Czym jest urlop ojcowski?
REKLAMA
REKLAMA
W prawie pracy
Urlop ojcowski przysługuje pracownikowi-ojcu dziecka w wymiarze 2 tygodni. Zatrudniony musi go wykorzystać w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Ojcowie adopcyjni mogą skorzystać z tego urlopu najpóźniej do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
REKLAMA
Urlopu tego nie trzeba wykorzystywać bezpośrednio po podstawowym albo dodatkowym urlopie macierzyńskim. Można zatem skorzystać z niego po przerwie.
Zobacz również: Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego - wzór
W czasie urlopu ojcowskiego pracownikowi-ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński. Pracownik przebywający na urlopie ojcowskim podlega takiej samej ochronie przed zwolnieniem z pracy jak matka dziecka na urlopie macierzyńskim. Pracodawca nie może wręczyć mu wypowiedzenia ani inaczej rozwiązać z nim stosunku pracy, chyba że natychmiastowo z winy pracownika albo za wypowiedzeniem w związku z ogłoszeniem upadłości bądź likwidacji firmy. Aby otrzymać urlop ojcowski, pracownik musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek ten wniosek uwzględnić.
W ubezpieczeniach
W trakcie urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński na takich samych zasadach jak pracownicy. Kwota zasiłku macierzyńskiego stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Okoliczność powrotu ojca-pracownika z urlopu ojcowskiego nie zwalnia pracodawcy z obowiązku opłacania składek na FP.
W zasiłkach
Za okres urlopu ojcowskiego pracownik nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Polecamy serwis: Urlopy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat