reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Staż pracy - definicja

Staż pracy - definicja

Pojęcie stażu pracy występuje w przepisach w dwóch znaczeniach, tj. ogólnego okresu zatrudnienia pracownika oraz tzw. zakładowego stażu pracy, czyli okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wyróżnia się niekiedy również trzecie znaczenie dotyczące tzw. urlopowego stażu pracy. Jaki wpływ na uprawnienia pracownika ma staż pracy?

Definicja podstawowa

Czas, który upłynął od momentu rozpoczęcia pracy w jakiejś instytucji lub od chwili rozpoczęcia dzia­łalności w jakiejś dziedzinie.

W prawie pracy

Do stażu pracy zalicza się okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy. Nie uwzględnia się okresów wykonywania umów cywilnoprawnych oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Uwzględnia się także inne niż zatrudnienie pra­cownicze okresy, jeżeli z przepisów wynika możli­wość ich zaliczenia do stażu pracy. Przykładowo takim okresem jest okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi wynagrodzenie w związku z przywróceniem go do pracy na skutek odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę lub od zwolnienia bez wypowiedzenia. Ogólny staż pracy wpływa np. na prawo do urlo­pu wychowawczego, wymiar urlopu wypoczyn­kowego, wysokość odprawy emerytalno-rento­wej dla pracowników samorządowych czy służ­by cywilnej.

Zakładowy staż pracy to okres zatrudnienia na pod­stawie stosunku pracy u danego pracodawcy. Do zakładowego stażu pracy nie zalicza się tylko aktu­alnego zatrudnienia - jest on liczony jako całość okresów pracy u danego pracodawcy, bez wzglę­du na długość ewentualnych przerw między tymi okresami. Jeżeli pracownik był zatrudniany przez tego samego pracodawcę kilkakrotnie, w różnych okresach, przy ustalaniu zakładowego stażu pracy należy te okresy zliczyć.

Redakcja poleca: Komplet – Prawo Pracy i ZUS

Zakładowy staż pracy obejmuje także okresy zatrudnienia przypadające u poprzedniego (inne­go) pracodawcy, jeżeli do zmiany pracodawcy doszło na zasadach określonych w art. 231 k.p. (czyli przejęcia zakładu pracy), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w sto­sunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego pracownika. Zakładowy staż pracy wpływa m.in. na długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub wysokość odprawy przy­sługującej w związku ze zwolnieniem z przyczyn niedotyczących pracowników. Do urlopowego stażu pracy, poza okresami zatrud­nienia i zrównanymi z nimi innymi okresami, zalicza­ny jest również czas nauki.

W wynagrodzeniach

Od zakładowego stażu pracy zależy m.in. wysokość odprawy przysługującej w związku ze zwolnieniem z przyczyn niedotyczących pracowników. Ogólny staż pracy wpływa na wysokość np. odpra­wy emerytalno-rentowej dla pracowników samorzą­dowych czy służby cywilnej, nagrody jubileuszowej, dodatku za wieloletnią pracę.

Zostań naszym ekspertem!

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama