Skrócenie okresu wypowiedzenia a składki ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa
Zawiadomienie o skróceniu okresu rozwiązania danej umowy.
REKLAMA
W prawie pracy
Skrócenie okresu wypowiedzenia jest możliwe tylko wówczas, gdy wypowiedzenie następuje:
- z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
- z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracodawca może również skrócić okres wypowiedzenia w drodze porozumienia z pracownikiem. W tym przypadku można dowolnie ustalić długość okresu wypowiedzenia. Skrócenie okresu wypowiedzenia w drodze porozumienia pracodawcy i pracownika nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.
Redakcja poleca produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
W wynagrodzeniach
Pracownikowi, któremu pracodawca skrócił okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z powodu:
- ogłoszenia upadłości pracodawcy,
- likwidacji pracodawcy,
- innych przyczyn niedotyczących pracowników - przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymałby, gdyby stosunek pracy rozwiązał się z upływem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
W ubezpieczeniach
Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia nie podlega składkom ZUS. Wyłączone z podstawy wymiaru składek są zarówno świadczenia przysługujące na podstawie przepisów prawa pracy, jak i inne odprawy, odszkodowania, rekompensaty wypłacone pracownikowi z tego tytułu. Nie ma znaczenia, jak została ustalona kwota odszkodowania - czy na mocy porozumienia między pracodawcą a organizacjami związkowymi, układu zbiorowego pracy czy indywidualnej umowy. Koniecznym warunkiem wyłączenia takiego świadczenia z podstawy wymiaru składek jest bezpośredni związek pomiędzy wypłatą świadczenia a rozwiązaniem stosunku pracy. Każde odszkodowanie jest zwolnione ze składek niezależnie od jego wysokości.
Zostań naszym ekspertem!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat