Jakie są systemy czasu pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca powinien wybrać optymalny do profilu swojej firmy system czasu pracy. Mogą być stosowane następujące systemy czasu pracy:
REKLAMA
- podstawowy,
- równoważny,
- przerywany,
- zadaniowy,
- skróconego tygodnia pracy,
- pracy weekendowej,
- pracy w ruchu ciągłym.
Systemy czasu pracy powinny być wprowadzone w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu, jeżeli w zakładzie nie ma regulaminu pracy lub układu zbiorowego. Jedynie system pracy weekendowej oraz system skróconego tygodnia pracy powinny zostać wprowadzone w umowie o pracę.
Redakcja poleca: Lista płac - sporządzanie i korekta w praktycznych rozliczeniach (PDF)
W każdym z tych systemów dopuszczalne jest zatrudnianie pracowników na zmiany. Wykonują oni wówczas pracę według ustalonego rozkładu czasu pracy, przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.
Najczęściej stosowanym systemem czasu pracy jest system podstawowy. Pracownicy zatrudnieni w tym systemie wykonują pracę zgodnie z ustalonym rozkładem po 8 godzin dziennie. Natomiast praca ponad 8 godzin jest dla nich pracą nadliczbową, która powinna zostać zrekompensowana czasem wolnym lub odpowiednim dodatkiem. System weekendowy polega na wykonywaniu pracy jedynie w piątki, soboty, niedziele i święta. W tym systemie czas pracy może zostać przedłużony maksymalnie do 12 godzin na dobę. Przerywany system czasu pracy umożliwia wprowadzenie przerwy w pracy, która nie może być dłuższa niż 5 godzin. Przerwa ta nie jest wliczana do czasu pracy, ale za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. System przerywanego czasu pracy może być wprowadzony:
- w układzie zbiorowym pracy lub
- w porozumieniu zawieranym z zakładową organizacją związkową, a gdy w zakładzie nie działa związek zawodowy - w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
System skróconego tygodnia polega na wykonywaniu pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia. Powoduje to możliwość wydłużenia czasu pracy w dni pracy maksymalnie do 12 godzin na dobę.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat