reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Regulamin wynagradzania - obowiązki pracodawcy

Regulamin wynagradzania - obowiązki pracodawcy

Regulamin wynagradzania określa warunki i zasa­dy wypłaty wynagrodzenia za pracę, ponadto może określać inne świadczenia związane z pracą oraz zasady ich przyznawania. Regulamin tworzy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.

W wynagrodzeniach

Przez wynagrodzenie za pracę należy rozumieć wynagrodzenie zasadnicze pracownika oraz dodatkowe składniki wynagrodze­nia (nagrody, premie, dodatki itp.). Regulamin musi ustalać warunki wynagradzania za pracę w taki spo­sób, aby na jego podstawie było możliwe określe­nie wynagrodzeń poszczególnych pracowników. W celu określenia wynagrodzenia ustala się wyso­kość oraz zasady przyznawania pracownikom sta­wek wynagrodzenia za pracę określonego rodza­ju lub na określonym stanowisku, a także innych (dodatkowych) składników wynagrodzenia, jeże­li zostały one przewidziane z tytułu wykonywania danej pracy.

Redakcja poleca: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

W zakresie dotyczącym warunków wynagradza­nia za pracę regulamin określa przede wszystkim systemy wynagradzania stosowane u danego pra­codawcy (czasowy, akordowy, prowizyjny bądź mie­szany, np. czasowo-prowizyjny). Regulamin tworzy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Akt ten obowiązuje do czasu objęcia pracowników zakładowym układem zbiorowym pracy lub ponadzakładowym układem zbiorowym pracy ustalającym warunki wynagradza­nia za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą w zakresie i w sposób umożli­wiający określanie, na jego podstawie, indywidual­nych warunków umów o pracę. Regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Jeżeli u danego pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca z nią uzgad­nia regulamin. Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

W zasiłkach

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się składniki wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub prze­pisy o wynagradzaniu przewidują zmniejszanie ich za okres niezdolności do pracy. W regulaminie powinien być określony sposób wyliczania danego składnika, tj. czy dany składnik wynagrodzenia (premia lub dodatek) jest pomniej­szany za dni nieobecności w pracy i w jaki sposób. Od sposobu pomniejszania składnika wynagrodze­nia zależy to, czy należy go uwzględniać w pod­stawie wymiaru zasiłku. Jeżeli dany składnik jest pomniejszany w sposób proporcjonalny, to nale­ży go wliczać do podstawy wymiaru po uzupełnie­niu. Jeśli za okres nieobecności jest pomniejsza­ny w sposób nieproporcjonalny, to w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się go w kwocie fak­tycznie wypłaconej.

Zostań naszym ekspertem

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama