| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Środki ochrony indywidualnej - definicja

Środki ochrony indywidualnej - definicja

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pra­cownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywi­dualnej zabezpieczające przed działaniem niebez­piecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz infor­mować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Definicja podstawowa

Zabezpieczenie przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

W prawie pracy

Przez środki ochrony indywidualnej należy rozu­mieć środki noszone bądź trzymane przez pra­cownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń. Powinny być stosowane w sytuacjach, gdy nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpo­wiedniej organizacji pracy.

Pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każ­dego pracownika kartę ewidencyjną przydziału środków ochrony indywidualnej. W ewidencji tej niezbędne jest wykazywanie wszystkich elemen­tów środków ochrony, które zostały wydane pra­cownikowi, datę ich wydania oraz podpis pracow­nika potwierdzający ich odbiór. Karty te muszą być tworzone odrębnie dla każdego pracownika. Nie może to być lista z danego dnia, w którym pracodawca wydał środki ochrony indywidualnej całej załodze.

Dla środków ochrony indywidualnej (hełm ochron­ny, rękawice, okulary, półmaski ochronne itd.) nie należy ustalać okresu ich używalności. Środki te zawsze są wydawane pracownikom „do zuży­cia", które może nastąpić zarówno w dniu wyda­nia takiego środka, jak i po kilku latach. Potwierdzenie wydania pracownikom środków ochrony indywidualnej jest dla pracodawcy nie­zwykle ważne. Pracownik nie może być dopusz­czony do pracy bez stosowania ustalonych dla jego stanowiska środków ochrony indywidual­nej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »