Program rabatowy dla pracowników - składki, podatek
REKLAMA
REKLAMA
W podatkach dochodowych
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym zarówno od osób prawnych, jak i fizycznych zasadniczo podlega dochód, stanowiący różnicę między przychodami a kosztami ich uzyskania. Jeżeli udzielenie rabatu jest prawnie dopuszczalne lub w myśl przepisów prawa obowiązkowe, zmniejsza u sprzedawcy wielkość przychodów ze sprzedaży towarów, których cena została obniżona. U nabywców prowadzących działalność gospodarczą wartość nabytych towarów lub usług - w cenach nabycia (zakupu) - ulega zmniejszeniu o rabat. Zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów uzyskanie rabatu w takiej czy innej formie jest korzystne, ponieważ za określoną partię towarów płacą oni mniej lub za tę samą kwotę otrzymują więcej towarów w przypadku uzyskania rabatu towarowego albo premii.
REKLAMA
Obecnie wśród organów podatkowych dominuje stanowisko, że każdą korektę (niezależnie od przyczyny) należy rozliczyć w dacie pierwotnego powstania przychodu czy kosztu, a więc wstecz. Zdaniem organów podatkowych takie stanowisko należy również przyjmować w przypadku udzielania rabatów: (...) wystawione przez Wnioskodawcę faktury korygujące winny zostać odniesione wstecz, tj. do okresu zaewidencjonowania faktur pierwotnych. Udzielenie rabatu winno bowiem korygować przychody uzyskane ze sprzedaży towarów, z którymi rabaty te są związane, a zatem przychody okresu sprawozdawczego, w którym zostały pierwotnie zaewidencjonowane. O wartość zwróconych udzielonych rabatów Wnioskodawca winien zatem pomniejszyć pierwotnie uzyskane przychody. W związku z powyższym winien także dokonywać stosownych korekt w okresie sprawozdawczym, w którym pierwotnie wykazano przychód (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 września 2012 r., sygn. ILPB1/415-628/12-2/AA). Również sądy administracyjne nakazują podatnikom rozliczanie rabatów przez korygowanie przychodów pierwotnych. Takie stanowisko potwierdza m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 maja 2012 r. (sygn. akt II FSK 2005/10).
Redakcja poleca produkt: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
W ubezpieczeniach
Jeżeli program rabatowy jest kierowany do ubezpieczonych (pracowników, zleceniobiorców, rodzin pracowników i zleceniobiorców) oraz do innych podmiotów, w tym także niezwiązanych z płatnikiem, a wysokość rabatu nie odbiega wysokością od programów rabatowych kierowanych do innego kręgu odbiorców, dla ubezpieczonych nie powstanie przychód powodujący obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat