Czym jest urlop szkoleniowy?
REKLAMA
REKLAMA
Urlop szkoleniowy
W prawie pracy
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą (również dorozumianą) przysługuje urlop szkoleniowy. Wymiar tego urlopu wynosi 6 dni w przypadku pracowników przystępujących do egzaminów:
REKLAMA
- eksternistycznych,
- maturalnego,
- potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Pracownikowi będącemu na ostatnim roku studiów pracodawca powinien udzielić 21 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Pracodawca nie musi więc udzielać dokształcającemu się pracownikowi urlopu szkoleniowego w innych celach, np. w czasie egzaminów semestralnych.
Zobacz również: Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika
Pracodawca udziela urlopu szkoleniowego w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Uprawnienia do urlopu szkoleniowego odrębnie (korzystniej) mogą kształtować pragmatyki służbowe.
W wynagrodzeniach
Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy oblicza się na tych samych zasadach co urlop wypoczynkowy, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
W ubezpieczeniach
Wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za urlop szkoleniowy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Polecamy serwis: Urlopy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat