Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

REKLAMA
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika powinno być dokonane na piśmie, jednak nie musi wskazywać przyczyny. Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę powinno nastąpić na piśmie, a przy umowie na czas nieokreślony musi zawierać przyczynę wypowiedzenia oraz pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy. Złożone w innej formie będzie skuteczne, ale będzie mogło być zakwestionowane przez pracownika.
Przyczyna rozwiązania umowy o pracę (na czas nieokreślony dokonywanego przez pracodawcę) musi być konkretna, rzeczywista i uzasadniająca jej rozwiązanie.
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony przez pracodawcę musi być poprzedzone konsultacją z organizacją związkową, jeżeli pracownik do niej należy lub organizacja ta podjęła się ochrony jego interesów. Gdy pracodawca nie ma wiedzy na temat przynależności pracownika do organizacji związkowej, powinien wystąpić do niej z zapytaniem w tej sprawie. Stanowisko związków zawodowych nie jest jednak wiążące; pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę mimo sprzeciwu organizacji związkowej.
Obowiązek konsultacji nie istnieje przy wypowiadaniu innych rodzajów umów o pracę. Przy wypowiadaniu umów o pracę obowiązują liczne przepisy ochronne, np. chroniące przed zwolnieniem kobiety w ciąży czy osoby w wieku przedemerytalnym. Nieprzyjęcie przez pracownika pisma z wypowiedzeniem umowy o pracę (składanego zarówno osobiście, jak i listem poleconym) nie wywołuje skutku prawnego.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineUmowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. W sytuacji gdy pracownik nie przyjmie prawidłowo złożonego wypowiedzenia, pracodawca powinien sporządzić notatkę i razem z pismem wypowiadającym umowę dołączyć do akt osobowych pracownika.
Zostań naszym ekspertem!
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: