REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasada równego traktowania pracowników

Zasada równego traktowania pracowników
Zasada równego traktowania pracowników
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Równe traktowanie w stosunku pracy dotyczy zarówno nawiązywania stosunku pracy, jego trwania, jak i wypowiadania umów o pracę. Pracodawca ma obowiązek udostępnić pracowni­kom przepisy o równym traktowaniu oraz je uaktual­niać.

Definicja podstawowa

Jednakowy sposób postępowania wobec osób bez względu na ich płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, świato­pogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

REKLAMA

Autopromocja

W prawie pracy

Przejawy nierównego traktowania pracowników mogą być dyskryminacją. Dyskryminacja nastę­puje jednak ze względu na określoną, indywidu­alnie wyróżniającą się cechę pracownika, nato­miast przy nierównym traktowaniu takie kryterium nie ma zastosowania.

Dopuszczalne jest różnicowanie pracowników jedy­nie na podstawie obiektywnych kryteriów, w przy­padkach uzasadnionych i w zgodnym z prawem celu. Stosowane środki muszą być adekwatne do jego osiągnięcia, właściwe i konieczne. Równe traktowanie jest wyłączone przez szcze­gólne przepisy ochronne dające określonej grupie konkretne uprawnienia czy wprowadzające zaka­zy. Pracodawca może więc różnicować sytuację zatrudnionych osób w dozwolony prawem spo­sób, np. uzasadniona będzie odmowa zatrudnie­nia kobiety do prac jej wzbronionych czy osoby, która obiektywnie nie spełnia warunków lub nie posiada wymaganych kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska.

Polecamy produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

REKLAMA

Nie jest nierównym traktowaniem uzależnianie uprawnień od stażu pracy pracownika, np. jako jedno z kryteriów awansu na określone stanowi­sko. Uzasadnione i obiektywne kryteria powinny być również stosowane przy typowaniu osób do zwolnienia, tak aby uniknąć zastrzeżeń co do nie­równego traktowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca ma obowiązek udostępnić pracowni­kom przepisy o równym traktowaniu oraz je uaktual­niać. Może w tym celu przekazać pisemną informa­cję, wywiesić wyciąg z przepisów na tablicy ogło­szeń lub przesłać drogą elektroniczną. Musi to uczynić w taki sposób, aby pracownik miał zapew­niony dostęp do tych przepisów. Pracownik, który skorzystał z uprawnień przysłu­gujących mu z tytułu naruszenia zasady równe­go traktowania, podlega ochronie (nie może być z tego powodu zwolniony z pracy). Taka ochrona dotyczy również osób, które udzieliły wsparcia oso­bie, wobec której dopuszczono się naruszeń w rów­nym traktowaniu.

W wynagrodzeniach

Pracodawca ma obowiązek równego wynagra­dzania pracowników za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie to obejmuje wszystkie składniki, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia zwią­zane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub innej niż pieniężna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA