| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jakiej walucie powinno się wypłacać wynagrodzenia?

W jakiej walucie powinno się wypłacać wynagrodzenia?

Kodeks pracy nie określa, w jakiej walucie ma być wypłacane wynagrodzenie za pracę, zatem w tej kwestii zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywil­nego.

Waluta

Definicja podstawowa

Znaki pieniężne (banknoty i monety) będące środ­kiem płatniczym.

Waluta polska - znaki pieniężne (banknoty i monety) będące w kraju prawnym środkiem płatniczym, a także wycofane z obiegu, lecz podlegające wymianie.

Waluta obca - znaki pieniężne (banknoty i mone­ty) będące poza krajem prawnym środkiem płatni­czym, a także wycofane z obiegu, lecz podlegają­ce wymianie; na równi z walutami obcymi traktuje się wymienialne rozrachunkowe jednostki pienięż­ne stosowane w rozliczeniach międzynarodo­wych, w szczególności jednostkę rozrachunkową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (SDR). Waluty wymienialne - waluty obce państw spełniają­cych wymagania art. VIII statutu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zobacz również: Wynagrodzenie w razie przestoju

W wynagrodzeniach

Kodeks pracy nie określa, w jakiej walucie ma być wypłacane wynagrodzenie za pracę, zatem w tej kwestii zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywil­nego. Określają one, że jeżeli przedmiotem zobo­wiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walu­cie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądo­we będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walu­cie obcej. Może to być jednak tylko taka waluta, której średni kurs ogłasza Narodowy Bank Polski. Jeżeli wynagrodzenie za pracę miałoby być płacone w walucie obcej, powinno to być wyraźnie zastrze­żone w umowie o pracę. Brak takiego zastrzeżenia w umowie oznacza, że pracodawca może zapłacić świadczenie za wykonaną pracę w złotych, dokonu­jąc przeliczenia według średniego kursu ogłasza­nego przez NBP lub według kursu ogłaszanego przez bank, z którego usług korzysta pracownik.

Polecamy serwis: Wynagrodzenie

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »