REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – kiedy pierwsza wpłata?

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
PPK – kiedy pierwsza wpłata?
PPK – kiedy pierwsza wpłata?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsza wpłata do PPK powinna zostać pobrana już od pierwszego wynagrodzenia po zapisaniu się do programu. Wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) naliczane są procentowo od wynagrodzenia uczestnika PPK. Kiedy najpóźniej trafi na rachunek uczestnika PPK?

Kiedy pierwsza wpłata?

Dopiero zawarcie z instytucją finansową umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz pracownika, co oznacza zapisanie go do PPK, uruchamia obowiązki pracodawcy związane z dokonywaniem wpłat do PPK. Zasadą jest, że już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zapisaniu go do PPK należy odprowadzić wpłaty do PPK. To oznacza, że jeśli po zapisaniu pracownika do PPK wypłacone zostanie mu wynagrodzenie, już od tego wynagrodzenia pracodawca ma obowiązek naliczyć wpłaty do PPK. Wpłaty te naliczane są procentowo od wynagrodzenia uczestnika PPK. Przez wynagrodzenie należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Autopromocja

Polecamy: PPK dla pracownika

Wpłaty pracodawcy i uczestnika PPK

Pracodawca dokonuje naliczenia od wynagrodzenia wpłat finansowanych zarówno przez siebie, jak i przez samego pracownika. Pracodawca jest zobowiązany do finansowania wpłat podstawowych do PPK w wysokości 1,5% wynagrodzenia pracownika. Ma również możliwość zadeklarowania wpłat dodatkowych, w wysokości do 2,5%. To oznacza, że łącznie pracodawca finansuje wpłaty do PPK w wysokości od 1,5% do 4% wynagrodzenia i w takiej wysokości powinien je naliczyć od wynagrodzenia uczestnika PPK. Z kolei uczestnik PPK finansuje wpłaty podstawowe w wysokości 2% wynagrodzenia. Pracownicy zarabiający mniej mogą skorzystać z obniżenia tej wpłaty, ale nie poniżej 0,5% wynagrodzenia. Mają również możliwość zadeklarowania wpłaty dodatkowej, w wysokości do 2%. To oznacza, że łącznie uczestnik PPK finansuje wpłaty do PPK w wysokości od 2% (w przypadku obniżenia – od 0,5%) do 4% wynagrodzenia i w takiej wysokości pracodawca powinien je naliczyć, a następnie pobrać z wynagrodzenia uczestnika.

Pierwsze wpłaty do PPK

To pracodawca jest odpowiedzialny za prawidłowe naliczenie i odprowadzenie wpłat do PPK finansowanych przez niego oraz prawidłowe naliczenie, potrącenie i odprowadzenie wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika PPK. Wpłat do PPK, finansowanych zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika, dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. To oznacza, że niezależnie od tego, czy pracownik został zapisany do PPK przez pracodawcę, czy też jego pracodawca nie zapisał go w terminie do PPK, w związku z czym z mocy prawa, na podstawie art. 17 ustawy o PPK, osoba ta stała się uczestnikiem PPK – od jej wynagrodzenia należy dokonywać wpłat do PPK w ustawowo wskazanych terminach. Wpłaty te przekazuje się do instytucji finansowej, z którą pracodawca zawarł umowę o zarządzanie PPK, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały naliczone i pobrane.

To oznacza dla przykładu, że jeśli umowa o prowadzenie PPK została zawarta 1 grudnia 2020 r., pracownik już w tym miesiącu stał się uczestnikiem PPK. W konsekwencji już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracowników po zawarciu tej umowy pracodawca powinien naliczyć wpłaty do PPK. Nie jest przy tym istotne, za jaki okres to wynagrodzenie przysługuje. Jeśli zatem wynagrodzenie zostanie wypłacone pracownikowi jeszcze w grudniu, pracodawca powinien - w terminie wypłaty tego wynagrodzenia - naliczyć i pobrać wpłaty do PPK, a następnie przekazać je w okresie od 1 do 15 stycznia do instytucji finansowej. Jeżeli natomiast pierwsze wynagrodzenie po zapisaniu pracownika do PPK zostanie wypłacone dopiero w styczniu następnego roku, termin dokonania wpłat do PPK ulega odpowiedniemu przesunięciu o miesiąc. To oznacza, że w takiej sytuacji pierwsze wpłaty należy obliczyć i pobrać w terminie wypłaty wynagrodzenia w styczniu i odprowadzić na rachunek PPK w okresie od dnia ich obliczenia i pobrania do 15. lutego następnego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia - zarówno stacjonarne, jak i on-line - można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Polecamy serwis: Pracownicze Plany Kapitałowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

    Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

    4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

    4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

    Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

    Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

    Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

    Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    REKLAMA

    Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

    Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

    Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

    Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

    Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

    Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

    Dodatek pielęgnacyjny 2024

    Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

    REKLAMA

    Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

    W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

    Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    REKLAMA