Wizerunek jako dobro osobiste pracownika
REKLAMA
Wizerunek
Definicja podstawowa
- Czyjaś podobizna na rysunku, obrazie, zdjęciu itp.
- Sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana i przedstawiana.
W prawie pracy
Wizerunek należy do dóbr osobistych pracownika i podlega ochronie. Pracodawca może używać zdjęcia pracownika tylko za jego zgodą, np. zamieszczając je na stronie internetowej firmy. Pracodawca nie może natomiast żądać fotografii od kandydata do pracy. Nie ma jednak przeszkód, aby osoba ubiegająca się o pracę sama złożyła pracodawcy fotografię. Wówczas pracodawca może ją wykorzystać wyłącznie w ramach prowadzonej rekrutacji. Jeżeli zachodzi potrzeba, pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika wystawia legitymację służbową, przepustkę albo inny dokument upoważniający pracownika do przebywania na terenie zakładu pracy lub załatwiania spraw służbowych poza zakładem. W takim przypadku może zażądać od pracownika zdjęcia. Dopuszczalne jest bowiem wykorzystanie przez pracodawcę wizerunku (fotografii) do sporządzania identyfikatora używanego w trakcie pracy.
REKLAMA
Zobacz również: Utwór w prawie pracy
W wynagrodzeniach
Wynagrodzenie za wykorzystanie wizerunku danej osoby (w tym pracownika) nie jest wynagrodzeniem za korzystanie z praw autorskich lub za rozporządzanie tymi prawami. Wynagrodzenie za korzystanie z wizerunku nie może być traktowane jak wynagrodzenie za korzystanie z artystycznego wykonania, gdyż osoba, której wizerunek jest wykorzystywany, nie jest traktowana jako artysta wykonawca (pismo Ministra Kultury z 14 listopada 2002 r., DP/WPA.024/409/02). Jeżeli z pracownikiem, który wyraził zgodę na udostępnienie wizerunku, zostałaby zawarta umowa cywilnoprawna (np. zlecenia) na jego szersze wykorzystanie do celów pracodawcy, np. o pozowanie, to z tego tytułu po stronie pracownika powstanie przychód z tej umowy.
W podatkach dochodowych
Do przychodu z umowy cywilnoprawnej o udostępnienie wizerunku należy stosować 20% koszty uzyskania przychodów. Takie czynności nie są objęte prawem autorskim i nie mogą mieć do nich zastosowania 50% koszty uzyskania.
Polecamy serwis: Prawa i obowiązki pracownika
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat