Zasada równego traktowania pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa
Jednakowy sposób postępowania wobec osób bez względu na ich płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
REKLAMA
W prawie pracy
Przejawy nierównego traktowania pracowników mogą być dyskryminacją. Dyskryminacja następuje jednak ze względu na określoną, indywidualnie wyróżniającą się cechę pracownika, natomiast przy nierównym traktowaniu takie kryterium nie ma zastosowania.
Dopuszczalne jest różnicowanie pracowników jedynie na podstawie obiektywnych kryteriów, w przypadkach uzasadnionych i w zgodnym z prawem celu. Stosowane środki muszą być adekwatne do jego osiągnięcia, właściwe i konieczne. Równe traktowanie jest wyłączone przez szczególne przepisy ochronne dające określonej grupie konkretne uprawnienia czy wprowadzające zakazy. Pracodawca może więc różnicować sytuację zatrudnionych osób w dozwolony prawem sposób, np. uzasadniona będzie odmowa zatrudnienia kobiety do prac jej wzbronionych czy osoby, która obiektywnie nie spełnia warunków lub nie posiada wymaganych kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska.
Polecamy produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)
REKLAMA
Nie jest nierównym traktowaniem uzależnianie uprawnień od stażu pracy pracownika, np. jako jedno z kryteriów awansu na określone stanowisko. Uzasadnione i obiektywne kryteria powinny być również stosowane przy typowaniu osób do zwolnienia, tak aby uniknąć zastrzeżeń co do nierównego traktowania.
Pracodawca ma obowiązek udostępnić pracownikom przepisy o równym traktowaniu oraz je uaktualniać. Może w tym celu przekazać pisemną informację, wywiesić wyciąg z przepisów na tablicy ogłoszeń lub przesłać drogą elektroniczną. Musi to uczynić w taki sposób, aby pracownik miał zapewniony dostęp do tych przepisów. Pracownik, który skorzystał z uprawnień przysługujących mu z tytułu naruszenia zasady równego traktowania, podlega ochronie (nie może być z tego powodu zwolniony z pracy). Taka ochrona dotyczy również osób, które udzieliły wsparcia osobie, wobec której dopuszczono się naruszeń w równym traktowaniu.
W wynagrodzeniach
Pracodawca ma obowiązek równego wynagradzania pracowników za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie to obejmuje wszystkie składniki, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub innej niż pieniężna.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat