W jakiej walucie powinno się wypłacać wynagrodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Waluta
Definicja podstawowa
Znaki pieniężne (banknoty i monety) będące środkiem płatniczym.
REKLAMA
Waluta polska - znaki pieniężne (banknoty i monety) będące w kraju prawnym środkiem płatniczym, a także wycofane z obiegu, lecz podlegające wymianie.
Waluta obca - znaki pieniężne (banknoty i monety) będące poza krajem prawnym środkiem płatniczym, a także wycofane z obiegu, lecz podlegające wymianie; na równi z walutami obcymi traktuje się wymienialne rozrachunkowe jednostki pieniężne stosowane w rozliczeniach międzynarodowych, w szczególności jednostkę rozrachunkową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (SDR). Waluty wymienialne - waluty obce państw spełniających wymagania art. VIII statutu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Zobacz również: Wynagrodzenie w razie przestoju
W wynagrodzeniach
Kodeks pracy nie określa, w jakiej walucie ma być wypłacane wynagrodzenie za pracę, zatem w tej kwestii zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego. Określają one, że jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej. Może to być jednak tylko taka waluta, której średni kurs ogłasza Narodowy Bank Polski. Jeżeli wynagrodzenie za pracę miałoby być płacone w walucie obcej, powinno to być wyraźnie zastrzeżone w umowie o pracę. Brak takiego zastrzeżenia w umowie oznacza, że pracodawca może zapłacić świadczenie za wykonaną pracę w złotych, dokonując przeliczenia według średniego kursu ogłaszanego przez NBP lub według kursu ogłaszanego przez bank, z którego usług korzysta pracownik.
Polecamy serwis: Wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat