REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wczasy pod gruszą 2024. Kto może skorzystać

wczasy pod gruszą 2024 kto kwota zasady zfśs
Wczasy pod gruszą 2024 - kto, kwota, zasady, zfśs
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 - kto może skorzystać i jaka jest kwota gruszy? Oto podstawowe zasady ubiegania się o dofinansowanie do urlopu pracownika.

Wczasy pod gruszą – co to?

Wczasy pod gruszą dotyczą zakładów pracy, w których funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych czyli ZFŚS. Kto tworzy fundusz? Pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Natomiast zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty tworzą fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej. W budżetówce tworzy się fundusz bez względu na liczbę zatrudnionych.

REKLAMA

Autopromocja

To swego rodzaju dofinansowanie do urlopu pracownika przewidziane w regulaminie ZFŚS, finansowane ze środków zgromadzonych w ramach funduszu socjalnego u danego pracodawcy. Świadczenie to wynika z art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS.

Ile dni trwają wczasy pod gruszą?

Aby skorzystać z dofinansowania przewidzianego w ramach wczasów pod gruszą, należy zwykle skorzystać z określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego pod rząd. Przepisy prawa nie uzależniają przyznania gruszy od wykorzystania konkretnej liczby dni urlopu. Każdy pracodawca może mieć inne wytyczne w tym zakresie. Zwykle regulaminy ZFŚS wzorują się na świadczeniu urlopowym (art. 3 ust. 3-6 ustawy o ZFŚS), które przyznawane jest w przypadku skorzystania z 14 dni urlopu.

Pracodawcy ustalając przepisy wewnątrzzakładowe dotyczące gruszy, często warunkują przyznanie dofinansowania do wypoczynku właśnie od wykorzystania 14 dni. Liczy się je razem z weekendami i świętami wolnymi od pracy.

Przykład

Pracownik chciałby otrzymać gruszę. Wybiera się więc na urlop od 21 maja do 3 czerwca 2024 r.

Wczasy pod gruszą 2024 – kwota

Przepisy ustawy nie przewidują limitu kwoty gruszy. Wczasy pod gruszą przyznawane są zwykle w kwocie od kilkuset do tysiąca złotych. Wysokość wczasów pod gruszą uzależniona jest od kryterium dochodowego. Ustala się np. limit dochodu pracownika, po przekroczeniu którego grusza nie przysługuje. Natomiast osoby z niższym dochodem otrzymają 800 zł dofinansowania, a z najniższym – 1000 zł. Termin wypłaty gruszy również ustala się w regulaminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wczasy pod gruszą – zasady

Do podstawowych zasad przyznawania wczasów pod gruszą należą:

  1. Funkcjonowanie ZFŚS
  2. Uzależnienie przyznania gruszy od wykorzystania konkretnej liczby dni urlopu (regulamin ZFŚS)
  3. Świadczenie wypłacane raz w roku
  4. Co do zasady umowa o pracę
  5. Uzależnienie wysokości gruszy od dochodu pracownika

Pamiętać należy, że dokładne zasady przyznawania wczasów pod gruszą, a także określania beneficjentów, uzależnione są od przepisów wewnętrznych danej firmy.

Kto może skorzystać z wczasów pod gruszą?

Podsumowując, z wczasów pod gruszą może skorzystać pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie, w której działa ZFŚS i jego regulamin przewiduje wypłatę gruszy. Osoba ta musi przejrzeć regulamin ZFŚS i spełnić zasady w nim ustalone, takie jak długość urlopu i kryterium dochodowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA