| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czym jest urlop szkoleniowy?

Czym jest urlop szkoleniowy?

Pracodawca udziela urlopu szkoleniowego w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Uprawnienia do urlopu szkoleniowego odrębnie (korzystniej) mogą kształtować pragmatyki służ­bowe.

Urlop szkoleniowy

W prawie pracy

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawo­dowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą (również dorozumianą) przysługuje urlop szkole­niowy. Wymiar tego urlopu wynosi 6 dni w przypad­ku pracowników przystępujących do egzaminów:

  • eksternistycznych,
  • maturalnego,
  • potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Pracownikowi będącemu na ostatnim roku studiów pracodawca powinien udzielić 21 dni urlopu szko­leniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Pracodawca nie musi więc udzielać dokształcającemu się pracownikowi urlopu szkole­niowego w innych celach, np. w czasie egzaminów semestralnych.

Zobacz również: Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika

Pracodawca udziela urlopu szkoleniowego w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Uprawnienia do urlopu szkoleniowego odrębnie (korzystniej) mogą kształtować pragmatyki służ­bowe.

W wynagrodzeniach

Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy oblicza się na tych samych zasadach co urlop wypoczynkowy, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wyso­kości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

W ubezpieczeniach

Wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za urlop szkoleniowy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Polecamy serwis: Urlopy

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK