| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Przy rozwiązywaniu umowy o pracę za wypowie­dzeniem istotne są okresy wypowiedzenia oraz zakładowy staż pracy pracownika. Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od rodzaju umowy o pracę.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika powinno być dokonane na piśmie, jednak nie musi wskazywać przyczyny. Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę powin­no nastąpić na piśmie, a przy umowie na czas nie­określony musi zawierać przyczynę wypowiedzenia oraz pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy. Złożone w innej formie będzie skuteczne, ale będzie mogło być zakwestionowane przez pracownika.

Przyczyna rozwiązania umowy o pracę (na czas nieokreślony dokonywanego przez pracodawcę) musi być konkretna, rzeczywista i uzasadniająca jej rozwiązanie.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokre­ślony przez pracodawcę musi być poprzedzone konsultacją z organizacją związkową, jeżeli pra­cownik do niej należy lub organizacja ta podjęła się ochrony jego interesów. Gdy pracodawca nie ma wiedzy na temat przynależności pracownika do organizacji związkowej, powinien wystąpić do niej z zapytaniem w tej sprawie. Stanowisko związ­ków zawodowych nie jest jednak wiążące; praco­dawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę mimo sprzeciwu organizacji związkowej.

Obowiązek konsultacji nie istnieje przy wypowia­daniu innych rodzajów umów o pracę. Przy wypowiadaniu umów o pracę obowiązują liczne przepisy ochronne, np. chroniące przed zwolnieniem kobiety w ciąży czy osoby w wieku przedemerytalnym. Nieprzyjęcie przez pracownika pisma z wypowie­dzeniem umowy o pracę (składanego zarówno oso­biście, jak i listem poleconym) nie wywołuje skut­ku prawnego.

Umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. W sytuacji gdy pracownik nie przyjmie prawidłowo złożonego wypowiedzenia, pracodawca powinien sporządzić notatkę i razem z pismem wypowiadającym umowę dołączyć do akt osobowych pracownika.

Zostań naszym ekspertem!

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »