reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Czym jest urlop ojcowski?

Czym jest urlop ojcowski?

Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim podlega takiej samej ochronie przed zwolnieniem z pracy jak matka dziecka na urlopie macierzyń­skim. Pracodawca nie może wręczyć mu wypo­wiedzenia ani inaczej rozwiązać z nim stosunku pracy, chyba że natychmiastowo z winy pracowni­ka albo za wypowiedzeniem w związku z ogłosze­niem upadłości bądź likwidacji firmy.

W prawie pracy

Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi-ojcu dziecka w wymiarze 2 tygodni. Zatrudniony musi go wykorzystać w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Ojcowie adopcyjni mogą skorzystać z tego urlopu najpóźniej do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekają­cego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończe­nia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dzie­cka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Urlopu tego nie trzeba wykorzystywać bezpośred­nio po podstawowym albo dodatkowym urlopie macierzyńskim. Można zatem skorzystać z niego po przerwie.

Zobacz również: Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego - wzór

W czasie urlopu ojcowskiego pracownikowi-ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński. Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim podlega takiej samej ochronie przed zwolnieniem z pracy jak matka dziecka na urlopie macierzyń­skim. Pracodawca nie może wręczyć mu wypo­wiedzenia ani inaczej rozwiązać z nim stosunku pracy, chyba że natychmiastowo z winy pracowni­ka albo za wypowiedzeniem w związku z ogłosze­niem upadłości bądź likwidacji firmy. Aby otrzymać urlop ojcowski, pracownik musi zło­żyć pracodawcy pisemny wniosek najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek ten wniosek uwzględnić.

W ubezpieczeniach

W trakcie urlopu ojcowskiego pracownikowi przy­sługuje zasiłek macierzyński na takich samych zasadach jak pracownicy. Kwota zasiłku macie­rzyńskiego stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Okoliczność powrotu ojca-pracownika z urlopu ojcowskiego nie zwalnia pracodawcy z obowiązku opłacania skła­dek na FP.

W zasiłkach

Za okres urlopu ojcowskiego pracownik nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy serwis: Urlopy

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama