Odszkodowanie za zakaz konkurencji
REKLAMA
REKLAMA
W prawie pracy
Umowa o zakazie konkurencji powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Zakaz konkurencji powinien być zapisany w odrębnej umowie, choć w praktyce często stosowany jest w formie dodatkowego oświadczenia woli w umowie o pracę (klauzula konkurencyjna).
REKLAMA
W umowie tej należy wskazać m.in.:
- zakres działalności uważanej przez pracodawcę za konkurencyjną, od której wykonywania pracownik powinien się powstrzymać,
- zasięg terytorialny obszaru, na którym pracownika obowiązuje zakaz,
- okres obowiązywania zakazu konkurencji.
W czasie zatrudnienia zakaz konkurencji może obowiązywać każdego pracownika i dotyczyć każdej umowy o pracę. Zakaz ustanowiony na okres po ustaniu zatrudnienia może być stosowany tylko do pracowników posiadających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na straty. Zakaz konkurencji przestaje obowiązywać z upływem terminu, na jaki został ustanowiony. Może przestać obowiązywać przed jego upływem, w razie ustania przyczyn, dla których został ustanowiony, lub niewywiązywania się przez pracodawcę z umowy.
W wynagrodzeniach
Odszkodowanie za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Przez wynagrodzenie przed ustaniem stosunku pracy należy rozumieć zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i inne składniki o charakterze wynagrodzenia za pracę, tj. wynagrodzenie za nadgodziny, premie, nagrody, dodatki, np. funkcyjny, za pracę w warunkach szkodliwych, stażowy. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy. Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą ustalić odszkodowanie w wyższej wysokości lub w inny sposób niż procentowy. Ważne jest jednak, aby pracownik nie otrzymał niższego odszkodowania niż zagwarantowane przepisami. Odszkodowanie może być wypłacane w dowolny sposób, np. w miesięcznych ratach, kwartalnie albo od razu za cały okres z góry.
Jeżeli pracodawca podpisze umowę o zakazie konkurencji obowiązującą w czasie trwania zatrudnienia, to odszkodowanie może być określone w dowolnej wysokości albo strony mogą postanowić o jego niewypłacaniu.
W podatkach dochodowych
Odszkodowanie przyznane przez pracodawcę z tytułu powstrzymywania się byłego pracownika od działalności konkurencyjnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do przychodu z tego tytułu pracodawca powinien stosować podstawowe koszty uzyskania przychodu. Co do zasady, nie powinien stosować miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek, tzw. ulgi.
W ubezpieczeniach
Przychód z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest zwolniony ze składek. Gdy zakaz obowiązuje w trakcie zatrudnienia, jest oskładkowany łącznie z innymi przychodami pracownika.
Zostań naszym ekspertem!
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA