REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłki wypłacane przez ZUS

Zasiłki są świadczeniem przysługującym za czas niezdolności do pracy z ubezpieczenia chorobo­wego lub wypadkowego osobom, które podle­gają tym ubezpieczeniom. Z ubezpieczenia chorobowego wypłacany jest: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński, zasiłek wyrównawczy.

Właściwość miejscowa i rzeczowa - prawo pracy, ubezpieczenia

Właściwość miejscowa wskazuje, który sąd pracy jest właściwy do rozpatrzenia sprawy ze względu na terytorialną kompetencję.

Wizerunek jako dobro osobiste pracownika

Wynagrodzenie za wykorzystanie wizerunku danej osoby (w tym pracownika) nie jest wynagrodze­niem za korzystanie z praw autorskich lub za roz­porządzanie tymi prawami. Wynagrodzenie za korzystanie z wizerunku nie może być traktowane jak wynagrodzenie za korzystanie z artystyczne­go wykonania.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a podatek dochodowy

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) to fundusz celowy obejmujący środki przeznaczo­ne na finansowanie działalności socjalnej przed­siębiorstwa, gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Jakie świadczenia z ZFŚS podlegają opodatkowaniu?

REKLAMA

Wierzytelność - wynagrodzenia, podatki

Pracodawca może dokonywać potrąceń z wyna­grodzenia za pracę wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym, zaliczki pieniężnej udzie­lonej pracownikowi bądź kary pieniężnej nałożonej na pracownika. Dopuszczalne jest potrącenie wie­rzytelności z wynagrodzenia na podstawie pisem­nej zgody pracownika. W takim przypadku należy ustalić wysokość potrącanej kwoty oraz wskazać, z jakiego tytułu pracodawcy przysługuje wierzytel­ność wobec pracownika. Nieważne jest udzielenie zgody na potrącenie wierzytelności nieistniejących, które mogą powstać w przyszłości.

Odszkodowanie za zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji może dotyczyć okresu zatrud­nienia, jak i okresu po jego ustaniu. Pracownikowi przysługuje odszkodowanie za powstrzymywanie się od działal­ności konkurencyjnej

W jakiej walucie powinno się wypłacać wynagrodzenia?

Kodeks pracy nie określa, w jakiej walucie ma być wypłacane wynagrodzenie za pracę, zatem w tej kwestii zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywil­nego.

Waloryzacja świadczeń - jak i kiedy?

Waloryzacja to ustalenie wysokości istniejących świadczeń pie­niężnych, np. emerytur, rent lub płac, w związku ze zmianą systemu pieniężnego, jednostki monetar­nej lub opublikowaniem wskaźnika procentowego (wskaźnika waloryzacji).

REKLAMA

Użyczenie - definicja, rozliczenie

Użyczenie jest nieodpłatną umową, w której uży­czający zezwala biorącemu na używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej.

Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy

W związku z wygaśnięciem lub rozwiązaniem sto­sunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świa­dectwo pracy. Dokument ten zawiera podstawowe informacje dotyczące stosunku pracy, który ustał (np. informacje o okresach i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach, trybie rozwiąza­nia albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy).

Świadczenie rzeczowe dla pracownika

Świadczenia rzeczowe pracodawcy oferują pra­cownikom w ramach funkcjonującego w firmie systemu wynagradzania. Świadczenia te mogą mieć charakter regularny lub mogą być przyzna­wane okolicznościowo.

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?

Dla poprawnego i skutecznego wprowadzenia zadaniowego czasu pracy nie wystarczy samo nazwanie systemu czasu pracy "zadaniowym". W celu wprowadzenia zadaniowego czasu pracy, niezbędne jest określenie zadań pracownika w akcie kreującym treść jego stosunku pracy.

Jakie świadczenia wypłaca ZUS?

Świadczenia z ZUS mogą mieć różną formę, tj. pie­niężną (renty, zasiłki, emerytury) i rzeczową (sprzęt rehabilitacyjny, świadczenia w naturze). Ubezpieczonemu mogą przysługiwać m.in. zasiłek macierzyński, wyrównawczy, opiekuńczy.

Środki ochrony indywidualnej - definicja

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pra­cownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywi­dualnej zabezpieczające przed działaniem niebez­piecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz infor­mować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Śmierć pracownika - obowiązki pracodawcy

Z dniem śmierci pracownika wygasa jego stosunek pracy. W związku z tym pracodawca ma obowiązek sporządzić świadectwo pracy i wydać je na wniosek członka rodziny.

Śmierć pracodawcy - konsekwencje dla pracownika

Śmierć pracodawcy powoduje wygaśnięcie sto­sunku pracy wszystkich pracowników. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy pracodawca jest osobą fizycz­ną. Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa z dniem śmierci pracodawcy. Jakie konsekwencje dla pracownika powoduje śmierć pracodawcy?

Czym jest wadliwość pracy?

Za zawinione przez pracownika wadliwe wykona­nie produktów lub usług nie przysługuje wyna­grodzenie. W razie braku winy pracownika pra­codawca jest zobowiązany zapłacić mu wynagro­dzenie.

Jakie są systemy czasu pracy?

Kodeks pracy wyróżnia kilka systemów czasu pracy. Systemy czasu pracy powinny być wprowadzone w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu, jeżeli w zakładzie nie ma regula­minu pracy lub układu zbiorowego.

Staż pracy - definicja

Pojęcie stażu pracy występuje w przepisach w dwóch znaczeniach, tj. ogólnego okresu zatrudnienia pracownika oraz tzw. zakładowego stażu pracy, czyli okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wyróżnia się niekiedy również trzecie znaczenie dotyczące tzw. urlopowego stażu pracy. Jaki wpływ na uprawnienia pracownika ma staż pracy?

Utwór w prawie pracy

Nabycie praw do utworu pracowniczego następuje z chwilą jego przyjęcia przez pracodawcę (także w sposób doro­zumiany). Niewyrażenie zgody przez pracownika na przejście tych praw nie ma w tym przypadku znacze­nia. Jeżeli natomiast pracodawca nie przyjmie dzieła (utworu) pracownika - nie zawiadomi albo zawiado­mi go o nieprzyjęciu dzieła w ciągu 6 miesięcy od wykonania, prawa autorskie do utworu pracownicze­go przysługują pracownikowi.

Uprawnienia społecznego inspektora pracy

Społeczna inspekcja pracy jest służbą społecz­ną pełnioną przez pracowników, mającą na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych, określonych w przepi­sach prawa pracy. Jakie uprawnienia przysługują społecznemu inspektorowi pracy?

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa z początkiem każdego roku kalendarzo­wego. Inaczej prawo do urlopu nabywają pracowni­cy podejmujący pierwszą w życiu pracę.

Służba przygotowawcza w służbie cywilnej

Pojęcie służby przygotowawczej występuje w prze­pisach o pracownikach samorządowych oraz o służbie cywilnej. Jej celem jest przygotowanie do pracy osoby po raz pierwszy podejmującej zatrud­nienie odpowiednio w służbie cywilnej lub jednost­ce samorządu terytorialnego.

Czym jest urlop wychowawczy?

Urlop wychowaw­czy jest udzielany na wniosek pracownika. Może być wykorzystany najwyżej w 5 częściach.

Skrócenie okresu wypowiedzenia a składki ZUS

Pracodawca może skrócić pracownikowi okres wypowiedzenia jednostronnie z 3 miesięcy mak­symalnie do 1 miesiąca. Takie skrócenie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Czy odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia podlega oskładkowaniu?

Siedziba pracodawcy - definicja

W umowie o pracę należy określić miejsce pracy. Jest ono jednym z podstawowych elementów tej umowy. Najczęściej pracodawca w porozumieniu z pracownikiem określa, że miejscem pracy będzie siedziba pracodawcy. Również w przypadku, gdy miejsce pracy nie zostanie ustalone w umowie o pracę, przyjmuje się, że jest nim siedziba pra­codawcy.

Czym jest samozatrudnienie?

Samozatrudnienie jest jedną z form wykonywa­nia pracy. Samozatrudnionymi są osoby wyko­nujące jednoosobowo działalność gospodarczą. Samozatrudnieni nie mają uprawnień pracowni­czych, takich jak urlop wypoczynkowy, ograniczo­ny czas pracy itp., ponieważ nie są pracownikami.

Samochód służbowy a podatek dochodowy

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów używania przez niego w celach służbowych do jazd lokal­nych samochodów osobowych niebędących włas­nością pracodawcy. Zwrot następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodaw­cą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych. Jaki samochód podlega opodatkowaniu?

Czym jest ruchomy czas pracy?

Jest to rozkład czasu pracy, który może być stoso­wany w ramach systemów czasu pracy. W praktyce, ze względów organizacyjnych, najczęściej wystę­puje w systemie czasu pracy podstawowym bądź równoważnym (jeżeli jest to możliwe).

Na czym polega równoważny system czasu pracy?

Równoważny system czasu pracy to system, w którym możliwe jest wydłużenie wymia­ru godzin do przepracowania w poszczególnych dniach i odpowiednie skracanie tego wymiaru w innych dniach.

Zasada równego traktowania pracowników

Równe traktowanie w stosunku pracy dotyczy zarówno nawiązywania stosunku pracy, jego trwania, jak i wypowiadania umów o pracę. Pracodawca ma obowiązek udostępnić pracowni­kom przepisy o równym traktowaniu oraz je uaktual­niać.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Przy rozwiązywaniu umowy o pracę za wypowie­dzeniem istotne są okresy wypowiedzenia oraz zakładowy staż pracy pracownika. Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od rodzaju umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z winy pracownika oraz z przyczyn przez niego niezawinionych. Przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowie­dzenia pracodawca musi zasięgnąć opinii reprezen­tującej pracownika zakładowej organizacji związko­wej ze wskazaniem przyczyny rozwiązania umowy.

Bezrobocie we wrześniu 2015 r.

Bezrobocie we wrześniu 2015 r. zmniejszyło się do 9,9%. Tymczasem w sierpniu tego roku wynosiło 10%. To najlepszy wynik od 7 lat. Ponadto rekordowa była liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców.

Sposoby rozwiązania sporu zbiorowego

Spór zbiorowy może dotyczyć np. warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych czy praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup zawo­dowych osób, którym przysługuje prawo zrzesza­nia się. Strony sporu zbiorowego w celu jego rozwiązania mogą prowadzić rokowania lub mediacje i arbitraż.

Komu przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Renta to okresowe lub dożywotnie świadczenie pieniężne, zapewniające osobie uprawnionej środki utrzyma­nia w określonych sytuacjach życiowych. Komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić w celu nabycia renty?

Rehabilitacja zawodowa pracowników niepełnosprawnych - definicja

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnospraw­ne ma obowiązek ułatwiania im rehabilitacji. Rehabilitacja zawodowa ma na celu pomoc oso­bie niepełnosprawnej w uzyskaniu i utrzymaniu odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośredni­ctwa pracy.

Czym jest urlop szkoleniowy?

Pracodawca udziela urlopu szkoleniowego w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Uprawnienia do urlopu szkoleniowego odrębnie (korzystniej) mogą kształtować pragmatyki służ­bowe.

Co powinno znaleźć się w regulaminie ZFŚS?

Pracodawcy zobowiązani do tworzenia zakłado­wego funduszu świadczeń socjalnych (bądź two­rzący go mimo braku obowiązku) powinni opraco­wać i wprowadzić regulamin ZFŚS.Jakie regulacje powinien zawierać regulamin ZFŚS?

Regulamin wynagradzania - obowiązki pracodawcy

Regulamin wynagradzania określa warunki i zasa­dy wypłaty wynagrodzenia za pracę, ponadto może określać inne świadczenia związane z pracą oraz zasady ich przyznawania. Regulamin tworzy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.

Czym jest urlop rodzicielski?

Z urlopu rodzicielskiego może korzystać matka, a także ojciec dziecka. Rodzicie mogą korzystać z tego urlopu jednocześnie lub mogą się tym urlo­pem dzielić.

Kiedy pracodawca ma obowiązek tworzenia regulaminu pracy?

Regulamin jest podstawowym aktem wewnętrz­nym w zakładzie pracy określającym prawa i obo­wiązki stron stosunku pracy związane z organi­zacją i porządkiem w procesie pracy. Pracodawca powinien ustalić w nim m.in. organizację pracy, warunki przebywania na tere­nie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakoń­czeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały. Kiedy pracodawca musi wprowadzić regulamin pracy?

Czym jest urlop ojcowski?

Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim podlega takiej samej ochronie przed zwolnieniem z pracy jak matka dziecka na urlopie macierzyń­skim. Pracodawca nie może wręczyć mu wypo­wiedzenia ani inaczej rozwiązać z nim stosunku pracy, chyba że natychmiastowo z winy pracowni­ka albo za wypowiedzeniem w związku z ogłosze­niem upadłości bądź likwidacji firmy.

Rada pracownicza a rada pracowników

Rada pracownicza to organ samorządu pracowników przedsiębiorstwa państwowego, przedsiębiorstwa mieszanego i pań­stwowych instytucji filmowych. Natomiast rada pracowników to organ samorządu pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach innych niż państwowe.

Członek rady nadzorczej a składki ZUS

Rada nadzorcza jako organ spółki prawa handlowe­go może wykonywać uprawnienia z zakresu prawa pracy w stosunku do członków zarządów spółek. Może m.in. powoływać lub odwoływać członków takiego zarządu. Czy członek rady nadzorczej podlega ubezpieczeniom społecznym?

Urlop na żądanie - definicja

Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu. Należy go udzielać na dni pracy, a nie na godziny.

Rachunek za podróż służbową

Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczegól­ne wydatki; nie dotyczy to diet oraz wydatków obję­tych ryczałtami.

Program rabatowy dla pracowników - składki, podatek

Program rabatowy jest to świadczenie przyznawane pracownikom, polegają­ce na obniżeniu ceny na towar lub usługi pracodaw­cy. Jednym z jego celów jest motywacja do pracy. Jak wygląda kwestia rabatu w podatkach dochodowych oraz w ubezpieczeniach?

Jak udzielać zasiłku opiekuńczego po zmianie przepisów w 2015 r.

Zmiana definicji członka rodziny w ustawie zasiłkowej spowodowała, że do zasiłku opiekuńczego uprawnionych jest więcej osób. Od 14 sierpnia 2015 r. za członka rodziny uważa się także ojczyma, macochę oraz rodzica dziecka ubezpieczonego, z którym ubezpieczony nie pozostaje w formalnym związku, ale prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Przepis ustawy dot. stałego zasiłku dla niepełnosprawnego niezgodny z konstytucją - orzeczenie TK

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis ustawy o pomocy społecznej określający moment, od którego osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności, uzyskuje prawo do stałego zasiłku z pomocy społecznej. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczne.

REKLAMA