REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Staż pracy - definicja

Staż pracy - definicja/ Fot. Fotolia
Staż pracy - definicja/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pojęcie stażu pracy występuje w przepisach w dwóch znaczeniach, tj. ogólnego okresu zatrudnienia pracownika oraz tzw. zakładowego stażu pracy, czyli okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wyróżnia się niekiedy również trzecie znaczenie dotyczące tzw. urlopowego stażu pracy. Jaki wpływ na uprawnienia pracownika ma staż pracy?

Definicja podstawowa

Czas, który upłynął od momentu rozpoczęcia pracy w jakiejś instytucji lub od chwili rozpoczęcia dzia­łalności w jakiejś dziedzinie.

Autopromocja

W prawie pracy

Do stażu pracy zalicza się okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy. Nie uwzględnia się okresów wykonywania umów cywilnoprawnych oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Uwzględnia się także inne niż zatrudnienie pra­cownicze okresy, jeżeli z przepisów wynika możli­wość ich zaliczenia do stażu pracy. Przykładowo takim okresem jest okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi wynagrodzenie w związku z przywróceniem go do pracy na skutek odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę lub od zwolnienia bez wypowiedzenia. Ogólny staż pracy wpływa np. na prawo do urlo­pu wychowawczego, wymiar urlopu wypoczyn­kowego, wysokość odprawy emerytalno-rento­wej dla pracowników samorządowych czy służ­by cywilnej.

Zakładowy staż pracy to okres zatrudnienia na pod­stawie stosunku pracy u danego pracodawcy. Do zakładowego stażu pracy nie zalicza się tylko aktu­alnego zatrudnienia - jest on liczony jako całość okresów pracy u danego pracodawcy, bez wzglę­du na długość ewentualnych przerw między tymi okresami. Jeżeli pracownik był zatrudniany przez tego samego pracodawcę kilkakrotnie, w różnych okresach, przy ustalaniu zakładowego stażu pracy należy te okresy zliczyć.

Redakcja poleca: Komplet – Prawo Pracy i ZUS

Zakładowy staż pracy obejmuje także okresy zatrudnienia przypadające u poprzedniego (inne­go) pracodawcy, jeżeli do zmiany pracodawcy doszło na zasadach określonych w art. 231 k.p. (czyli przejęcia zakładu pracy), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w sto­sunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego pracownika. Zakładowy staż pracy wpływa m.in. na długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub wysokość odprawy przy­sługującej w związku ze zwolnieniem z przyczyn niedotyczących pracowników. Do urlopowego stażu pracy, poza okresami zatrud­nienia i zrównanymi z nimi innymi okresami, zalicza­ny jest również czas nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wynagrodzeniach

Od zakładowego stażu pracy zależy m.in. wysokość odprawy przysługującej w związku ze zwolnieniem z przyczyn niedotyczących pracowników. Ogólny staż pracy wpływa na wysokość np. odpra­wy emerytalno-rentowej dla pracowników samorzą­dowych czy służby cywilnej, nagrody jubileuszowej, dodatku za wieloletnią pracę.

Zostań naszym ekspertem!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele dalej bez wynagrodzenia za wycieczki. Ale jest dofinansowanie do wycieczek

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

REKLAMA

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

REKLAMA