalnej oraz gig economy. To atrakcyjne alternatywy dla tradycyjnego zatrudnienia etatowego bezpośrednio w strukturach firmy.

REKLAMA

Autopromocja

Metamorfozy te zostały dostrzeżone przez pracowników działów HR. Jak bowiem wskazują wyniki badania 2020 Global Human Capital Trends przeprowadzonego przez Deloitte, aż 45 proc. specjalistów HR za największą zmianę maksymalizującą skuteczność przeprowadzanych działań uznało wdrażanie elastycznego i zespołowego modelu pracy.

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Współcześnie największym wyzwaniem dla działu HR jest więc to, czy potrafi elastycznie działać i skutecznie szukać sposobów pozwalających poszczególnym zespołom (a co za tym idzie całej organizacji) dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się warunków.

Poniżej znajdziesz 3 kluczowe wskazówki, które podpowiedzą Ci, jak organizować zespoły, by skutecznie stawiały czoła wyzwaniom, niezależnie od problemów, jakie napotkają na swojej drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zweryfikuj, czy zespół dysponuje kluczowymi kompetencjami

Żeby dobrze zorganizować zespół, w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, czy pracownicy wchodzący w jego skład dysponują odpowiednimi umiejętnościami. Jakie jednak kompetencje są dzisiaj najważniejsze?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dynamiczne przeobrażenia na rynku sprawiają bowiem, że zapotrzebowanie na umiejętności również podlega szybkim zmianom. Co rusz powstają nowe obszary, które wymagają zatrudnienia pracowników z niszowymi kompetencjami. Zabezpieczenie dostępu do specjalistów o kluczowych umiejętnościach w odpowiednim czasie może być dla firmy nie lada wyzwaniem. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z usług zewnętrznych partnerów HR.

Najczęściej dysponują oni szeroką bazą specjalistów. Są więc w stanie znaleźć odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Pamiętaj, że zatrudniając pracownika o niszowych, nowoczesnych kompetencjach, rozwijasz umiejętności całego zespołu.

Twórz harmonogramy zmian sezonowych i scenariusze wydarzeń

Sezonowe zmiany zapotrzebowania na produkty lub usługi to dla wielu przedsiębiorstw norma. Fluktuacje mogą dokonywać się zarówno na przestrzeni roku, jak i tygodnia, a nawet dnia. Niezależnie od ich częstotliwości powinieneś opracować harmonogram ich występowania. Pozwoli to lepiej zorganizować pracę zespołu i ułatwi dokonywanie przesunięć kadrowych, jeśli zaistnieje taka konieczność.

Żeby przygotować zespół (a co za tym idzie całą organizację) do ewentualnych kryzysów, warto zawczasu opracować różne scenariusze wydarzeń. Pozwoli to przyjąć skuteczne strategie działania w określonych sytuacjach. W efekcie w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych wydarzeń zespół szybciej dostosuje się do zmian.

Zadbaj o optymalne proporcje między pracownikami stałymi i tymczasowymi

W sytuacjach kryzysowych koniecznością bywa sięgnięcie po różne formy zatrudnienia. Żeby firma funkcjonowała efektywnie, istotną kwestią jest zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy personelem tymczasowym a tymi zatrudnionym na stale. W określeniu tego, których pracowników warto zatrudnić tymczasowo, a których na stałe, pomocna będzie analiza umiejętności.

W jej ramach dzieli się umiejętności:

  • o krytycznym znaczeniu dla działalności biznesowej – odznaczający się tymi umiejętnościami pracownicy powinni być zatrudnieni w firmie na stale,
  • średniego poziomu – to umiejętności, które można pozyskać z mieszanego zespołu,
  • mniej zaawansowane – to umiejętności, które można pozyskać od pracowników zatrudnionych tymczasowo.

Pracownicy, którzy dysponują umiejętnościami z wszystkich kategorii, mogą funkcjonować w jednym zespole. Mogą również przechodzić z jednego zespołu do drugiego.

Im lepsza organizacja zespołów, tym w większym stopniu pracownicy przyczyniają się do długoterminowego rozwoju przedsiębiorstwa. Dobrze zorganizowane zespoły szybko i elastycznie reagują na zmiany, co pozwala na zachowanie ciągłości funkcjonowania firmy w niepewnych czasach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA